YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstihbarat 32 kez uyarmış!
İstihbarat 32 kez uyarmış!
21 Haziran 2012 07:50
8 askerin şehit olduğu Yeşiltaş baskına ilişkin ayrıntılar, bölgedeki istihbarat birimlerinin raporlarına yansıdı.

MİT ve Emniyet PKK'lı teröristlerin 10- 15'li gruplar halinde ve ağır silahlarla sınırı geçerek 3 ayrı noktada toplandıklarına dair 32 ayrı rapor hazırlamış.

Vatan'ın haberine göre; 16 Şubat tarihli raporda Adem Welat isimli PKK'lı teröristin ağır silahlı 20 kişilik grupla Çukurca'dan sınırı geçtiği belirtildi. 30 Nisan tarihli raporda ise 10-15'erli gruplar halinde sınırı geçen teröristlerin Çukurca kırsalındaki toplam sayısının 100'ü aştığı vurgulandı.

İSTİHBARAT TAM 32 KEZ UYARMIŞ AMA...

Yeşiltaş baskına ilişkin ayrıntılar, bölgedeki istihbarat birimlerinin raporlarına yansıdı. Şubat ayından bu yana tutulan 32 ayrı istihbarat raporuna göre Bahoz Erdal kod adlı Fehman Hüseyin, Zağros alan sorumlusu 'Reşit Dostum' kod adların kullanan "Mehmet Can Gürhan'a büyük bir eylem için hazırlık yapma talimatını verdi. Reşit Dostum da eylem için Avaşin, Cilo ve Basyan taburlarını seçti. Şubat ayından bu yana sınırdan farklı gruplar halinde ağır silahlarla birlikte giriş yapan teröristler, birkaç ay boyunca keşif yaparak saklandı. İkinci bir talimatla birlikte de yüreğimize ateş düşüren kanlı saldırı gerçekleşti.

3 KOLDAN SALDIRDILAR

Mayıs ayında da istihbarat birimleri tarafından 15 ayrı istihbarat raporu tutuldu. Raporlarda örgütün kanlı eylem hazırlığında olduğunun tespit edildiği MİT ve Emniyet istihbarat raporlarına yansıdı. Bu bilgi ilgili kurumlarla da paylaşıldı. Mayıs ayında hazırlanan bir istihbarat raporuna göre sözde Çerçela tabur komutanı Mazlum Rus isimli terörist yanında 20 kişiden oluşan kadınlar bölüğü ve 35 kişiden oluşan erkekler bölüğü ile Dağlıca bölgesine geldi. Grubun Dağlıca yakınındaki Çerte Tepe bölgesinde bulunan dere yatağında saklandığı tespit edildi. Ancak gruba yönelik bir operasyon düzenlenmedi. Mayıs ayındaki farklı raporlarda teröristelerin kanlı eylemleri için Üzümcü ve Geçimli Jandarma Karakolları'nda keşif yaptıkları da yer aldı. Bahoz kod adlı Fehman Hüseyin'in talimatı üzerine teröristler, Kazan Vadisi civarına geçirdikleri ağır silahları Dağlıca kırsalına taşıdı. Ardından da gelen ikinci bir talimat sonrasında 19 Haziran gecesi 3 koldan saldırı gerçekleşti. Saldırıya yaklaşık 200 terörist katıldı. Saldırının ardından teröristler hızlıca Irak topraklarına geri çekilmek için harekete geçti. Teröristlerin bölgede daha önceden belirlenmiş gizli mağaralara çekildiği öğrenildi.

ŞEMSİYE KULLANDILAR İDDİASI

Saldırıda ölü ele geçirilen PKK'lı teröristlerin üzerinden şemsiyeler çıktı. Daha önce vücutlarına naylon saran PKK'lı teröristlerin, ilk kez termal kameralara karşı şemsiye kullandıkları belirlendi. PKK'lı teröristlerin böylece termal kameralara yakalanmamak için farklı yöntem uyguladıklarının anlaşıldığını belirten yetkililer, "PKK, bunu yeni keşfetti ve ilk kez bu olayda kullandı. Teröristler siyah renkli şemsiyeleri açıp önlerini tutuyor ve hafif çömelerek şemsiye arkasına gizlenerek yürüyor. Siyah renkli şemsiyeler vücut ısısını kapattığı için termal kameralar tarafından tespit edilemiyor" dedi.

PKK'nın önemli isimleri öldürüldü

 

Dağlıca saldırısının ardından düzenlenen geniş kapsamlı operasyonlarda terör örgütünün komutan düzeyindek isimleri öldürüldü.

Hakkâri'nin Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesinde 8 askeri şehit edip kaçan örgüt üyelerinin etkisiz hale getirilmesi amacıyla karadan ve havadan başlatılan operasyonlar aralıksız sürüyor. Kuzey Irak topraklarında başlatılan takip operasyonu devam ederken, örgütün olası tuzaklarına karşı güvenlik güçleri detektörlerle arazi taraması yaparak ilerlemesini sürdürüyor. Çatışmada ölü olarak ele geçen örgüt üyelerinin komutan düzeyinde olduğu belirtildi.

Star gazetesininden Şeyhmus Çakan'ın haberine göre; Diyarbakır 2'nci Hava Kuvveti Komutanlığı pistinin onarımda olması nedeniyle Adana ve Malatya'da konuşlandırılan F-16'lar Kuzey Irak'taki PKK kamplarına bomba yağdırdı. Türk savaş uçakları Amadiya ilçesine bağlı Avaşin, Zap ve İran sınırına kadar uzanan Zagroslar sıra dağlarındaki PKK hedeflerini bombaladı.

İKİYAKA DAĞINA KAÇTILAR

PKK'lılar tarafından Dağlıca Bölgesi'ndeki 3 ayrı askeri üs bölgesine yapılan saldırının ardından bölgede askeri hareketlilik aralıksız sürdü. Yüksekova'daki 34'üncü Hudut Alay Komutanlığı'nda Sikorsky helikopterleriyle sürekli çatışma bölgesine özel eğitimli komandolar indirildi. Kobra helikopterler de çatışma bölgesinde belirlenen terörist hedefleri bombaladı. Ayrıca helikopter pistinde sürekli ambulanslar hazır bulunduruldu. Saldırıyı gerçekleştiren örgüt üyeleri, Hakkari'nin İkiyaka dağına kaçtıkları yönündeki istihbarat bilgiler üzerine operasyon bu alanda yoğunlaştırıldı. Kış üstlenmesini bu dağda geçiren PKK'lılar, havaların ısınmasıyla birlikte eylem hazırlığına geçtikleri öğrenildi.

ŞEMDİNLİ'DE 300, ÇUKURCA'DA 250 ÖRGÜT MENSUBU DOLAŞIYOR

İstihbarat birimleri, Yüksekova Dağlıca bölgesinde saldırıya gerçekleştiren 300 kadar örgüt mensubunun Şemdinli bölgesine kaydığı yönünde bilgiler alındığını söylediler. Çukurca ilçesi kırsal alanında da 250 kadar örgüt mensubunun hareket halinde olduğu yönünde istihbarat alan güvenlik birimleri Star'a şu açıklamada bulundu: 'Hakkari'de kötü hava koşulları nedeniyle kış ayında istenilen düzeyde operasyon yapılmadı. Havaların ısınmasıyla birlikte özellikle İkikaya dağında bulunan örgüt üyeleri saklandıkları yerlerden çıkmaya başladı. Önümüzdeki süreçte benzer saldırılar olabilir. Bu konuda istihbarat raporları hazırlandı ve ilgili yerlere bildirildi. Kışı sürekli saklanarak geçiren PKK'lılar, hem süreci sabote etmek, hem de etrafa yeniden korku salmak için eylemlerini bir süre arttırabilirler.'

SAVUNMA BİRLİKLERİ IRAK'A GİTTİ

Yüksekova ilçesindeki saldırının ardından PKK'nın savunma birlikleri olarak bilinen bir grubun Irak gittiği öğrenildi. İstihbarat birimlerinin raporlarına göre, güvenlik güçleri operasyonlarını yoğunlaştırdı. Çatışmada ölü olarak ele geçen örgüt üyelerinin kimliklerinin belirlenmesine çalışılırken, bazı örgüt üyelerinin komutan düzeyinde olduğu belirtildi.

ŞEMSİYENİN SIRRI

Teröristlerin üzerinden çıkan şemsiyenin sırrı
Yeşiltaş baskına ilişkin ayrıntılar, bölgedeki istihbarat birimlerinin raporlarına yansıdı. Şubat ayından bu yana tutulan 32 ayrı istihbarat raporuna göre Bahoz Erdal kod adlı Fehman Hüseyin, Zağros alan sorumlusu ‘Reşit Dostum’ kod adların kullanan “Mehmet Can Gürhan’a büyük bir eylem için hazırlık yapma talimatını verdi. Reşit Dostum da eylem için Avaşin, Cilo ve Basyan taburlarını seçti. Şubat ayından bu yana sınırdan farklı gruplar halinde ağır silahlarla birlikte giriş yapan teröristler, birkaç ay boyunca keşif yaparak saklandı. İkinci bir talimatla birlikte de yüreğimize ateş düşüren kanlı saldırı gerçekleşti.

3 koldan saldırdılar

Mayıs ayında da istihbarat birimleri tarafından 15 ayrı istihbarat raporu tutuldu. Raporlarda örgütün kanlı eylem hazırlığında olduğunun tespit edildiği MİT ve Emniyet istihbarat raporlarına yansıdı. Bu bilgi ilgili kurumlarla da paylaşıldı. Mayıs ayında hazırlanan bir istihbarat raporuna göre sözde Çerçela tabur komutanı Mazlum Rus isimli terörist yanında 20 kişiden oluşan kadınlar bölüğü ve 35 kişiden oluşan erkekler bölüğü ile Dağlıca bölgesine geldi. Grubun Dağlıca yakınındaki Çerte Tepe bölgesinde bulunan dere yatağında saklandığı tespit edildi. Ancak gruba yönelik bir operasyon düzenlenmedi. Mayıs ayındaki farklı raporlarda teröristelerin kanlı eylemleri için Üzümcü ve Geçimli Jandarma Karakolları’nda keşif yaptıkları da yer aldı. Bahoz kod adlı Fehman Hüseyin’in talimatı üzerine teröristler, Kazan Vadisi civarına geçirdikleri ağır silahları Dağlıca kırsalına taşıdı. Ardından da gelen ikinci bir talimat sonrasında 19 Haziran gecesi 3 koldan saldırı gerçekleşti. Saldırıya yaklaşık 200 terörist katıldı. Saldırının ardından teröristler hızlıca Irak topraklarına geri çekilmek için harekete geçti. Teröristlerin bölgede daha önceden belirlenmiş gizli mağaralara çekildiği öğrenildi.

Şemsiye kullandılar iddiası

Saldırıda ölü ele geçirilen PKK’lı teröristlerin üzerinden şemsiyeler çıktı. Daha önce vücutlarına naylon saran PKK’lı teröristlerin, ilk kez termal kameralara karşı şemsiye kullandıkları belirlendi. PKK’lı teröristlerin böylece termal kameralara yakalanmamak için farklı yöntem uyguladıklarının anlaşıldığını belirten yetkililer, “PKK, bunu yeni keşfetti ve ilk kez bu olayda kullandı. Teröristler siyah renkli şemsiyeleri açıp önlerini tutuyor ve hafif çömelerek şemsiye arkasına gizlenerek yürüyor. Siyah renkli şemsiyeler vücut ısısını kapattığı için termal kameralar tarafından tespit edilemiyor” dedi.

5 bin şemsiye alınmış

Güvenlik ve istihbarat birimleri yaklaşık 2 ay önce PKK’nın Kuzey Irak’ta toplu şemsiye alımı yaptığını belirledi. Siyah renkte özel yapılan 5 bin şemsiye alan PKK’nın bu şemsiyeleri eyleme katılacak olan teröristlere dağıttığı belirtildi. Jandarma Özel Harekat Timlerinin sıcak takip sırasında bir kaç noktada sıcak takip yaparken Kuzey Irak sınırları içine girdi. Burada da teröristlerle çatışmalar yaşandığı ve operasyonların sürdüğü kaydedildi.

SAVAŞ UÇAKLARI BOMBA YAĞDIRDI PKK'lılara ağır bir darbe indirmek için dün sabah saatlerinde başlayan operasyon, gece boyunca da sürdü. Hava destekli olarak sürdürülen operasyonunun bir ayağını da savaş uçakları oluşturdu. Savaş uçakları sınırdaki PKK kamplarına sürekli bomba yağdırdı. Hakkari, Şemdinli ve Yüksekova'daki askeri birliklerden gece boyunca da bölgeye sürekli takviye birlikler gönderilerek operasyon alanı genişletildi. Sınırdaki Dağlıca ve Derecik bölgelerindeki operasyon alanının içerisine Çukurca yönüne düşen ve PKK'nın Basyan ve Avaşin kamplarına yakın olan Aktütün ve Yeşilova bölgeleri de dahil edildi.

GECE BOYUNCA TOP VE SİLAH SESLERİ Bu arada, gece boyunca ve bugün sabah erken saatlerde, Derecik Beldesi'nin Balkaya Dağları'nın dik ve yamaçlı olan kısımlarına Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı'ndan kalkan helikopterlerle özel eğitimli komandolar indirilirken, Aktütün ve Bayrak Tepe bölgelerine ise sürekli asker sevk edildi. Şemdinli ilçesinde de gece boyunca top ve silah sesleri duyuldu. Irak sınırındaki Derecik İç Güvenlik Taburu ve Umurlu Karakolundan da Balkaya Dağlarına ve Avaşin bölgelerine yönelik top atışları yapılıyor.

TERMAL KAMERAYA KARŞI ŞEMSİYE Hakkari'nin Yüksekova İlçesi Dağlıca kesimindeki askeri birliklere dün sabah saatlerinde PKK'lı teröristler tarafından ağır silahlarla düzenlediği ve 8 askerin şehit olduğu, 19 askerin de yaralandığı saldırıda ölü ele geçirilen PKK'lı teröristlerin üzerinden şemsiyeler çıktı. Daha önce vücutlarına naylon saran PKK'lı teröristlerin, ilk kez termal kameralara karşı şemsiye kullandıkları belirlendi. PKK'lı teröristlerin böylece termal kameralara yakalanmamak için farklı yöntem uyguladıklarının anlaşıldığını belirten yetkililer, 'PKK, bunu yeni keşfetti ve ilk kez bu olayda kullandı. Teröristler siyah renkli şemsiyeleri açıp önlerini tutuyor ve hafif çömelerek şemsiye arkasına gizlenerek yürüyor. Siyah renkli şemsiyeler vücut ısısını kapattığı için termal kameralar tarafından tespit edilemiyor' dedi.

5 BİN ŞEMSİYE ALINMIŞ Güvenlik ve istihbarat birimleri yaklaşık 2 ay önce PKK'nın Kuzey Irak'ta toplu şemsiye alımı yaptığını belirledi. Siyah renkte özel yapılan 5 bin şemsiye alan PKK'nın bu şemsiyeleri eyleme katılacak olan teröristlere dağıttığı belirtildi. Jandarma Özel Harekat Timlerinin sıcak takip sırasında bir kaç noktada sıcak takip yaparken Kuzey Irak sınırları içine girdi. Burada da teröristlerle çatışmalar yaşandığı ve operasyonların sürdüğü kaydedildi.

ŞIRNAK'TAKİ HAREKETLİLİK Şırnak'taki 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'ndan sınır birliklerine yapılan asker ve mühimmat sevkıyatı bugün de sürdü. Şırnak'tan havalanan helikopterler, Kuzey Irak'ın sınır hattında bulunan Siyah ve Düğün ile Cudi Dağları'na yönüne askeri timleri taşıdı. Hakkari Dağlıca'da dün sabaha karşı 8 askerin şehit edildiği saldırı ardından Şırnak bölgesinde dün başlayan askeri sevkıyat ve hava hareketliliği bugün artarak devam etti. Özellikle Kuzey Irak'ta bulunan Sinaht, Haftanin bölgelerinin karşısındaki Türkiye tarafında bulunan Siyahkaya, Düğün ve Cudi Dağları'na 10'ar dakika arayla Sikorsky helikopterleriyle özel eğitimli birlikler sevk edildi. Cudi Dağı zirvesinden sabah saatlerinden itibaren yükselen dumanlar, Cizre İlçesi'nden görüldü. Öte yandan Şırnak-Cizre arasında sürekli olarak askeri araçlar, sinyal karıştırıcı jammer eşliğinde sürekli devriye görevi yapmaya başladı.

Kahraman nöbetçiler

ASKERİ kaynaklar, yaklaşık 300 kişilik bir PKK’lı grubun saldırısı karşısında Mehmetçiğin kahramanca mücadele verdiğini ve böylesine büyük bir grubun saldırısına karşı 8 şehit verilmesinin bunun göstergesi olduğunu belirtiyor. Sınırdaki askeri karakollarda 100 ila 200 arasında askerin bulunduğu, Yeşiltaş’ta, nöbet kulübelerinde teröristlerle ilk çatışmaya giren Mehmetçiklerin kahramanca bir çatışma yapmaması halinde teröristlerin tabura sızarak, çok sayıda şehidin verilmesine neden olacakları belirtiliyor. Bölgede nöbet kulübelerinde sayıları 8’i bulan askerler dönüşümlü olarak nöbet tutuyor. Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da operasyonların sürdüğünü söylediği açıklamada, şehit olan nöbetçi askerlerin kahramanlık yaptığını söyledi.

Uludere sendromu mu?

ABD ile bölgede sürekli istihbarat paylaşımında olan ve sınırda sürekli insansız hava araçlarını (İHA) kullanan TSK’nın, böylesine sayıca çok PKK’lının bölgeye sızmasından nasıl haberdar olmadığı da ayrı bir soru işareti oluşturuyor. VATAN’a bilgi veren kaynaklar, sivillerin hayatını kaybettiği Uludere olayı nedeniyle sınırdaki hareketliliklere karşı çoklu bir inceleme mekanizmasının devreye sokulduğunu, saldırıyı gerçekleştiren PKK’lıların gruplar halinde sınır geçişlerinin kaçakçılar olarak değerlendirilmiş olabileceğini dile getirdi. Güvenlik güçlerinde, saldırı tarihini de kapsayan dönemde bölgede büyük bir terörist saldırı olacağını gösteren istihbaratın bulunduğu iddiaları da PKK’lıların kaçakçı olarak değerlendirilmiş olabilecekleri tespitini güçlendiriyor. Saldırıya uğrayan Yeşiltaş Karakolu’nun geçmişte PKK saldırısına uğramamış olması ve yıllar önce bölgedeki kaçakçıların geçiş yollarına kurularak, kaçakçılara mücadele vermiş olması dikkat çekiyor.

Bilgi içeriden mi?

Aktütün saldırısının ardından Kara Kuvvetleri Komutanlığı Dağlıca ve Aktütün’ü tugay seviyesine çıkartarak, içerisinde profesyonellerin de olduğu asker sayısını artırmıştı. Ayrıca daha önce saldırıya uğrayan bu karakollar TOKİ tarafından yeniden inşa edilmiş ve buralara “kale gibi karakol” yakıştırması yapılmıştı. Ancak aynı bölgede bulunan Yeşiltaş Karakolu’nun bir güçlendirmeye tabi tutulmaması, PKK’nın saldırısına güç verdi. Asıl hedefi Yeşiltaş Karakolu olarak belirleyen PKK’lılar, saldırıda hedef şaşırtmak için önce Yeşiltaş’a lojistik destek sağlayan 10 kilometre mesafedeki iki iç güvenlik taburlarına taciz ateşi yaparak bağlantıyı kesti. Ardından da askeri desteğin gidemeyeceği Yeşiltaş’a saldırdı. Karakolda, TSK’nın Hakkari’de 530 kadrosu bulunan sözleşmeli erlerin olmaması da dikkat çekti. Kaynaklar, Yeşiltaş saldırısının daha önce Dağlıca’ya yapılan saldırıların adeta bir kopyası olduğunu dile getirdi. Eş zamanlı olarak üç ayrı noktaya birden saldırı düzenlemesi, PKK’nın içeriden de bir istihbarat desteği aldığı kuşkularını artırdı. Bölgede bu yönde de incelemenin sürdürüldüğü öğrenildi.

Genelkurmay'dan açıklama!
Genelkurmay Başkanlığı, Dağlıca’da 8 askerin şehit edildiği saldırıyla ve daha sonrasında başlatılan operasyonlarla ilgili açıklama yaptı. İşte TSK’nın yedi maddelik açıklaması: 1. 19 Haziran 2012 Salı günü, Hakkâri ili Yüksekova ilçesi Yeşiltaş bölgesindeki emniyet unsurlarına, bölücü terör örgütü mensuplarınca silahlı saldırı girişiminde bulunulmuştur. 2. Hakkâri bölgesinde teröristlerin geçiş güzergâhlarını kontrol eden Yeşiltaş bölgesindeki emniyet birliğimize yapılan saldırı sonucunda 8 askerî personelimiz şehit olmuştur. 3. Terörist saldırısına maruz kalan birliğimiz tarafından derhal karşılık verilerek teröristlere önemli ölçüde zayiat verdirilmiştir. Bilahare insansız hava aracı, hava kuvvetleri ve helikopterler desteğinde uzman personelden oluşan birliklerimiz tarafından yapılan koordineli operasyonlar sonucunda, şu ana kadar toplam 26 terörist silah ve malzemesi ile birlikte ölü ele geçirilmiş, 1 terörist ise sağ olarak yakalanmıştır. Arazi arama ve tarama faaliyeti devam etmektedir. 4. Ayrıca, operasyonlar kapsamında, Irak’ın kuzeyinde sınır ötesinde tespit edilen bölücü terör örgütüne ait hedefler, Türk Hava Kuvvetleri uçakları tarafından etkili olarak vurulmuştur. 5. Görevlerini başarıyla tamamlayan uçaklarımız ve helikopterlerimiz emniyetle üslerine dönmüşlerdir. 6. Her türlü güçlüğe göğüs gererek, vatanımızın ve milletimizin huzur ve güvenliği için mücadele eden Türk Silahlı Kuvvetlerinin kahraman ve fedakâr mensupları, kendisine tevdi edilen görevleri, dün olduğu gibi bugün de, yarın da sonuç alınıncaya kadar kararlılıkla yapmaya devam edecektir. 7. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu menfur saldırıda hayatlarını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, değerli ailelerine, yakınlarına, silah arkadaşlarına ve Yüce Milletimize başsağlığı ve sabır, yaralılarımıza acil şifalar dileriz.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler