YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İyimaya'dan basın açıklaması
İyimaya'dan basın açıklaması
16 Şubat 2011 14:38
AK Parti Ankara Milletvekili Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya yazılı basın açıklaması gönderdi...

Ana muhalefet partisinin projeli ve alternatif siyaset üretebilme kapasitesi, demokrasi için gerçek bir teminattır. Maalesef Türkiye, projeli ana-muhalefet evresine henüz ulaşamamıştır.     

Tarihe çakılmış kurum, anlayış ve sistemlerin reformuna destek ve hatta öncülük etmek yerine; direnmeyi ve statüko ile ittifakı yeğleyen Yeni CHP yönetimi, birikim ve enerjilerini reforma tahsis eden kimi milletvekillerini hedef seçmeyi siyaset zannetmektedir. Siyaset, kişilerle uğraşan küçük akıllara değil, kendilerini sistem sorunlarına adayan büyük beyinlere muhtaçtır. Yeni CHP’nin, teftiş ve şüphe iktidarından; akıl ve diyalog iktidarına terfi etmesi, en büyük temennimizdir.

Genel ve siyasal eleştiriye hoşgörü ile yaklaşır ve bunlardan geliştirici dersler çıkarırım. Ancak çizgimi, siyasal demagojilere boğdurtmayan bir duyarlılık içinde bulunduğumu da belirtmek isterim.

1990 yılında, siyasetle uğraşmayan, hiçbir parti ile bağı olmayan ve tazminat hukukunda derinleşen genç bir avukatın, görevi sona ermiş bir devlet başkanına karşı açılan tazminat davasında, -üstelik hocasının arzu ve ısrarı üzerine- savunma görevini üstlenmesi, hangi hukuk, hangi ahlak ve hangi akıl kurallarına aykırıdır? Savunma mesleğinin bu normal vakıasından, çeyrek asır sonra, siyasal yasak(?!) üretebilmek, ancak Yeni CHP anlayışına uygun düşebilir. Fakat bu yasak, özgürlüğün ruhundan beslenmeyen, haklar demetinde yeri bulunmayan, kimseyi bağlamayan ve sadece karton kağıt etkili bir yasaktır. Siyasi literatürümüze hayırlı olsun.   

Kutsal savunma hakkı ile savunulan kişinin hiçbir zaman ayniyeti sözkonusu olamaz. Avukat, en vahim olayda bile, varolan asgari hakkı ortaya çıkaran ve müvekkilinden de tamamen bağımsız bir hukuk ve ahlak adamıdır. Nasıl ki hastanın suçuna bakmaksızın tıbbi yardımı sunmak bir doktor için en yüksek insan hakkı görevi ise, benzeri durumda bir avukat için de hukuki yardım sunmak aynıdır! Evren davasının boyutları da bu tarifin dışında değildir. Esasen bu dava, görüldüğü tarihte her safhası ile görüntülü ve yazılı medyada ayrıntılı olarak yer almıştır. Sanki gizli tutulan bir şey açığa çıkarılıyormuşçasına yapay bir çaba içine girilmesi, bağlamından koparma becerisi(!) içinde tekrarcı siyasetin marazi bir zaafıdır. Hak arama özgürlüğü konusundaki zihniyet yoksulluğunu dışa vuran bu tavır; aynı zamanda, kutsal savunma hakkına karşı işlenmiş bir saldırıdır.

Demokrasinin en büyük virüsü olan darbe sözcüğünün ruh ve fikir dünyamda hiçbir zaman yeri olmamıştır, olamaz ve olmayacaktır.

İyimaya, çocukları için ayırması gereken zaman dahil, aktif siyaset hayatını; demokrasi ve hukuk mücadelesine tahsis etmiştir. Bu, bir söz değil; tutanakların ve tekliflerin tanıklık ettiği bir gerçektir. 28 Şubat dönemi tutanakları, 2001 ve 2010 Anayasa reformu kayıtları dahi, bunun için fazlası ile yeterlidir.

 
Ahmet İyimaya Kenan Paşa dahil, hiç kimseden zamanın herhangi bir parçasında, herhangi bir tabanca hediye almamıştır. Aksi yöndeki beyan, bir kizb-i mürekkeptir. İftiradır. Armağan alıp vermenin yasak olduğunu da yeni öğreniyoruz. Sayın Genel Başkanı, birilerinin uydurduğu yalanlara muhtaç hale gelmişse, vay yeni CHP'nin haline...

Yıllarca sumen altı yapılan köklü reformları, demokrasiye giden yolda emsalsiz cesareti ve bütün şüphelerin firar ettiği saydamlığı Türkiyeye yaşatan ve Büyük Türkiyeyi küresel’e taşıyan Adalet ve Kalkınma Partisinin bir neferi olmak, benim için başlı başına bir şereftir.

Bu anlayış içinde derin insan sevgimi, bana hakaret ve iftira edenler dahil, herkesle paylaşıyor ve vicdanları sızlayacak durumda olanları Allaha havale ediyor, Aziz Milletin önünde hürmetle eğiliyorum

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler