YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstifa eden vekile 250 bin dolar
İstifa eden vekile 250 bin dolar
24 Nisan 2012 08:24
Refah-Yol hükümetinin yıkılmasınının en önemli nedenlerinden biri de DYP'deki istifa depremiydi. Yeni Akit gazetesi vekillerin 100 ila 250 bin dolar karşılığı istifa ettiğini öne sürdü.

DYP'deki istifa depreminin perde arkası ile ilgili emekli gazeteci Hasan Sargıner şok ifşaatlarda bulundu: “Ankara Balgat'ta bulunan Anadolu LTD şirketine getirilen bazı vekillerin 100-250 bin dolar karşılığı satın alındığını bizzat gördüm.” 
 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı 28 Şubat soruşturması bütün hızıyla ilerlerken Akit, post modern darbecilerin en alçak operasyonunu deşifre eden çok önemli bir tanığa ulaştı. Akit'e konuşan gazeteci Hasan Sargıner, 28 Şubat döneminde DYP'den istifa eden milletvekilleri hakkında dikkat çekici ithamlarda bulundu. Sargıner, 28 Şubat'ta bir grup milletvekilinin DYP'den koparılmasında Süleyman Demirel'in sağ kolu İsmet Sezgin'in aracılık ettiğini, Ankara Balgat'ta bulunan Anadolu LTD isimli şirkete götürülen DYP'li vekillerin 100 bin ila 250 bin dolar arasında değişen paralar karşılığında istifaya ikna edildiğini belirtti. 1997 Haziran'ında Refahyol Hükümetinin adım adım yıkılışına bizzat şahitlik ettiğini söyleyen Sargıner, “Korkunç bir siyaset mühendisliği uygulanıyordu. İsmet Sezgin'in yönettiği organizasyonda aralarında N.M., Y.E., H.Ü., M.B.'nin de bulunduğu onlarca DYP'li vekil bu binaya getirildi. Ederlerine göre, 100 ila 250 bin dolar arasında paralara satın alınan DYP'li vekiller binadan ayrıldıktan sonra Meclis'e koşup istifa ettiğini açıkladı. Balgat'taki o şirkete hangi DYP'li geldiyse çantasında bir tomar parayla ayrılıp soluğu DTP'de aldı” dedi.

O AHLÂKSIZ OPERASYONU DEŞİFRE EDİLİYOR

Genelkurmay içerisine yuvalanmış Batı Çalışma Grubu adı altında faaliyet gösteren cunta yapılanması ‘Milli İradeye tecavüz' operasyonunu 1997 yılında 54. Hükümeti devirerek tamamlamıştı. Refah-Yol Hükümetini devirme çalışmasında Refah Partisi'nden fire verdiremeyen cuntacılar, 135 vekili olan DYP üzerinde yoğunlaşmış, Tansu Çiller'in DYP'sinden 37 vekil istifa ettirilip Süleyman Demirel'in gölgesinde hareket eden Hüsamettin Cindoruk'un kurduğu DTP'ye geçmesi sağlanmıştı. Peş peşe gelen istifaların sözde irtica gerekçesi ile olduğu iddia edilse de Akit'in ulaştığı önemli bir tanık yaşanan ahlaksızlığı tüm açıklığıyla ifşa etti.

DYP'Yİ YIKMA GÖREVİ DEMİREL'İN SAĞ KOLUNA VERİLDİ

1997 Haziran'ında Ankara'da bulunan Hasan Sargıner, DYP'li vekillerin satın alınması sürecine bizzat şahitlik ettiğini aktardı. Çiller'den nefret eden eski İçişleri Bakanı İsmet Sezgin önderliğindeki yapılanmanın DYP milletvekillerini istifaya ikna için Ankara Balgat'ta bir adrese götürdüğünü vurguladı. Bir dönem gazetecilik de yapan Sargıner, şahit olduğu olayları şöyle anlattı: “Ankara'da Balgat'ta bulunan Anadolu LTD isimli bir şirket vardı o dönem. 28 Şubat'ta burada dehşet planlar yapıldığına şahit oldum. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kurulan 54. Hükümet Balgat'taki Anadolu LTD isimli şirketin 2. katında yıkıldı. Süleyman Demirel'in sağ kolu eski İçişleri Bakanı İsmet Sezgin bu operasyonda başrol oyuncusuydu.”

“İSTİFACI VEKİLLERİ İSMET SEZGİN GETİRİYORDU”

Cuntanın siyasi ayağının 7 Ocak 1997'de Hüsamettin Cindoruk'a Demokrat Türkiye Partisi'ni (DTP) kurduğunu ifade eden Sargıner, “Refah Partisi ve DYP arasında yapılan antlaşma gereği Başbakanlığın Tansu Çiller'e devri sırasında harekete geçilecekti ve geçildi. Hiç unutmuyorum o dönemi, haziran ayıydı Balgat'taki bu adrese geliş gidişler iyice sıklaşmıştı. İsmet Sezgin her gün birkaç DYP'li milletvekiliyle buraya geliyor, sohbet ediliyor çaylar içiliyor ve pazarlığa oturuluyordu” dedi.

“100 İLA 250 BİN DOLAR ALAN İSTİFAYI BASIYORDU”

Milletvekillerinin Balgat'taki Anadolu LTD isimli şirkette parayla satın alındığını ifade eden Sargıner, vekillerin 100 bin ila 250 bin dolar arasındaki bedeller karşılığında istifa ettirildiğini belirtti. Emekli gazeteci Hasan Sargıner, “İsmet Sezgin buraya aralarında DYP'li vekiller N.M., Y.E., H.Ü. ve M.B.'nin de bulunduğu onlarca ismi getirdi. Sohbetler edildi çaylar içildi ederlerine göre, bu vekillerden bir kısmına 100, bir kısmına ise 250 bin dolar arasında paralar verildi. Ödemeler banka hesaplarında iz bırakmasın, takibi olmasın diye nakit elden teslim ediliyordu. Satın alınan bu vekiller binadan ayrıldıktan sonra Meclis'e koşup istifa ettiğini açıklıyordu. Balgat'taki o şirkete hangi DYP'li geldiyse çantasında bir tomar dolar ile ayrılıp soluğu DTP'de aldı” şeklinde konuştu.

İŞTE O İSTİFACI VEKİLLER

Genelkurmay içerisine yuvalanmış Batı Çalışma Grubu adı altında faaliyet gösteren cunta yapılanması 6 milyon insanı fişlemiş, yüz binlerce insanın eğitim hakkı ellerinden alan kararları dayatmış, bir o kadarının da dini inançları yüzünden çalıştığı kurumlardan atılmasını sağlamıştı. Yoğun dezenformasyon çalışmasında yargı ve medya etkin şekilde kullanılırken, cunta öldürücü darbeyi 1995 seçimlerinden 135 milletvekili çıkaran DYP'yi parçalayarak vurmuştu. Refah Partisi ve Doğru Yol Partisi'nin kurduğu 54. Hükümeti devirme çalışmasında Refah Partisi'nden fire verdiremeyen cuntacılar, 135 vekilli DYP'yi 98 milletvekiline kadar düşürmüştü. Peş peşe istifa eden isimler şöyleydi: Emre Gönensay, İsmet Sezgin, Yalım Erez, Hamdi Üçpınarlar, Mustafa Küpeli, Safter Gaydalı, Cavit Çağlar, Yaşar Dedelek, Mehmet Batallı, Şamil Ayrım, Necdet Menzir, Gencay Gürün, Mehmet Köstepen, Rıfat Serdaroğlu, Şinasi Altıner, Mehmet Korkmaz, Tevfik Diker, Ayseli Göksoy, Refaeddin Şahin, İrfan Demiralp, Hikmet Aydın, Hasan Denizkurdu, Doğan Güreş, Mahmut Yılbaş, Mustafa Zeydan.

SEZGİN SUSKUN

İsmet Sezgin ise iddialar hakkında konuşmaktan kaçındı. Konuyla ilgili bilgilendirilen Sezgin, sekreteri aracılığı ile toplantıda olduğunu belirtti. Daha sonra tüm ısrarlı aramalarımıza rağmen cevap vermedi. Murat ALAN/Yeni Akit


 
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler