YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte YGS için altın öneriler
İşte YGS için altın öneriler
10 Nisan 2010 21:43
Yaklaşık 1.5 milyon aday, yarın YGS’de üniversitenin ilk basamağı için yarışacak. Uzmanlar, sınava en iyi şekilde hazırlanmanız için önemli önerileri sizin için anlattılar.

Yükseköğretime Giriş Sınavı (YGS), yarın (11 Nisan Pazar) yapılacak. Sınava yaklaşık 1 milyon 512 bin üniversite adayı katılacak. Sınav bu yıl saat 10.00’da başlayacak ve tek oturumda yapılacak. Adaylara 4 test için 160 soruya 160 dakika süre verilecek.

Sınav, Türkiye genelinde 152 merkezde, 5 bin 183 binada, 79 bin 973 salonda yapılacak. YGS için 234 bin kişi görev alacak.

Sınav salonuna erken gidin

ÖSYM yetkileri trafik veya herhangi bir aksilik olmaması için adayların sınav salonuna bir saat önceden gitmeleri ve 2010-YGS Sınava Giriş ve Kimlik Belgesi’nin unutulmaması uyarısında bulundu. YGS Sınava Giriş ve Kimlik Belgesi olmayan veya bu belgenin fotokopisi veya faks metni ile gelen adaylar sınava alınmayacak. Ayrıca fotoğraflı, onaylı özel kimlik belgesi, bir fotoğraf, yumuşak uçlu kurşun kalem, silgi ve kalemtraş bulundurulması da uzmanların diğer uyarısı.

Alçak sıraya nasıl sığsın

İzmir Eğitim-Sen 5 No’lu Şube Başkanı Özcan Çetin, ÖSYM’nin 2008’de sınava girecek adayların sınav yerlerinin boy ve kilolarına göre belirlenmesi yönünde karar aldığını belirterek, ancak İzmir'de Yükseköğrenime Geçiş Sınavı’na (YGS) girecek 1.97 metrelik aday için ilköğretim okulunun seçildiğini iddia etti. İzmir'de YGS’ye girecek 1.97 metre boyunda, 90 kilo ağırlığındaki Görkem Gül’ün, Balçova’da bir ilköğretim okulunda sınava gireceğini öğrendiklerini öne süren Çetin, “Çocuğun geleceğinde o oturduğu sıranın bile payı var” dedi. Görkem Gül’ün yakınları da başvuru sırasında Gül’ün 1.97 boyunda, 90 kilo olduğunu formda belirttiklerini, sınav yeri sonucuna şaşırdıklarını söyledi. Buca’daki ÖSYM bürosuna gittiklerini anlatan yakınları, görüştükleri yetkililerin kendilerine “Siz kendi sıranızı getirin o zaman okula” dediğini öne sürdü.

BİR GÜN ÖNCE

FEN Bilimleri Dershanesi Rehberlik Koordinatörü Cihan Yeşilyurt, sınava girecek adaylara sınavdan bir gün öncesi (bugün) için şu önerilerde bulundu:
Heyecan ve kaygı duymanız normal. Dikkatinizi sorulara verdiğinizde, olumsuz duygulardan kurtulacağınızı unutmayın.
Bu sınavı başarmak istediğinizi düşünün.
Sakin ve huzurlu bir ortamda, sevdiğiniz işlerle uğraşın.
Alışık olmadığınız gıdalar, çay, kahve tüketmeyin. Doktor tavsiyesi haricinde, uyarıcı veya sakinleştirici ilaç kullanmayın.
Belgelerinizi, telaş yaşamamak için önceden hazırlayın.
Uyku düzeninizi değiştirmeyin. Bir gecelik tedirgin uykunun sınav performansınızı olumsuz etkilemeyeceğini düşünün.

SINAV GÜNÜ

SINAVIN başlayış saatini, sınav yerine gidiş süresini ve sabah hazırlıklarınızı düşünerek zamanı planlayın.
Sağlıklı ve doyurucu bir kahvaltı yapın.
Evden çıkmadan, belge ve araçlarınızı kontrol edin.
Sınavdan 45 dakika önce sınav yerinde bulunun.
Sınavla ilgili konuşmalar yapmaktan kaçının. Sakin olun.
Tüm fiziksel ihtiyaçlarınızı giderin.

SINAV ANI

VERİLECEK yanıt kağıdındaki bilgileri kontrol edip doldurulması gereken bölümleri (soyadı, ad, adres, kitapçık türü, imza gibi) doldurun.
Mutlaka bir saat bulundurun. Zamanınızı iyi kullanırsınız.
Soruları yanıtlamaya en iyi bildiğiniz bölümden başlayın.
Kağıdı zedelemeden ve tam silin.
Soruları çok iyi okuyun. Tüm yanıtları gözden geçirin.
“Bu soru çok uzun, yapmayayım” diye soruları okumamazlık etmeyin.
Sorularla inatlaşmayın, yapamadığınızı işaretleyip geçin.
Tüm test bittikten sonra yapamadığınız soruları yanıtlayın.
Dikkatiniz dağıldığı anda herşeyi bırakıp derin nefesle rahatlayın.
Sınav bitince soru kitapçığınızı, yanıt kağıdınızı teslim edin.

Hürriyet

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler