YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Yargıtay'ın açıklaması
İşte Yargıtay'ın açıklaması
İşte Yargıtay'ın açıklaması
02 Nisan 2008 / 16:39 Güncelleme: 02 Nisan 2008 / 00:00


Yargıtay Başsavcılığı, AK Parti'nin kapatılma davası ile ilgili kendilerine yöneltilen eleştiriler konusunda yargıya başvurulacağını açıkladı. Yapılan açıklama şöyle:


Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada, ''Siyasi partiler hakkında açılan kapatma davaları nedeniyle eleştiri sınırı dışında kalan, kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret ve tehdit içeren veya yargılama sürecini etkileme niteliğinde bulunan söz ve yazılar ile ilgili olarak adli yargı mercilerince gerekli yasal işlemlerin yapılacağı ise muhakkaktır'' denildi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamada, Anayasa ve Siyasi Partiler Yasası'nın verdiği yetki ve görev çerçevesinde Başsavcılık tarafından Anayasa Mahkemesi'nde açılan siyasi partilerin kapatılması davaları ile ilgili olarak bugüne kadar yargı sürecini etkilememek amacıyla hiçbir açıklama ve beyanda bulunulmadığı belirtildi.
Yargılama süresince de bu hususa özen gösterileceği vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:

''Bu bağlamda bazı yazılı ve görsel basında yukarıda açıklanan davaların içeriğini daraltan veya genişleten bir biçimde Cumhuriyet Başsavcılığımıza izafeten yapılan haberler ile bu haberlere dayalı yorumlar Başsavcılığımızca kabul görmemektedir.

Siyasi Partiler hakkında açılan kapatma davaları nedeniyle eleştiri sınırı dışında kalan, kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret ve tehdit içeren veya yargılama sürecini etkileme niteliğinde bulunan söz ve yazılar ile ilgili olarak adli yargı mercilerince gerekli yasal işlemlerin yapılacağı ise muhakkaktır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.''

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler