YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstihbarat izahat istedi! FBI sınırdışı edilecek
Ankara, Türkiye’de görevli bulunan ve resmi sayısı 30 civarındaki FBI çalışanları hakkında inceleme başlattı. FETÖ ve kirli kumpasla bağlantısı tespit edilenler sınırdışı edilecek.
İstihbarat izahat istedi! FBI sınırdışı edilecek
15 Aralık 2017 / 09:23 Güncelleme: 15 Aralık 2017 / 09:34

New York’ta devam eden ve ikinci 17-25 Aralık olarak değerlendirilen kumpas davasında ‘tanık’ olarak dinlenen FETÖ’cü komiser yardımcısı Hüseyin Korkmaz’ın itiraf niteliğindeki açıklamalarının ardından Türkiye harekete geçti. 17-25 Aralık darbe girişiminde aktif rol alan ve tutuklanan ancak FETÖ’cü hakimler tarafından tahliye edilen Korkmaz, sığındığı ABD’de yalanlarıyla ortaya çıktı.

ABD’DE FARKLI İFADE

Tahliyesi sonrası izini kaybettirerek ABD’de kaçan Korkmaz, duruşmada ABD Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) kendisine 50 bin dolar verdiğini açıkladı. Türkiye’de 17 Aralık’la ilgili yargılamasında “hiçbir ilgim yok” diyen Korkmaz, ABD’de ağız değiştirerek dosyayı bizzat hazırladığını itiraf etti.

İZAHAT İSTENDİ

Korkmaz’ın ABD mahkemesindeki ifşaları sonrasında bir FBI görevlisi önceki gün Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı’na çağrıldı. FBI görevlisinden, FETÖ’cü Korkmaz’ın ifadeleri hakkında izahat istendi. Söz konusu çağrıya ilişkin perde arkası da netleşti.

30’DAN FAZLA ELEMAN

Türkiye’de, görev yapan Amerikan’ın iç istihbarat birimleri olan FBI, ABD Adalet Bakanlığı Uyuşturucu ile Mücadele Dairesi (DEA) gibi kuruluşların görevlileri mercek altına alındı. FBI’nın ve DEA’nın Türkiye’de resmi olarak 30’dan fazla elemanı olduğu biliniyor. Gayriresmi eleman sayısı bilinmeyen FBI’nın Türkiye’de değişik operasyonlara giriştiği de bilinenler arasında yer alıyor.

İLİŞKİLER İNCELENECEK

FBI ajanlarının özellikle 17-25 Aralık öncesinde ve sonrasında FETÖ’cülerle yasa dışı ilişkileri olduğu tahmin ediliyor. ABD’de ifade veren Korkmaz’ın itirafları ile ortaya çıkan bu bağlantı üzerine de Türkiye harekete geçti. Yasa dışı irtibatları tespit edilen FBI ajanlarına ilişkin soruşturma hazırlığı sürdürülüyor.

SINIRDIŞI EDİLECEK

FBI yetkilileri hakkında, FETÖ’cü Korkmaz ile irtibatlarının belirlenmesi halinde Türk Ceza Kanunu 327 ve 328 maddelerine göre “devletin güvenliği ve iç veya dış siyasal yararları bakımından, niteliği itibarıyla, gizli kalması gereken bilgileri sızdırılması” suçundan soruşturma açılacak.

FETÖ elemanları ile irtibatı tespit edilen FBI ajanları hakkında yasal işlem yapılacak, ABD’nin diğer istihbarat elemanlarının Türkiye’de çalışmasına izin verilmeyecek. FBI görevlileri sınırdışı edilecek.

KAÇIRDILAR MI?

Korkmaz’ın Türkiye’den kaçmasında söz konusu ajanların parmağının olup olmadığı ve Amerika’ya girişindeki sahte pasaportun yine bu ajanlar tarafından temin edilip edilmediği de araştırılan konular arasında yer alıyor.

ARTIK İZİN YOK!

Türkiye’de sadece “irtibat görevlisi” olarak bulunan yetkilinin yasa dışı faaliyetleri belirlenirse FBI, Türkiye’den kovulacak bir daha eylem gerçekleştirmesine izin verilmeyecek.

DAVANIM MÜDAVİMİ

ABD’deki örgüt üyelerinin de duruşmaları yakından takip etmeleri ve sosyal medyada Türkiye aleyhine karalama kampanyası yürütmeleri Reza Zarrab davası olarak başlayıp sonradan Hakan Atilla davasına dönüşen hukuki süreçteki FETÖ izlerini gözler önüne serdi.

Türkiye’de hakkında açılmış çeşitli FETÖ davaları nedeniyle firari durumda bulunan Adem Yavuz Arslan, kaçak olarak yaşadığı Amerika’da, devam eden Hakan Atilla davasının müdavimlerinden oldu. Jürili duruşmaları başından beri takip eden FETÖ’nün önde gelen isimlerinden Arslan, öğle ve akşam saatlerinde sosyal medya üzerinden yaptığı yayınlarla Türkiye aleyhine karalama kampanyası yürütme gayreti içerisinde olduğu gözleniyor.

HAİNLERE PARA AKITTILAR

Hüseyin Korkmaz, Salı günkü ifadelerinde ABD Federal Soruşturma Bürosunun (FBI) kendisine 50 bin dolar verdiğini ve ABD’de oturduğu evin kirasını ise savcılığın ödediğini söylemişti. Korkmaz, ABD’ye geldiği günden beri hiç çalışmadığını ancak çalışma başvurusunda bulunduğunu ve iki hafta önce olumlu yanıt aldığını anlatarak ABD hükümetinden yardım alıp almadığı sorusuna, “Savcılık 3 defa 300 dolar, toplamda 900 dolar verdi. FBI 50 bin dolar verdi. Oturduğum apartmanı savcılık tuttu, kirasını savcılık ödüyor” yanıtı vermişti.

 

YENİ ŞAFAK

@
 // sezer
Seriat gelmedikce kafalar kilicla ayrilmadikca bu adalet yerini bulamaz imkansiz. Suca bulasani sinir disi diyor cok sacma bir karar...
15 Aralık 2017 19:58
mapustaki fetö bebelerini almanya gibi hemen alın.
 // hursit dilaver
UNUTMADAN BUNU DA DEYVEREYİM. avrupada bebesine kış diyen ananın elinden o bebeyi alıveriyorlar ve nereye gittiği söylenmiyor ve hristiyan aileye verilip hristiyan yetiştiriliyor.özellikle bu iş için bunu yapıyorlardır.İİİMDİİ... BU FETÖ TAYFASI MAPUSA GİRECEKLERİ ANLAŞILINCA KURTULMAK BAHANESİ İLE HAMİLE KALMIŞLAR. BEYLER, BU BEBELER SÜTTEN KESİLDİGİ ANDA ANALARINDAN ALIN. BAKIN NASIL KUZU OLUP KONUŞACAKLAR. VARSA BABALARI DA TIPIŞ TIPIŞ GELECEKLER.ve o çocukları alın sosyal hizmet ya da türk ailelere verin. mapusta olmaz tabi. anası kalsın.ALMANYA NASIL YAPIYORSA BU ALMANYAYA KAÇANLARA DA DERS OLUR.O BEBEYİ ALIN FETÖCÜ YETİŞMESİN BARİ. VE SİZİ DE ACINDIRARAK MAPUSTAN UÇMASINLAR...
15 Aralık 2017 Cuma 16:29
ÇOK MU YUFKA YÜREKLİYİZ.
 // hursit dilaver
ikisi kadın ikisi erken 4 DEAŞ cı türkiyeden rakkaya savaşa gidiyor. orada savaş bitince geri dönecekler. önce kadınlarını gönderiyorlar.onları sınırda yakalayıp mahkemeye çıkarıyoruz ve salıveriyoruz. niye .. BUNLAR DEAŞÇI DEĞİL Mİ. BURDAN KAÇTILARSA HEMEN SINIR DIŞI ETMEK GEREKMEZ Mİ.ŞİMDİ BU İKİ KADIN KOCALARINDAN GEÇTİM, BURADA TÜRK GENÇLERİNİ KANDIRARAK SURİYEYE GEÇİRMEK İSTESELER VE GEÇSELER NE OLACAK.valla bu kadınlar bizim abaza erkeklere deaş için bilet de keserler....
15 Aralık 2017 Cuma 16:24
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler