YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Yurtdışı seçim sonuçları!
Türkiye genelinde oy sayım işlemleri sürüyor. Merak edilen sonuçlardan biride yurtdışından gelen oylarla ilgili durum. İşte son tablo...
İşte Yurtdışı seçim sonuçları!
08 Haziran 2015 / 03:41 Güncelleme: 08 Haziran 2015 / 03:47

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşların 7 Haziran seçimleri için yaptıkları oy tercihleri belli oldu. Konsolosluklarda bir hafta önce biten gümrük kapılarında ise bugün sonuçlanan oy verme işlemlerine göre 1 milyondan fazla gurbetçi oy kullandı.

Yurtdışından gelen oylarda sıralama Ak Parti, HDP, CHP ve MHP şeklinde oldu. Oy dağılımlarına göre AK Parti yüzde 48, HDP yüzde 21, CHP yüzde 17 ve MHP yüzde 9 oy aldı.

Almanya'da AK Parti, İsrail'de CHP, Yunanistan'da HDP

AK Parti en fazla seçmenin olduğu Almanya'da oyların yüzde 51'ini aldı, 17 ülkede birinci parti oldu. Sonucu en çok merak edilen İsrail'de ise CHP birinci oldu. Yurtdışı oylara göre ikinci parti olan HDP Yunanistan'ın da bulunduğu 10 ülkedeki sandıklardan birinci çıktı.

Ülke ülke kazanan partiler

AK Parti; Avustralya, KKTC, Ürdün, Fransa, Hollanda, Almanya, Romanya, Avusturya, Norveç, Danimarka, Belçika, Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Lübnan, İran ve Suudi Arabistan'da birinci parti oldu.

CHP; ABD, İspanya, Rusya, İrlanda, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Bulgaristan, Çin Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Güney Afrika, İsrail'de birinci parti oldu.

HDP; Kanada, İngiltere (Birleşik Krallık), İtalya, Yunanistan, İsviçre, Ukrayna, Polonya, İsveç, Finlandiya ve Kazakistan'da birinci parti oldu.

MHP yurt dışında yok

Türkiye'de sadece Devlet Bahçeli'nin memleketi Osmaniye'de birinci parti olan MHP hiç bir ülkede birinci parti olamadı.

1-989.jpg

2-478.jpg

3-262.jpg

HABER7

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler