YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Yargıtay'ın Balyoz gerekçesi
Yargıtay'ın Balyoz Planı davasına dair kararının gerekçesinde, dijital delillerin elde ediliş ve muhafaza şekillerinin hukuka uygun olduğu belirtildi.
İşte Yargıtay'ın Balyoz gerekçesi
09 Ekim 2013 / 16:28 Güncelleme: 09 Ekim 2013 / 16:46

Yargıtay 9. Ceza Dairesinin Balyoz Planı davasıyla ilgili kararının gerekçesinde, dijital delillerin elde ediliş ve muhafaza şekillerinin usule uygun olduğu ve hukuka uygun deliller olarak hükme alınmalarının isabetli olduğu neticesine varıldığı kaydedildi.

Gerekçede, dijital delillerin, ele geçirilmesinden sonra kolluk veya adli makamlar elinde değiştirilmiş olduğuna ilişkin iddiaların gerçeği yansıtmadığının açıkça anlaşıldığı belirtildi.

Gerekçeli kararda, Çetin Doğan'ın, iktidarı hükümetten uzaklaştırma ve bu amaç için TSK'da ayrı bir hiyerarşik yapılanmaya gitme kararı aldığının anlaşıldığı ifade edildi.

Savunmalar hayatın olağan akışına uygun değil

Balyoz, Suga, Oraj planlarındaki yaklaşık 20 bin gerçek kişi ve kurumu ilgilendiren 2003'e ait bilgilerin kurgulanmış, asılsız, sahte olduğu savunmalarının, hayatın olağan akışına uygun olmadığı belirtilen kararda, "TSK'nın yasal yapılanması dışında suçu işlemeye dönük ayrı yapılanmaya giden oluşumun, planlama, kapsamlı organizasyon, görevlendirme ve bunun gereklerine uygun çalışmalar yaptığı anlaşılmıştır" denildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler