YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İyilik yapayım derken...
İyilik yapayım derken...
17 Ağustos 2010 12:01
Türkiye'deki yakınlarını, iyilik olsun diye yaşadıkları ülkelere götürmek isteyen gurbetçiler, büyük sıkıntılar yaşıyor.

Türkiye'deki yakınlarını, 'iyilik olsun'  diye yaşadıkları ülkelere kaçak olarak götürmek isteyen gurbetçiler, hem kendileri sıkıntıya giriyor, hem de götürmek istedikleri kişileri sıkıntıya düşürüyor.

Kapıkule Sınır Kapısı'ndan çıkış yaparak, kaçak yollardan yakınlarını yurt dışına götürmek isterken Bulgaristan'ın Kaptan Andreevo Sınır Kapısı'nda yakalanan gurbetçiler, Svilengrad kentinde yargılanmayı bekliyor.

Bulgaristan'ın Kaptan Andreevo Sınır Kapısı'ndaki kontrollerde yakalanan gurbetçiler, önce sınır polisinin Kaptan Andreevo köyündeki nezarethanesine götürülüyor. Daha sonra buradaki işlemleri tamamlanan gurbetçiler sınıra yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki Svilengrad beldesindeki adliyeye sevk ediliyorlar.

Kaçak olarak yurt dışına götürülmek istenen kişi sınır dışı edilirken, sürücüye aitse, (banka kredisi nedeniyle rehinli yada kiralık araç değilse), Bulgaristan yasalarına göre, araca da geri verilmemek üzere el konuluyor.

Pasaportlarına da el konulan gurbetçiler, Svilengrad beldesindeki pansiyonlarda kalarak, yargılanmayı bekliyor. Bu süre zaman zaman 15-20 günü bulabiliyor.


-KAÇAK YOLCUYLA YAKALANDILAR


Tatilini Kayseri'de geçirdikten sonra çalıştığı ülkeye dönerken, kaçak yolcu taşıdığı için yakalanan Hasbi Karakılıç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kız kardeşinin oğlunu yaşadığı Hollanda'ya kaçak olarak götürmek istediğini söyledi.

10 gündür, işlemlerinin tamamlanması için Bulgaristan'da beklediklerini anlatan Karakılıç, ''Bulgar polisi bin 500 avro ceza yazdı. Bin avro avukat parası verdim. 4 kişiyiz, kişi başı 550 avro kefalet ödedim. 10 günde 5 bin avro harcadım. İnsan gibi davranan yok. Sıkıntı içindeyiz. Bulgaristan'daki Türk Konsolosluğunu aradığımızda (cezanız var çekin) diyorlar. Hiç yardımcı olmuyorlar'' diye konuştu.

Hasbi Karakılıç'ın eşi Sohbet Karakılıç da, yakalandıklarında nezarete atıldıklarını belirterek, ''Sabaha karşı yakalandık. Eliyle koymuş gibi buldular. Nezarete attılar. İnsan haklarına dair bir şey yok burada'' dedi.

Diğer gurbetçilere, yasal yollarla yakınlarını yurt dışına çıkarmalarını öneren Sohbet Karakılıç, ''Tüm vatandaşlara söylüyorum, bizim yaptığımızı başkaları yapmasın. Yurt dışına adam çıkarmak isteyen evraklarını tamamlasın, vizesini alsın, paşa paşa geçirsin. Biz yandık başkaları yanmasın. 15-20 aile perişan durumda'' diye konuştu.

Arkadaşının oğlunu Hollanda'ya otomobilin ön ve arka koltuk arasındaki boşlukta götürmeye çalışırken yakalanan Osman Başol da, Bulgaristan'da sıkıntılı günler geçirdiklerini anlattı.


-''GARİBAN ÇOCUĞUN ELİNDEN TUTMAK İSTEDİK''-


İşlemlerinin tamamlanmasına kadar pansiyonlarda konaklayan gurbetçiler, pansiyonlarda kendilerine fahiş fiyat çıkarıldığında iddia ettiler.

Yaklaşık 15 gündür Svilengrad'da 2 çocuğu ve eşiyle bir pansiyonun odasını kiralayarak kalan Afyonkarahisarlı Huriye Özer, birikimleriyle aldıkları otomobillerine el konulduğunu ve 15 gündür sıkıntı içinde olduklarını belirtti.

Özer, köylülerini Belçika'ya kaçak olarak götürmek isterken yakalandıklarını ifade ederek, şunları söyledi:

''Köylümüz, gariban bir çocuğun elinden tutmak istedik. Tek derdimiz buydu. Onu arka koltuğun önündeki boşluğa yatırmıştık. Yakalandık, nezarete attılar. Daha sonra yargılanmamız başladı. Pansiyonlarda perişan bir şekilde yaşıyoruz. 15 - 20 bin Avro zararımız oldu. Çocuklarım hasta oldu. 1 ay tatil yaptım ama burnumuzdan geldi.''

Kapıkule'den çıkış yaparken kendilerinin uyarılmadığını da savunan Özer, ''Keşke Kapıkule'de bizi uyarsalardı. Bizi Kapıkule'de neden uyarmıyorlar. Keşke uyarsalardı, aramayı onlar yapsalardı. Arabamıza kendi devletimiz el koysaydı. Bunlara yar olmasaydı. Psikolojimiz çok bozuldu. Yalvarıyorum, herkes Türkiye'de başının çaresine baksın. Bizde Avrupa'da lüks yaşamıyoruz. Evimiz yok, karın tokluğuna yaşıyoruz. Bir arabamız vardı, onu da elimizden aldılar''diye konuştu.

Şanlıurfalı Mehmet Karahan da, kız kardeşinin oğlunu kaçak olarak Almanya'ya götürmek isterken yakalandığını anlatarak, Ramazan ayı olmasına rağmen oruç tutamadıklarını ve bir çok kişinin zamanında işlerine başlayamamaktan dolayı iş kaybı yaşadığını kaydetti.

Yargılanmayı bekleyen yaklaşık 20 gurbetçi ailenin bulunduğu Svelingrad beldesindeki gurbetçiler, yargılanma süreçlerinin ve daha sonrasındaki işlemlerin kasti olarak uzatıldığını öne sürerek, kısa sürede bitirilecek işlerin uzatıldığını iddia ettiler. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler