YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte yeni hükümetin şifreleri
Başbakan Davutoğlu, yeni kabine listesini açıkladı. Kabinede iki kadın bakan yer aldı. Sekiz isim ise ilk kez bakanlık koltuğuna oturdu. Hangi isimler koltuğunu kaybetti, en genç ve en yaşlı vekiler kimler oldu?
İşte yeni hükümetin şifreleri
24 Kasım 2015 / 16:37 Güncelleme: 24 Kasım 2015 / 16:40

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 64. Hükümeti kurmakla görevlendirdiği Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeni kabine listesini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 64. Hükümeti kurmakla görevlendirdiği Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeni kabine listesini sundu. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşen görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayladığı yeni kabine, Davutoğlu tarafından Çankaya Köşkü'nde açıklandı.

64. Hükümet'te dikkat çeken detaylar şöyle:

İlk kez bakan olan isimler

64. Hükümet'te ilk kez bakanlık koltuğuna oturan isimler de dikkat çekti Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi ilk kez bakan olan isimler oldu.

En genç en yaşlı üye

Enerji Bakanı Berat Albayrak 64. Hükümet'in en genç üyesi olurken; en yaşlı isimse 67 yaşındaki Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu oldu.

Kabinede yer alan üç dönemlikler

1 Kasım seçimlerinde üç dönemlik olan 23 milletvekilinden Binali Yıldırım, Faruk Çelik, Bekir Bozdağ, Mustafa Elitaş, Mevlüt Çavuşoğlu bakanlık koltuğuna oturan isimler oldu.

62. Hükümet'te de yer alan 17 isim

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Numan Kurtulmuş, Yalçın Akdoğan, Binali Yıldırım, Bekir Bozdağ, Volkan Bozkır, Fikri Işık, Faruk Çelik, Mevlüt Çavuşoğlu, Akif Çağatay Kılıç, Efkan Ala, Cevdet Yılmaz, Mehmet Şimşek, Nabi Avcı, Veysel Eroğlu, Mehmet Müezzinoğlu ve Lütfi Elvan 62. Hükümet'ten sonra 64. Hükümet'te de yer alan bakanlar oldu.

Yeni kabinede yer almayan 5 sürpriz isim

Tecrübeli isimler ile genç isimlerin bir arada bulunduğu listede, uzun yıllar kabinede görev alan Mehdi Eker, Recep Akdağ, Ali Babacan, Taner Yıldız ve Beşir Atalay yer almadı.

Kabinede iki kadın bakan

Kabinede iki kadın bakan yer aldı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarıoldu.

Seçim hükümetinde yer alan 11 isim

63. Hükümet olarak da bilenen Türkiye'yi erken seçime götüren geçici hükümette yer alan isimlerden Ahmet Davutoğlu, Numan Kurtulmuş, Cevdet Yılmaz, Yalçın Akdoğan, Tuğrul Türkeş, Fikri Işık, Akif Çağatay Kılıç, Mehmet Şimşek, Nabi Avcı, Veysel Eroğlu, Mehmet Müezzinoğlu koltuğunu koruyan bakanlar oldu.

 // Rasim DUMAN
Hemsehrim Taner YİLDİZ'in kabinede yeralmamis olmasina sevindim ; zira zaten o koltugu "dolduramiyordu". Soma'daki maden faciasinda vebali ve mes'uliyeti vardir. Yine hemsehrim olan Mehmet OZHASEKİ'nin de isminin bulunmamasina sevindim, Turkiye adeta "direkten dondu". Ozhaseki'nin Bakan yapilacagina "kesin" gozuyle bakiyorduk, cok sukur, yapilmadi. Ne demek istedigimi anlamak isteyenler, bir zahmet KAYSERİ'ye gelip baksinlar....
24 Kasım 2015 22:23
 // Akif
Hayırlı olsun inşallah vatana millete tüm islam alemine...
24 Kasım 2015 20:39
haber
 // volkan şekerci
çok şükür hükümet kuruldu...
24 Kasım 2015 17:01
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler