YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte yeni katsayılar
İşte yeni katsayılar
17 Mart 2010 16:49
YÖK Genel Kurulu, üniversiteye giriş sınavında öğrencilerin yerleştirme puanlarının hesaplanmasına esas olacak oranları, alan içi 0.15, alan dışı 0.12 olarak belirledi.

YÖK Genel Kurulu toplantısının ardından katsayıyla ilgili yeni düzenleme konusunda yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, YÖK için en önemli önceliğin öğrencilerin huzurunun sağlanması olduğu belirtilerek, ''Bunun yanı sıra isabetli bulup bulmamaya bağlı olmadan yargı kararına uygun davranmak da bütün kurumlar için kanuni bir yükümlülüktür. Bu kapsamda Danıştay kararının gerekçesi de önemli olduğundan yerleştirme puanlarının hesaplanmasına ilişkin yeni karar alınırken yargı kararlarının gerekçeleri esas alınmıştır'' denildi.

YÖK'ün 21 Temmuz 2009 tarihli kararıyla öngörülen yeni üniversiteye giriş sisteminde çoklu sınav ve çoklu soruyu esas alan bir ölçme yönteminin belirlendiği kaydedilen açıklamada, önceki sistemde yüzde 38 olan alan bilgisinin ağırlığının Lisans Yerleştirme Sınavı ile yüzde 60'a çıkarılmasıyla lise müfredatında alınan bilginin doğrudan ölçülmesi ve sonuca yansıtılmasının sağlandığı anlatıldı.

Açıklamada, buna göre, önceden sadece lise 1. sınıf bilgileri sınav sorularına dahil edilirken şimdi sınav müfredatına lise 1, 2, 3 ve 4. sınıflarda görülen derslerin de dahil edilerek öğrencilerin bilgi ve başarılarının sınavda ölçülebilir hale getirildiği ifade edildi.

Açıklamada, şöyle denildi:

''Öğrencilerin gerçek başarısını esas alan bir ölçme ve değerlendirme sınavı getirildiği için önceden öğrenci başarısını ölçmeyen sınav nedeniyle uygulanan katsayı farkının da Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun 18 Şubat 2010 tarihinde verdiği karar ile belirlenen hukuken kabul edilebilir ölçülere getirilmesi benimsenmiştir.  

Yeni kararın oluşturulmasında yargı kararının gereğinin yerine getirilme zorunluluğu ve sistemin bütünlüğünü koruma kaygısı bir arada değerlendirilmiş ve öğrencilerin yerleştirme puanlarının hesaplanmasına esas olacak oranlar, alan içi 0.15, alan dışı 0.12 olarak belirlenmiştir.'' AA
 

düz lisseler kaldırılmalı
 // ugur kayabas
Aslında düz lise diye birşey olmamalı. o yaşakadar mesleksiz yetiştirdiğiniz ve üniversite kazanamayarak mesleksiz bırakılan onca gençin vebali kimin.

Atalarımız hiç bir zaman mesleksiz eğitim vermemiştir. mantıkende mesleksiz bir eğitim düşünülemez.

buna göre düzenlenmeli liseler. coğrafya mesleklisesi, edebiyat, sosyal, makine, bilgisayar, sosyaloji vb......
17 Mart 2010 19:01
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler