YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsveç büyükelçisi döndü
İsveç büyükelçisi döndü
12 Mart 2010 17:59
Büyükelçi Zergün Korutürk: Kararın büyük etkileri olacak, İsveç'e yakışmadı. İsveç seçim sürecine girdiği için böyle bir karar alındığını düşünüyorum

Ermeni iddialarını içeren karar tasarısının İsveç parlamentosunda bir oy farkla kabul edilmesinden sonra Ankara'ya çağrılan Stockholm Büyükelçisi Zergün Korutürk, Türkiye'ye geldi.

Korutürk, "Bu kadar mesnetsiz bir öneriyi kabul etmeleri, her şeyden evvel İsveç gibi bir ülkeye yakışmıyor. Bu durumun, ikili ilişkileri çok ciddi etkileyeceğini düşünüyorum" dedi. Şu an gelinen noktanın, 10 yılın ürünü olduğunu ifade eden Korutürk, "Bunun çok büyük hata olduğu bilincindeyseler, telafi edecek yöntemler bulmaları lazım. Dönüş tarihi konusunda bir şey diyemem, hükümetin takdir" diye konuştu. 

İsveç'in seçim atmosferine girdiğini hatırlatan Korutürk, "Sanırım onlar da büyük üzüntü ve şok içindeler. Dışişleri Bakanı'nın açıklamaları var. Bugün Finlandiya'da sınırlı sayıda dışişleri bakanının iştirak edeceği toplantıda herhalde üzüntülerini dile getirecekler. Üzüntü yetmez, nasıl telafi edilecek bunu düşünmek lazım." açıklamasında bulundu.
 

Korutürk, Türkiye'ye nasıl çağırıldığı yönündeki sorular üzerine ise, "Dün görüşmeler 6 saat kadar sürdü. 18 konuşmacı vardı. Ben de peyderpey gelişmeleri sayın bakanımıza sunuyordum. Sonucu da sunar sunmaz 'zaten sizi hemen çağıracağız' dedi. Yarım saat sonra da derhal merkeze dönmem için talimat geldi. Dönüş tarihi konusunda bir şey diyemem, hükümetin takdiri" dedi. İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler