YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte yeni Danıştay Başkanı
İşte yeni Danıştay Başkanı
İşte yeni Danıştay Başkanı
28 Mayıs 2008 / 15:31 Güncelleme: 29 Mayıs 2008 / 00:00

Danıştay yeni başkanını seçti. Sumru Çörtoğlu'nun yerine Danıştay saldırısından yaralı kurtulan bir isim getirildi.


Danıştay Başkanlığı'na, Danıştay 2. Dairesi Başkanı Mustafa Birden seçildi. Birden, Alparslan Arslan'ın Danıştay saldırısında ağır yaraladığı isimler arasındaydı. Danıştay Genel Kurulu'nda geçen hafta başlayan seçimler bugün sonuçlandı. Birden, 50 üyenin oyunu alarak Danıştay'ın yeni başkanı seçildi. Danıştay Başkanlığı, Sumru Çörtoğlu'nun yaş haddinden emekliye ayrılmasıyla boşalmıştı. Mustafa Birden'in, Danıştay Başkanlığı'na seçilmesi nedeniyle boşalan 2. Daire Başkanlığı için önümüzdeki günlerde seçim yapılacak.


SALDIRIDA AĞIR YARALANMIŞTI


Saldırıda karnından vurulan yarası ağır olan 2. Daire Başkanı Mustafa Birden, başarılı bir ameliyatla hayata döndürülmüştü. Silahlı saldırıya uğrayan Danıştay ikinci daire üyeleri, özellikle türban konusunda verdikleri kararlarla ön plana çıkmıştı.


 


MUSTAFA BİRDEN'İN ÖZGEÇMİŞİ


Birden, 1946'da Kırıkkale'de doğdu. Kırıkkale Lisesi'nin ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1968 yılında mezun olan Birden, MKEK Personel Şubesi Raportörlüğü görevindeyken 1971 yılında Danıştay Yardımcısı unvanıyla mesleğe başladı.


İstanbul ve Ankara idare mahkemeleri başkanlığı yapan Birden, 1994 yılında Danıştay üyeliğine seçildi. Uyuşmazlık Mahkemesi Asil Üyeliği görevinde de bulunan Birden, 2002 tarihinde Danıştay 2. Dairesi Başkanlığına seçildi.


Birden, Danıştay'a 17 Mayıs 2006'da düzenlenen ve 2. Daire Üyesi Mustafa Yücel Özbilgin'in hayatını kaybettiği silahlı saldırıdan yaralı olarak kurtulmuştu. Mustafa Birden, evli ve 2 çocuk babası.


VAKİT HEDEF GÖSTERMEKTEN TAZMİNATA MAHKUM OLMUŞTU


Vakit gazetesi, 13 şubat 2006’daki sayısında, “İşte O Üyeler” başlıklı haberin altında başörtülü öğretmene anaokulu müdürlüğü yolunu kapatan kararı veren Danıştay İkinci Dairesi Başkanı Mustafa Birden ve üç üyenin fotoğraflarını yayımlamıştı. Bağcılar Basın Savcısı Ali Çakır, gazete hakkında Terörle Mücadele Yasası’nın 6’ncı maddesi uyarınca soruşturma başlatmıştı.


İkinci Daire, Milli Eğitim Bakanlığının anadolu liselerine öğretmen seçimine ilişkin genelgesinin de yürütmesini durdurmuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler