YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Türkiye'nin modern köleleri!
Kölelik Endeksi'ne göre dünya çapında yaklaşık 29.8 milyon insan köle koşullarında yaşıyor. Arasında Türkiye'nin de bulunduğu araştırmada oldukça çarpıcı rakamlar var.
İşte Türkiye'nin modern köleleri!
18 Ekim 2013 / 18:34 Güncelleme: 18 Ekim 2013 / 18:46

Avustralya merkezli Özgür Yürü Vakfı (WalkFree Foundation) tarafından ilk kez hazırlanan ve 162 ülkeyi kapsayan Kölelik Endeksi'ne göre dünya çapında yaklaşık 29.8 milyon insan köle koşullarında yaşıyor.

Türkiye’de, 110-130 bin kişinin köle koşullarında yaşadığı öngörülen Kölelik Endeksi’nde, ilk sırada köle statüsünün babadan oğula geçtiği Moritanya bulunuyor. Dünyada 162 ülkenin ele alındığı endekste, Türkiye 90. Sırada bulunuyor. Nüfusuna göre köle statüsündeki insanları karşılaştıran endekste ilk sırada yer alan Moritanya’yı, Haiti, Pakistan, Hindistan, Nepal, Moldova, Benin, CoteD’ivoire, Gambia ve Gabon izliyor.

Çağdaş kölelikte Hindistan önde


Çağdaş kölelik endeksi zorla evlendirmeleri, bir insanı borçlandırarak kendine bağlamayı ve insan ticaretini de kapsayan verilerden yola çıkarak hazırlanıyor. Çağdaş kölelik konusunda, 14 milyon kişinin köle koşullarında yaşadığı öngörülen Hindistan birinci sırada yer alıyor. Ancak, köle oranı genel nüfusa oranlandığında, Hindistan listede 4. sıraya düşüyor. Çağdaş köleliğin en az olduğu ülkeler sıralamasında en başta İzlanda buluyor. İzlanda’yı, İrlanda, İngiltere, Yeni Zellanda, İsviçre, İsveç, Norveç, Lüksemburg, Finlandiya ve Danimarka izliyor.

 

DHA

01:27
 // DÜNYANIN EN KÖLE ADAMI
Kardeşim bizi öyle bir hale getirdiler ki, köle bile olamıyoruz. Neredeyse köle olmak için torpil yaptıracağız. Kölelik yarışında tekstil fabrikaları başı çekiyor. Asgari ücretle, vardiya üstüne vardiya bindiren zalim tekstilcileri söylüyorum. Ondan sonra, utanmadan, 'yea çalıştıracak adam bulamıyoruz, millet masabaşı iş arıyoor' diye böbürlenirler. İnadına çalışmıyorum. Varsın soytarı desinler. Ha şunu da ekleyeyim, birileri bize kölelik ve uşaklık harici hiç bir şey öğretmemiş. Bizi eski masal ve nutuklarla kandırmayın....
19 Ekim 2013 01:27
19:51
 // Oktay D gezer
Açtırmayın benim bayramlik ağzımı:bu saçma endeksi yapanın da,yayınlananın da,inananın da .....bayramini kutlamıyorum!!!...
18 Ekim 2013 19:51
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler