YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte vizesiz Avrupa'ya giden en kısa yol
AB Bakanı Volkan Bozkır, 72 maddelik yol haritasından sadece 8-9’unun kaldığını, 2 kanun çıkarılması ve AB ile varılan mutabakatların Meclis’te onayı halinde tamamlanacağını söyledi
İşte vizesiz Avrupa'ya giden en kısa yol
04 Aralık 2015 / 07:36 Güncelleme: 04 Aralık 2015 / 11:24

Habertürk'ten Muharrem Sarıkaya'nın haberi;

Brüksel yolunda Bakan Bozkır ile konuştuk.

Özellikle de endişeli bir memnuniyet içinde beklenilen vizesiz Avrupa konusunu.

Bir tanıklığımı buradan kayda geçirmeliyim ki, Bakan Bozkır vizesiz Avrupa için çok emek harcadı, hem de AB ülkelerinin dilinden mücadelesini verdi ve önemli bir aşamaya getirdi.

Ekim 2016’da bu işin olacağına kesinlikle kâni...  

Bozkır 72 maddelik yol haritasından sadece 8-9’unun kaldığını, 2 kanun çıkarılması ve AB ile varılan mutabakatların Meclis’te onayı halinde tamamlanacağını bildirdi.

Başbakan Davutoğlu’nun, eskiden “Türkiye’nin dostları” diye tanınan “Like Minded Countries” (Aynı Düşünen Ülkeler) olarak anılan Almanya, Avusturya, Benelüks ülkeleri ve Yunanistan’ın da içinde bulunduğu 8 ülke ve AB Komisyonu ile mülteciler konusunu gözden geçirmek için 17 Aralık’ta Belçika’da buluşacağını da açıkladı.

“Eskiden yüzde 95 olan AB uyumu siyasi mekanizmalar işlemeyince yüzde 30 oranına geriledi, şimdi mekanizmalar çalışırsa yüzde 50 oranına ulaşır” dedi.

VİZESİZ AB

Vizesiz Avrupa konusunda ise Bozkır umutlu konuştu.

Öncelikle pasaportların değişeceğini bildirdi.

“Biyometrik verili ve parmak iziyle bağlantısı kurulmuş yeni pasaportlarla vizesiz giriş mümkün olacak, yeni pasaport alınacak” dedi.

Pasaportların yeni değiştiğini, alınmış olmasına karşın parmak izlerinin defterlerin üzerine işlenmediğini bildirdi, kişisel verilerin korunması kanunu ile bazı düzenlemelerin yapılması gerektiğini de sözlerine ekledi.
 
TÜRKİYE KARAR VERECEK

Bunun karşılığında Türkiye’nin de Geri Kabul Anlaşması’ndan doğan yükümlülüklerini yerine getireceğini kaydetti.

Kamuoyunda oluşan bir yanlış algıyı da düzeltti:

“2 yılda bir 3 milyar Euro destek verilmesi karşılığında bütün göçmenleri alacağız gibi bir değerlendirme yanlış. Almanya Başbakanı Merkel, pazar günkü zirvede göçün önlenemeyeceğini açıklıkla ifade etti. O nedenle AB’nin Türkiye ile bu anlaşmayı imzalamakla ulaşmak istediği nokta, illegal göçün legal ve sistemli bir hale getirilmesidir.”

Zirvede Türkiye’deki kampların kalitesi övülünce Başbakan Davutoğlu’nun bir sonraki zirveyi meseleyi daha iyi içselleştirebilmek için kamp bölgesinde yapmayı önerdiğini de açıkladı ve önemli bir detayı da paylaştı:

“İllegal yollarla Avrupa’ya giden vatandaşlarımızı Geri Kabul Anlaşması olmadan da alıyoruz. Burada asıl tartışma, Türkiye üzerinden Avrupa’ya gittiği iddia edilen kişilerin iadesiyle ilgili. Gerçekten Türkiye üzerinden gidip gitmediğinin tespitini de Türkiye’nin kuracağı, sadece Türklerden oluşan bir komisyon karar verecek. Ayrıca Birleşmiş Milletler’in göçmenlerle ilgili sözleşmesinde bizim coğrafi çekincemiz var. Biz güney hudutlarımızdan gelen göçün bu kapsama girmediğini çekince olarak belirttik. Yani Suriyeli mülteciler Geri Kabul Anlaşması kapsamında değil.”

 

HABERTÜRK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler