YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İtalyanlar Etiyopya'da (Habeşistan) bakın nasıl katliam yapmış!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyareti üzerine gözler tekrar Etiyopya'ya(Habeşistan) çevrildi. 3 Ekim 1935 tarihinde 400 bin kişiyle Habeşistan'a giren İtalya bakın nasıl katliamlar yapmış!
İtalyanlar Etiyopya'da (Habeşistan) bakın nasıl katliam yapmış!
22 Ocak 2015 / 15:21 Güncelleme: 22 Ocak 2015 / 16:08

Cumhurbaşkanı'nın ziyaret ettiği Etiyopya ile ilgili, internette derinlemesine olmayan bir araştırma yaptığınızda, bu ülkenin İtalyan işgali ve İtalyanların buradaki katliamı ile ilgili olarak pek bir bilgiye rastlayamazsınız.

Mussolini yönetimindeki İtalyanlar 3 Ekim 1935 tarihinde 400.000 kişilik bir kuvvetle Habeşistan'a girdiler ve ülkeyi işgale başladılar. Habeşliler özellikle iç ve dağlık bölgelerde İtalyan birliklerine karşı ciddi direniş gösterdiler. 31 Mart 1936'da yaşanan Mai Ceu çatışmasında İtalyanlar Habeşli 40.000 civarındaki direnişçileri bombalarken, kaçan binlerce direnişçi üzerine zehirli hardal gazı püskürterek katliam yaptılar. Bu katliam işgalin başından beri devam etmekte olan direnişi tamamen kırdı.

İtalyanlar 1941 yılında Habeşistan'dan çekilene kadar yaklaşık 300 bin kişiyi katlettiler (Başka kaynaklarda bu sayı 760.000 olarak ifade edilmektedir) ve İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Habeşistan'a tazminat olarak 25 milyon dolar ödediler.

İtalya'nın sömürge tarihi konusunda araştırma yapan ve bu konuda "Italiani, brava gente? İtalyanlar iyi bir halk mı?" adlı bir kitap yazan tarihçi Angelo del Boca, 1980’li yıllara kadar tarih kitaplarında Etiyopya’daki savaşın “uygarlık” adına yapıldığının anlatıldığını ifade etmemiştir.

Del Boca kendisine sorulan “Etiyopya hükümeti bugün İtalya’dan hesap sormaya yanaşır mı?” sorusuna, Del “Bu sanırım mümkün değil. Çünkü 1950’lerin sonunda İtalya-Etiyopya arasındaki ilişkiler yeniden gözden geçirilirken İtalyan hükümeti bir baraj inşa etti ve Etiyopya’ya parasal yardımda bulundu. Elbette yapılan yardım 300 bin Etiyopyalı kurbanın canına karşılık gelmiyor.” diye cevap vermişti…

 

etiyopya
 // mehmet erden
habeşistan...
22 Ocak 2015 Perşembe 16:13
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler