YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstifa edecek mi?
YGS’deki şifre skandalının ardından LYS sonuçları açıklandı. ÖSYM Başkanı Ali Demir basın toplantısı yapmadı. Yazılı açıklamada “Süreci sabotaja yönelik birkaç girişim önlendi” dendi.
İstifa edecek mi?
22 Temmuz 2011 / 07:49 Güncelleme: 22 Temmuz 2011 / 08:00

Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) yaşanan şifre ve hatalı sonuç skandallarıyla ilgili olarak sessizliğini koruyan ÖSYM Başkanı Prof.Dr.Ali Demir’in istifa edip etmeyeceği merak konusu oldu. Ankara Cumhuriyet Savcısı Şadan Sakınan’ın yürüttüğü YGS soruşturmasında, YÖK’ten Demir’in soruşturulması için izin istenmiş ancak YÖK oy çokluğu ile savcılığın talebini reddetmişti. Savcılık ise son yaptığı hamlede, YÖK’ün soruşturma izni vermeme kararının reddi için Danıştay’a başvurmuştu.  YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Demir için ‘yerinde olsam istifa ederdim’ dediğinden bu yana yaşanan gerginlikte dün sürpriz bir buluşma gerçekleşti. ÖSYM Başkanı Demir, YÖK Başkanı Özcan’a 20 dakikalık bir ziyarette bulundu. Sabah saatlerinde YÖK’e gelen Demir, ziyaret için gazetecilere yaptığı açıklamada sınav sonuçlarına ilişkin bilgi vermek amacıyla geldiğini söyledi.

Sınav maratonunun sonunda gidebilir

VATAN’ın edindiği bilgilere göre ise ÖSYM Başkanı Prof.Dr.Ali Demir’in, sonuçları dün açıklanan LYS’nin yerleştirme işlemlerinden önce istifa etmeyeceği yönünde oldu. LYS puanlarından sonra, adaylar için tercih süresi 25 Temmuz ve 5 Ağustos olarak belirlendi. 5 Ağustos’a kadar tercihte bulunacak adaylar sınav maratonunun son aşamasını da gerçekleştirmiş olacak. Demir’in bu son işlemden hemen sonra YÖK Başkanı Özcan’ın baskısıyla da istifa edeceği ifade ediliyor.

Süreci çok başarılı yönetmiş

ÖSYM’den sınav sonuçlarıyla ilgili yapılan açıklamada sınav öncesi ve sonrası ortaya atılan iddialara da yer verildiği açıklamada şunlar kaydedildi, “Ortaya atılan asılsız birçok iddiaya rağmen, LYS sınavlarının hazırlanmasında ve uygulanmasında tedbirler en üst düzeye çıkarılmış ve sınav süreci yakından izlenmiştir. Bu kapsamda süreci sabote etmeye yönelik birkaç girişim, alınan önlemler sayesinde önceden fark edilmiş ve süreç herhangi bir sorun yaşanmadan tamamlanmıştır. Soru kitapçıklarının basım ve sevkiyat çalışmaları yakından izlenmiş ve sınavlar sırasında basım hatalarının olmaması için sürecin her anı yakın takip altında tutulmuştur. Alınan önlemler sayesinde, basım hatasından kaynaklanan hiçbir yedek kitapçık kullanılmadan LYS tamamlanmıştır. Adayların sınav sonuçları, YGS puanları, lise diploma notları ve LYS puanları dikkate alınarak hesaplanmış ve duyurulmuştur. Üniversitelerin kontenjanlarına göre tüm alanlarda 759 bin 638 öğrencimiz üniversitelerimizde eğitim görme şansı bulacaktır. Bunlardan 657 bin 347’si devlet üniversitelerine, 81 bin 345’i vakıf üniversitelerine, 18 bin 672’si KKTC üniversitelerine ve 2 bin 304’ü de yurt dışındaki üniversitelere yerleştirilecektir. İkinci aşama sınavlarında elde edilen sonuçlarda normal dışı bir duruma rastlanmamıştır.  (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler