YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İtirafçı Aygan'dan Avcı iddiası
İtirafçı Aygan'dan Avcı iddiası
29 Eylül 2010 09:11
PKK ve JİTEM itirafçısı Abdülkadir Aygan, Sedat Peker'in "İtirafçıları bana Hanefi Avcı gönderdi"sözlerini doğruladı.

İsveç'te siyasi sığınmacı olarak yaşayan PKK itirafçısı ve eski JİTEM üyesi Abdülkadir Aygan, Sedat Peker'in, 'İtirafçıları bana Hanefi Avcı gönderdi' açıklamasını "Buna ben de bizzat şahit oldum." diyerek doğruladı.

Abdülkadir Aygan, JİTEM'de kendisiyle birlikte görev yapan Ali Ozansoy adlı şahsın Hanefi Avcı tarafından İstanbul İstihbarat Daire Başkanlığı'na danışman olarak alındığını belirtti.

Hanefi Avcı'nın ekibinde çalışan Murat Demir ve Murat Aydın isimli iki şahsın bir zamanlar Perinçek'in bir dergisine ellerinde silahlarla poz verip, 'DTP Diyarbakır il başkanı Vedat Aydın'ı bizler öldürdük' dediklerini kaydeden Aygan, "Burada, gerçek suçluları örtbas etmek için böyle bir çıkış yaptırılmıştı bunlara. Bu iki elaman daha sonra eski Özel Harekâtçı İbrahim Şahin'in yanında görüldüler." diye konuştu. Hanefi Avcı ile tanışıklığının 90'lı yıllara kadar gittiğini, hem asker olduğu hem de JİTEM'de bulunduğu dönemlerde kendisiyle görüşmelerinin olduğunu aktaran Aygan, Cem Ersever vesilesiyle Emniyet'teki işler için Avcı'nın yanına gidip geldiğini aktardı. Hanefi Avcı'nın 'Haliç'te Yaşayan Simonlar' adlı kitabı Ozansoy ile birlikte yazmış olabileceğini ileri süren Aygan, "Cem Ersever de 'Üçgendeki Tezgâh' kitabını, Ali Ozansoy ve Mustafa Deniz'den yardım aldı. Ersever ki JİTEM komutanıydı, yoğundu, bir de bazı detayları tamamlaması gerekiyordu, onlardan yardım almıştı. Avcı da Ozansoy'dan aynı şekilde yardım almış olabilir." dedi. Sedat Peker, Hanefi Avcı'nın Diyarbakır'dan gelen eski itirafçı JİTEM elemanlarını, 'Pala Şeref' lakaplı istihbarat polisi aracılığıyla İstanbul'da kendisine emanet ettiğini öne sürmüştü. Sedat Peker, söz konusu itirafçıların; Tilki Selim, İbrahim Babat, Hidayet Bozyiğit, Süleyman Öğer ve kardeşi Cemal Öğer olduklarını söylemişti.

Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler