YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Türkiye'nin 3 aşamalı AB stratejisi
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, geçtiğimiz hafta Bakanlar Kurulu toplantısında öncelikli gündem maddesi olarak ele alınan ve içeriği merakla beklenen 3 aşamalı yeni Avrupa Birliği eylem planını Brüksel'de açıkladı.
İşte Türkiye'nin 3 aşamalı AB stratejisi
19 Eylül 2014 / 07:46 Güncelleme: 19 Eylül 2014 / 07:51

Bakan olarak atandığı günden bu yana son yılların en yoğun temaslarını gerçekleştirerek Türkiye'nin AB müzakere sürecinde taze kan etkisi yaratan Bozkır, büyük bir kararlılıkla başladıklarını ifade ettiği yeni AB stratejisinin zamanlama olarak da verim alınacak bir sürece denk düştüğünü söyledi.

Bozkır Avrupa Birliği parlamenterlerinin Yeni Türkiye'yi heyecanla karşıladıklarını ve Ankara'nın verdiği mesajların yerine ulaşmaya başladığını belirtti. 

Parlamento seçimleriyle birlikte AB içinde de yeni bir yapı ortaya çıktığını, yeni atamaların yapıldığını söyleyen Bozkır, bu değişim içinde doğru mesajların gidip gelebileceğini ve karşılıklı işbirliğinin artacağını belirtti. AB için oluşturulan üç stratejiyi bir yapıyı ayakta tutan temel direkler olarak nitelendiren Bozkır, planın detaylarını şu şekilde anlattı: 

Önce siyasi reform süreci

Siyasi reform sürecine yeni başlamıyoruz ama yeterince karşılama ile tam olarak karşılama arasında fark var. Öncelik, siyasi reformların özümsenmesi, bunu gerçekleştirecek gücün, Türk insanının, sivil toplumun, üniversitelerin ve siyasi mekanizmanın reformların arkasında olmasını sağlamak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugüne kadar siyasi reformların önündeki engellerin kaldırılmasında önemli aktörlerin başında. Bu süreçte Reform İzleme Gurubu temel unsur olacak. Reform İzleme Grubu'nun ikinci ayağı Türkiye'nin AB müktesebatına uyumu. AB, müktesebatla ilgili bir katılım belgesi yayınlar, Türkiye de bir ulusal programla cevap verir. En son 2010'da bir ulusal eylem planı açıklanmıştı. Bunu tekrar yenileyeceğiz. 

Üçüncü ayak iletişim stratejisi

Kasım başında açıklayacağız. İki temel unsuru var. Birincisi Türkiye'deki AB ile ilgili imajın düzeltilmesi, ikincisi AB'deki Türkiye algısının değiştirilmesi. Fasıl açılmaması, liderlerimizin AB fotoğraflarında yer almaması, temasların seyrekliği gibi sorunları çözmemiz gerekiyor. Türkiye'de AB'ye inananların sayısı fazla. 

 

AKŞAM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler