YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsviçre Büyükelçiliği'ne siyah çelenk
İsviçre Büyükelçiliği'ne siyah çelenk
02 Aralık 2009 14:12
Türkiye Kamu-Sen üyeleri, İsviçre'de yapılan referandum sonucu, minare yapımının yasaklanmasını protesto ederek, İsviçre'nin Ankara Büyükelçiliği önüne siyah çelenk bıraktı.

Türkiye Kamu-Sen üyeleri, İsviçre'de yapılan referandum sonucu, minare yapımının yasaklanmasını protesto ederek, İsviçre'nin Ankara Büyükelçiliği önüne siyah çelenk bıraktı.

Konfederasyon üyeleri büyükelçilik önünde toplanarak, ''Minare bahane ırkçılık şahane'', ''Minareye uzanan eller kırılsın'' ve ''Kahrolsun Haçlı zihniyeti'' sloganları attı.

Türkiye Kamu-Sen Genel Eğitim Sekreteri ve Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Hazım Zeki Sergi burada yaptığı açıklamada, İsviçre'de minare yapım hakkının referanduma götürülmesi ve bunun minare yasağıyla sonuçlanmasının Avrupa'nın insan hakları, din ve vicdan özgürlüğü alanındaki gerçek yüzünü ortaya koyduğunu savundu.

Bu tavrın bir insanlık ayıbı ve kara bir leke olarak tarihe geçeceğini ifade eden Sergi, bu tavırla her şeyden önce kültürler ve inançlar arası ilişkilere ciddi bir darbe vurulduğunu söyledi.

Bu durumun minare üzerinden İslam'a ve Müslümanlara karşı açık bir tahammülsüzlük göstergesi olarak hafızalarda yerini alacağını dile getiren Sergi, şöyle devam etti:

''Minareler üzerinden dini değerlerin sorgulanması ve tartışılmasının, sözde hak ve özgürlüklerin temsil edildiği bütün cihana örnek gösterilen Avrupa'da yaşanmış olması manidardır. Minare üzerinden dini değerlerin tartışma konusu yapılması ve İslam'ın bir kez daha şiddetle özdeşleştirilmesi bütün Müslümanları derinden yaralamıştır. Çoğunlukların, kendisi dışındaki toplulukları dikkate almaması, onların değerlerini küçümsemesi ve çifte standart taşıyan aldatıcı yaklaşımları yapay bir özgürlüktür. İnsanlık tarihi, toplumsal barış ve huzuru sağlamanın ancak temel hak ve özgürlükleri korumak ve geliştirmekle mümkün olacağı yönünde ortak akıl oluşturmuştur.''

Türkiye Kamu-Sen Genel Eğitim Sekreteri ve Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Sergi, İsviçre'nin, ''İki yüzlü tavrını ve ayıbını'' şiddetle kınadıklarını ifade ederek, ''İsviçre'yi bu ayıbından dönmeye davet ediyoruz'' dedi.

Açıklamanın ardından Türkiye Kamu-Sen üyeleri, siyah çelengi büyükelçilik önüne bıraktı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler