YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İzin almadan kamera kayıtta
Danıştay'a kamera sistemisini 23 Aralık 2005'te kuran OYAK Güvenlik'in Faaliyet İzin Belgesi'ni 27 Aralık 2005'de aldığı ortaya çıktı.
İzin almadan kamera kayıtta
24 Nisan 2010 / 07:57 Güncelleme: 24 Nisan 2010 / 07:57

Türkiye'yi darbe zeminin eşiğine getiren "Operasyonel" Danıştay saldırısı üzerindeki sis perdesi bir yandan aralanırken, bir yandan da yeni ortaya çıkan bilgi ve belgeler kamuoyunu şaşırtmaya devam ediyor. Danıştay'a Güvenlik Hizmetleri sunan OYAK Güvenlik'in İçişleri Bakanlığı'ndan aldığı, "Özel Güvenlik Faaliyetleri İzin Belgesi'ni Danıştay'a güvenlik hizmeti sunumundan 4 gün sonra aldığı ortaya çıktı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin TÜBİTAK'a hazırlattığı raporda, Danıştay'da kamera sisteminin kurulduğu tarih olarak 23 Aralık 2005 tarihi verilirken, OYAK Güvenlik'in, "Özel Güvenlik Faaliyetleri İzin Belgesi"ni İçişleri Bakanlığı'ndan 27 Aralık 2005'de aldığı belirlendi.

BİLİRKİŞİ RAPORU'NDA VAR

TÜBİTAK Bilirkişi Dr. Hayrettin Bahşi tarafından 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen raporda, "Danıştay'daki kamera sisteminin kurulduğu tarih olan 23.12.2005 tarihinden önce kayıt edildiği isimlerinden anlaşılan dosyaların da bulunduğu tespit edilmiştir" denilerek OYAK Güvenlik'in Danıştay'a güvenlik kameralarını Güvenlik Faaliyetleri İzin Belgesi'ni almadan 4 gün önce kurduğu belirtildi. Bu durumda Güvenlik İzin Belgesi olmadan bir firmanın güvenlik hizmetini nasıl verdiği kafaları karıştırdı. Aynı şekilde güvenliğini izin belgesi olmayan bir firmaya teslim eden Danıştay'ın bu işlemi hangi usule göre yaptığı kesinlik kazanmadı.

İHALEYLE Mİ ALDI?

Danıştay'ın güvenlik hizmeti satın almasının ne şekilde yaptığı da bir başka tartışma konusu oldu. Resmi kurumların Güvenlik hizmetleri satın alma işlemlerini ihale yoluyla yapılırken, eğer ihale yapılmışsa faaliyet izin belgesi olmayan bir firmanın ihaleyi nasıl kazandığı da soru işaretleri oluşturdu.

 

 

Yeni Şafak

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler