YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Türkiye'nin yeni hedefleri
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye ekonomisinin yıl sonunda yüzde 3,6 büyümesinin beklendiğini, yıl sonunda enflasyon hedefinin ise yüzde 6,8 olduğunu bildirdi.
İşte Türkiye'nin yeni hedefleri
08 Ekim 2013 / 18:32 Güncelleme: 08 Ekim 2013 / 18:32

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Başbakanlık yeni binada düzenlediği basın toplantısıyla 2014-2016 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Programı (OVP) açıkladı.

Babacan, burada yaptığı konuşmada, son 2 aydır yoğun bir çalışma sonucu bugün itibarıyla OVP'nin çalışmalarının tamamlandığını belirterek, OVP'nin, Orta Vadeli Mali Plan'ın, bütçe çağrısının ve bazı düzenlemelerin, bu akşamki Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanarak, yürürlüğe gireceğini söyledi.

Babacan, Türkiye ekonomisinin yıl sonunda yüzde 3,6, 2014 yılında yüzde 4, 2015 ve 2016'da yüzde 5'er büyümesinin beklendiğini bildirdi.

Babacan, yıl sonunda enflasyon hedefinin de yüzde 6,8 olduğunu açıkladı.

Cari işlemler açığını yıl sonunda yüzde 7,1'le kapatmayı hedeflediklerini açıklayan Babacan, merkezi yönetim bütçe açığını yıl sonunda yüzde 1,2 olarak öngördüklerini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Babacan, AB tanımlı borç stokunun milli gelire oranını ise yıl sonu itibariyle yüzde 35 olarak öngördüklerini bildirdi.

Babacan, önümüzdeki dönemde elektrik üretiminde yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmasına ağırlık verileceğini, petrol ve doğal gaz arama faaliyetlerinin hızlandırılacağını, linyit kömürü ve jeotermal gibi yerli kaynakların arama ve üretim faaliyetlerinin azami seviyeye çıkarılacağını söyledi.

Babacan, kredi kartlarında ve bazı tüketici kredilerinde ürün bazında taksit sayısına sınır getirilmesi konusunda çalışmaların da devam ettiğini bildirdi.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler