YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte yeni kuvvet komutanları
Yüksek Askeri Şura kararları açıklandı. Albay Çiçek terfi alamadı...
İşte yeni kuvvet komutanları
04 Ağustos 2009 / 12:08 Güncelleme: 04 Ağustos 2009 / 00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yüksek Askeri Şura'da alınan kararları imzaladı. Kararlar Gül'ün onayına da sunuldu.


Ardından Genelkurmay Genel Sekreterliği, YAŞ kararlarını açıkladı.... Denizde ve havada değişime gidilirken Kara ve Jandarma kuvvet komutanlıkları aynı kaldı.


Adı "AK Parti ve Fethullah Gülen'i bitirme planı" ile gündeme oturan Albay Dursun Çiçek'le ilgili karar bekleniyordu. YAŞ'dan Çiçek'e terfi çıkmadı. TSK, kararların duyurulmasının ardından Dursun Çiçek'le ilgili bir de açıklama yaptı.


Dursun Çiçek atanmadı ancak Ergenekon kapsamında irticayla darbe planı iddiası üzerine ifade veren Albay Levent Görgeç tuğamiralliğe yükseltildi. Böylece TSK, iddialarla ilgili Başbuğ'un "cadı avına çıkmayız" sözünün arkasında durğunu göstermiş oldu.


Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un görevi 1 yıl daha sürecek. Orgeneral Atilla Işık Jandarma Kuvvetleri Komutanı olarak, Orgeneral Işık Koşaner ise Kara Kuvvetleri Komutanı olarak 1 yıl daha görevlerine devam edecekler.


İşte yeni kuvvet komutanları:


DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANI


Oramiral Metin Ataç'tan boşalan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na gelen Oramiral Eşref Uğur Yiğit 1945 Yılında Çorum'da doğdu. Bu özelliğiyle deniz kuvvetlerinin başına "Deniz kıyısından olmayan komutan" dönemi yeniden başladı.


HAVA KUVVETLERİ KOMUTANI


Orgeneral Aydoğan Babaoğlu'ndan boşalan Hava Kuvvetleri Komutanlığına Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay geldi. Aksay'ın görevi almasıyla kartalların komutanlığı Karadeniz'den Ege'ye geçti.


BİRİNCİ ORDU KOMUTANI EMEKLİ, YERİNE HASAN IĞSIZ


Birinci Ordu Komutanı Orgeneral Ergin Saygun emekliye ayrıldı. Orgeneral Saygun'un yerine Genelkurmay 2'inci Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız getirildi.


Orgeneral Iğsız'dan boşalan yere de Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral Aslan Güner getirildi.


BEKİR KALYONCU ORAMİRAL OLDU


7. Kolordu Komutanı Bekir Kalyoncu ise oramiral olarak Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı'na atandı.


Genelkurmay Başkanlığı Genel Plan ve Prensipler Başkanı Korgeneral Hüseyin Nusret Taşdeler Harp Akademileri Komutanlığı'na, oramiral olan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Koramiral Emin Murat Bilgel Donanma Komutanlığı'na, orgeneral olan 1. Hava Kuvveti ve 6. Birleştirilmiş Hava Hareket Merkezi Komutanı Korgeneral Bilgin Balanlı da Genelkurmay 2. Başkan Yardımcılığı'na atandı.


2013'ÜN KARA KUVVETLERİ KOMUTANI TAŞDELER


Orgeneral Ergin Saygun'dan boşalan Orgenerallik kadrosu için 8 Korgeneral yarışıyordu. Orgeneralliğe Genelkurmay Plan Prensipler Başkanı Korgeneral Nusret Taşdeler terfi ettirildi.


Taşdeler, 2007'de Harekat Başkanı olarak Erdoğan'ın danışmanlığını yapmıştı. Taşdeler, kalp sıkıntısı yaşayarak hastaneye kaldırılmıştı. Taşdeler'in 2013'te Kara Kuvvetleri Komutanı olması bekleniyor.


YAŞ'DAN DURSUN ÇİÇEK'E TERFİ ÇIKMADI


"AKP ve Fetullah Gülen'i bitirme planı" çalışmasıyla basının gündemine oturan Kurmay Albay Dursun Çiçek için YAŞ'tan süpriz çıkmadı. Daha önce 2 defa "temdit" alarak beklemeye çekilen Çiçek'in bu durumu süpriz olmadı. Genelkurmay'daki çalışma süresi dolan Çiçek'in kuvvette görevlendirileceği öğrenildi.


TSK'DAN DURSUN ÇİÇEK AÇIKLAMASI


TSK, Dursun Çiçek'in terfi ettirilmeme sebebinin boş tuğamiral rütbesinin bulunmaması olarak açıkladı. YAş'ta durumun değerlendirilmediği belirtildi. Deniz Kuvvetleri'nde sadece 1 deniz piyadesi olduğu ve bu yıl bu rütbede kontenjan ayrılmadığı için Çiçek'e atama yapılmadığı kaydedildi.


ERGENEKON'DA İFADE VEREN GÖRGEÇ TUĞAMİRAL


Albay Dursun Çiçek'e terfi çıkmadı. Ama Ergenekon soruşturması kapsamında ifade veren Albay Levent Görgeç tuğamiralliğe yükseldi. Albay Dursun Çiçek'e uzanan "irticayla darbe planı" iddiası kapsamında yürütülen soruşturmada Albay Levent Görgeç de ifade vermişti.


3 PERSONELİN TSK İLE İLİŞİĞİ KESİLDİ


3 personelin TSK ile ilişkisi kesildi.  Şura'da, ''tutum ve davranışları ile irticai görüşleri benimsediği, bu gibi faaliyetlerde bulunduğu anlaşılan'' 3 personelin Türk Silahlı Kuvvetlerinden ayrılmasına oy çokluğuyla karar verildi.
Bu kararın oy çokluğuyla alındığının açıklanması Başbakan ve Milli Savunma Bakanı'nın şerh koyduğu anlamına geliyor. İlk kez geçen yıl YAŞ'tan ihraç kararı çıkmamıştı.


ORGENERAL SAYISI 15'E YÜKSELDİ


YAŞ daha önce 14 olan Orgeneral sayısını 15'e yükseltti. Genelkurmay 2'nci Başkan Yardımcılığı gibi bir görev oluşturuldu.


Genelkurmay 2. Başkan Yardımcılığı olarak oluşturulan bu komutanlık, Karargah başkanlığı görevini yürütecek. Komutanlığın başına bir orgeneral getirilmesiyle TSK bünyesindeki orgeneral sayısı da artmış oldu.


Orgeneral Ergin Saygun'dan boşalan Orgenerallik kadrosu için 8 Korgeneral yarışıyordu. Orgeneralliğe Genelkurmay Plan Prensipler Başkanı Korgeneral Nusret Taşdeler terfi ettirildi. Harp Akademileri Komutanlığı'na getirilen Taşdeler, 2007'de Harekat Başkanı olarak Erdoğan'ın danışmanlığını yapmıştı. Taşdeler, kalp sıkıntısı yaşayarak hastaneye kaldırılmıştı. Taşdeler'in 2013'te Kara Kuvvetleri Komutanı olması bekleniyor.


34 GENERAL VE AMİRAL TERFİ ETTİGenelkurmay Başkanlığı resmi internet sitesinde yapılan açıklamada da şu cümleler yer aldı: "30 Ağustos 2009 tarihinden geçerli olmak üzere; 34 general ve amiral bir üst rütbeye, 46 albay ise general ve amiralliğe yükseltilmiş; 54 general ve amiralin görev süreleri bir yıl uzatılmıştır."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler