YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşten atılana tazminat yok
İşten atılana tazminat yok
10 Temmuz 2012 09:53
Yeni kıdem tazminatı taslağında köklü değişiklikler var. Taslak yasalaşırsa işten çıkarılanlar, evlenen kadınlar ve askere gidenlerin kıdem tazminatı ödemesi yeni bir boyut kazanacak

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren kıdem tazminatı için hazırlanan taslak, çalışma hayatına köklü değişiklikler getiriyor. Taslağa her kesimden farklı görüşler geliyor. Sendikalar kazanılmış haklardan geri adım atmayacaklarını, aksi halde genel greve gideceklerini belirtiyor. Taslağı yorumlayan vergi uzmanı Prof. Dr. Şükrü Kızılot, “Yeni taslak sadece tazminatların fona devriyle sınırlı değil. Tazminata hak kazanma şekli de değişiyor” dedi.  Kızılot, en çarpıcı düzenlemenin işten atılanlara tazminat verilmemesi olduğunu belirtti.  Ünlü uzman bu konuda  dava patlaması olacağını kaydetti. Taslakta işverene büyük kıyak yapıldığını da belirten Kızılot, “İşsizlik sigortası fonuna işverenin ve devletin katkısı yüzde 0.5’e indirildi. İşsizlik fonu tırpanlandı” diye konuştu.

Kızılot, “Çalışmaya devam edenlerin durumunda boşluk var. İşveren istiyorsa kıdemi fona aktarabilecek. İşverenin böyle bir işe kalkışacağını zannetmem, kendine bir yük getirmez. Meclis’te tartışılırken belli olacak. Taslakta ek yapılması lazım” dedi.

DİSK Başkanı Erol Ekici, yaptığı açıklamada, yeni sistemle, prime esas olan kesinti miktarının yüzde 6-7 oranında kaybolacağını belirterek, işçinin 1000 lirasında 300 liralık kayıp yaşanacağını savundu. Ekici, “Sisteme geçişle birlikte toplu işten çıkarmalar yaşanabilir. Kendilerine önerilen kıdem tazminatını kabul etmeyenler işten atılabilir” dedi.

Türk-İş’ten ‘grev’ resti

Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, fona devirde konuşulan formüller için, “Gündeme getirilen formüllerin hepsi de hak kaybı içeriyor. Dile getirilen son formüllere göre prim gün sayısı azaltılıyor, işçinin kaderi özel sigorta şirketlerine terk ediliyor. İşverenin işçiyi bugünkünden çok daha rahat bir biçimde işten çıkarmasının önü açılıyor. Kıdem tazminatımıza el uzatılırsa genel grev yapacağız” demişti.

Patron tazminat ödemeyecek

* Bugüne kadar kıdem tazminatı işten atılan çalışanın güvencesiydi. Çünkü patron bir çalışanını işten çıkardığında işçinin hakettiği kıdem tazminatını ödemek zorunda.

* Taslaktaki en çarpıcı düzenleme olarak öne çıkan maddeye göre, patronlar çalışanları rahatça işten çıkartabilecek. Çünkü patronun kıdemle bağı kopartılıyor.

Tazminat için 5 yıl beklenecek

* İşten çıkarılan bir çalışan başka bir iş bulup çalışmaya başlarsa (15 yıl 3600 günü doldurmak koşuluyla) kıdem tazminatının yarısını alabilecek. Kalanını emeklilik halinde alacak.

* Bu çalışan herhangi bir iş bulamazsa, çalıştığı dönemdeki tazminatın tamamanı işten çıkartıldığı tarihten 5 yıl sonra alabilecek.

Evlenen kadın çalışana kıdem avantajı kalkıyor

* Kadın çalışanlar evlendikten sonra bir yıl içinde işten kendi istekleriyle ayrılırlarsa  tazminatlarının tamamını alıyorlar.

* Yeni taslağa göre bu nedenle işten ayrılan kadın çalışanlara, işten ayrılma tarihinde tazminat ödenmeyecek. Kadın çalışanın hak ettiği tazminat fonda kalmaya devam edecek.

Askere tazminat sürprizi

* Mevcut durumda askere giden erkek çalışanlara isteğe bağlı olarak kıdem tazminatları ödeniyor.

* Yeni taslakta askere gidenlere kıdem tazminatı ödenme uygulaması kaldırılıyor.

Tazminat nemalandırılacak çıkışta vergisi kesilecek

* Kıdem tazminatları şu anda işverende toplanıyor. Herhangi bir yatırım aracında nemalandırılmıyor. Tazminat ödendiğinde çalışan aldığı rakam üzerinden herhangi bir vergi ödemiyor.

* Yeni düzenlemeyle şirketler kıdem tazminatlarını Emeklilik Gözetim Merkezi’ne aktaracak. Bu merkez de topladığı primleri emeklilik şirketlerine gönderecek. Toplanan para gözetim merkezinde farklı yatırım araçlarında nemalandırılacak. Emeklilik şirketini patron seçecek, yatırım fonunu ise işçi belirleyecek. Kıdem tazminatı ödenirken gelir vergisi kesintisi yapılacak. Bu kesintinin oranını Bakanlar Kurulu belirleyecek.

KONUT AÇILIMI NE GETİRİR?

‘KIDEM TAZMİNATI PEŞİNATA SAYILIR’

‘Bir taşla iki kuş vurulacak’

Nazmi Durbakayım İNDER ve Teknik Yapı Grubu Başkanı

Çalışanlar yeni düzenlemeyle konut alımlarında, biriken kıdem tazminatının yarısını alabilecek.   “Hem işveren hem de çalışanlar bundan karlı çıkacak” diyen Nazmi Durbakayım, “Çalışanlar konut alıp değerlendirecek. Gayrimenkul sektöründeki durgunluk da biraz olsun azalacaktır. Uygulamayı hazırlayanları tebrik etmek lazım” dedi.

‘Orta ve dar gelirli grup için önemli’

Işık Gökkaya / GYODER Başkanı ve Yeşil GYO Genel Müdürü

Kıdem tazminatından gelecek paranın konut almak isteyenler için peşinat olarak kullanılabileceğine değinen Gökkaya, “Özellikle 10 yılın üzerinde çalışanlar peşinatları bu sayede ödeyebilecek. Genelde orta ve dar gelirlilerin konut ihtiyacı olduğu için bu uygulama büyük önem taşıyor. Biriken para gayrimenkule yönelirse sektör bundan olumlu etkilenecektir. Sektördeki durgunluk tam anlamıyla gitmez ama mutlaka katkısı olacaktır”  diye konuştu.

‘Vatandaş emekli olmayı beklemeyecek’

Ali Ağaoğlu / Ağaoğlu Şirketler Yön. Kurulu Başkanı

Kıdem tazminatının yarısının konut almak isteyen çalışanlara verilmesinin önemine değinen Ağaoğlu, “Uygulamayı son derece olumlu buluyorum. Peşinat ödemelerini kolaylaştıracak. İnsanlar emekli olmayı beklemeden ev sahibi olabilecekler. Kıdem tazminatı uygulaması gayrimenkul sektöre katkı sağlar ama durgunluğu gidermek için yeterli olmaz” dedi.

‘Bunlar pansuman tedbirleri olacak’

Emrullah Turanlı / Taşyapı Yönetim Kurulu Başkanı

Kıdem tazminatıyla ev alınmasının pek mümkün olmadığını belirten Turanlı, şunları söyledi: “Şirketlerin toplu olarak bu paralyı ödemesi mümkün değil. Bunlar pansuman tedbirleri. Sektördeki durğunluğu çözmez. Düşünün bir şirkette 1000 kişi çalışıyor. Bu para nasıl ödenir. Bu paralar ödense bile konut almaya yeterli olmayacaktır. Fakat kıdem tazminatlarını fona devredilmesi ve oradan kullanılması gelecekte olumlu olabilir.” Star

Kıdem rezaleti3
 // Süleyman
Çalışanların sırtından geçinen devlet, bunları uyduruk sigorta şirketlerine peşkeş çekip yeni zenginler oluşturmaya çalışıyor anlaşılan. Bu paralar uyduruk yerlerde yatırım yapılacakmış. Üstelik de faiz getirili sistemde. Bir de bu faizden devlet gelir vergisi alacakmış. İnsanlar parasını alamayınca da gidip yüksek orandan faizle kredi çekecek. Çünkü parası devlet tarafından gasp edilmiş. Vatandaş da mecburen borçlanacak, sonra da batıdaki gibi dibi olma...
10 Temmuz 2012 21:33
Kıdem rezaleti2
 // Süleyman
Hesaplamadan dolayı kıdem tazminatı da düşen çalışanların artık tam köleleştiren sisteme herkesin tepki göstermesi gerekir. Bu hükümet sapıttı zulmetmeye başladı. Birileri buna dur desin! Dışarıya sesini çıkaramayan hükümet milletten hıncını çıkartıyor herhalde! Kardeşim erken seçime gidilsin bunların zulmünü hiçkimse kabul etmiyor. Bu ne yaz!!! Hakkımızı helal etmiyoruz. Kimse de bundan yakayı kurtaramaz. Çalışanın üç kuruşuna mı geldi sıra. Za...
10 Temmuz 2012 21:31
Kıdem rezaleti
 // Süleyman
Kıdem tazminatının 15 yıldan sonra yarısının alınabilecek olması tam bir haksızlık böyle birşey kabul edilemez. Bun haksızlık! Milleti zorla faiz bataklığına itiyorlar. Kaldı ki hesaplamadan dolayı çalışanın kaybı var, bu hükümetin ipini çeker. Müjdeler olsun!!! Üstelik işveren işçi adına yatırım tercihinde bulunacakmış böyle birşey olabilir mi? Kısa süre çalışanlar tazminat alamıyacak, işveren yaşadı! Bunlar tamamen sapıttı bu kabul edilemez! K...
10 Temmuz 2012 21:28
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler