YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İzin alamadı, cenazeye katılamadı
İzin alamadı, cenazeye katılamadı
23 Ocak 2010 15:15
Başkent Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın babası toprağa verildi. Haberal izin alamadığı için babasının cenazesine katılamadı

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklu yargılanan Başkent Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın babası Yaşar Ali Haberal'ın (84) cenazesi, Zonguldak Acılık Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi. Cenazeye katılmak için izin alamadığı belirtilen Prof. Dr. Mehmet Haberal, çelenk gönderdi.

1988-1995 yılları arasında Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası başkanlığı yapan Yaşar Ali Haberal'ın yoğun kalabalığa sahne olan cenazesi, ilginç isimleri de bir araya getirdi.

Acılık Camii'nin avulusundaki törene; eski bakanlardan Hüsamettin Özkan, İstemihan Talay, Zeki Çakan, Nevzat Ercan, DYP Eski Genel İdrae Kurulu Üyesi ve aynı zamanda Başkent Hastanesi Genel Koordinatörü Ali Uzun, CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, CHP Zonguldak Eski Milletvekili Harun Akın, DSP Eski Zonguldak Milletvekili Boray Baycık, Zonguldak Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Özbakır, Zonguldak Belediye Başkanı CHP'li İsmail Eşref, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bektaş Açıkgöz, İşçi Emeklileri Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün, Haberal'ın ailesi ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Acılık Camii İmam-Hatibi Nizamettin Dereli'nin, konuşma yapması ve merhum için helallik istemesinin ardından Yaşar Ali Haberal'ın cenaze namazını, yapımında maddi destek sağladığı Soğuksu Camii İmam-Hatibi Tevfik Berber kıldırdı.

Cenaze namazından sonra Merhum Haberal'ın omuzlarda taşınan naaşı, Zonguldak Belediyesi Cenaze Taşıma Aracı'na konularak aile mezarlığında defnedildi.

CENAZEDE İLGİNÇ ÇELENK

Cenazeye gelenler kadar katılamayanlar da yüzlerce çelenk gönderdi. Eski Bakanlardan Güneş Müftüoğlu başta olmak üzere, Anayasa Mahkemesi Eski Başkanı Yekta Güngör Özden, Türk Eğitim Vakfı Çelenkleri ile cenaze namazının kılındığı alanın üst kısmına konulan "Ruz-i Mahşer ve Mahkeme-i Kübra'ya Kalmayacak Hesabın Sorulacak - Torunların" yazılı bir çiçek buketi ve Deniz Baykal'ın gönderdiği çelenk dikkat çekti.

HABERAL'IN VEFATI

Kalp rahatsızlığı nedeniyle bir süredir Ankara'da tedavi gören Yaşar Ali Haberal, geçen perşembe günü Ankara'nın Kızılcahamam ilçesindeki Patalya Oteli'nde rahatsızlanarak yaşamını yitirmişti.

Cenazesi Zonguldak'a getirilen Haberal, 1988-1995 yılları arasında Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı görevinde bulunmuştu.

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanmasının ardından sağlık sorunları sebebiyle hastanede tedavi gören Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın da Cumhuriyet Savcısı'ndan izin alması durumunda babasının cenazesine katılabileceği iddia edilmişti.

A.A. - CİHAN

Nasıl izin versinler?
 // Yalman Güç
Mehmet Haberal'ın bırakın ifade vermeğe Silsvri'ye gitmesine müsaade etmeği,odasında telekonferans yöntemi ile ifade vermesine izin verilmiyor.Şimdi kalk bu kışta kıyamette Zonguldak'a git.Açık havada cenaze namazı kıl,sonra defin esnasında mezarın başında bekle ve yine mezarlıkta taziyeleri kabul et.Hastanedeki bütün aletler o mekanda hazır beklese bile ,olacak işmi? Adamın hayatına kastınızmı var?...
24 Ocak 2010 04:41
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler