YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte tüm suçlardan beraat eden 23 sanık
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, dava kapsamında yargılanan 23 sanığın, tüm suçlardan beraatine hükmetti.
İşte tüm suçlardan beraat eden 23 sanık
06 Ağustos 2013 / 08:33 Güncelleme: 06 Ağustos 2013 / 08:36

Davanın görüleceği Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde yer alan duruşma salonuna sabah saatlerinde, Grup Başkan Vekilleri Akif Hamzaçebi, Engin Altay ve Muharrem İnce, Genel Sekreter Bihlun Tamaylıgil ile Genel Başkan Yardımcıları Bülent Tezcan ile Umut Oran'ın da aralarında olduğu, 60'a yakın CHP milletvekili izleyici olarak katıldı.

Mahkeme heyetinin içeri girmesiyle öğlen saat 12.30 sularında başlayan duruşmada, sanık ve sanık avukatlarının yoklamasından sonra konuşan Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese, yapılan yargılama sonucunda 413 avukata davetiye çıkarıldığını hatırlattı.

Bazı avukatların söz alarak savunma yapmak istemelerine karşı çıkan Özese, davada son sözlerin alındığını, duruşmanın hükmün yazılması için ertelendiğini ve artık başka bir işlem yapılmayacağını söyledi. İtirazda bulunanlara söz vermeyen Özese, bugün sadece hükmü açıklayacaklarını belirterek, herkesin mahkeme inzibatına uygun hareket etmesini istedi ve buna aykırı hareket edenler hakkında disiplin işlemlerinin uygulanacağı uyarısında bulundu.

Başkan Özese, kimi avukatların itirazda bulunması ve bu avukatların mikrofonlarını kapattırmasının ardından, heyet olarak verdikleri hükmün kısa özetini okumaya başladı.

23 kişi beraat etti

Kararı okuyan Başkan Özese, yapılan yargılama kapsamında sanıklardan Adem Uzun, Ali Yiğit, Ayhan Çelik, Bahadır Berk, Bekir Çelik, Coşkun Çalık, Erdal İrten, Eren Mumcu, Fuat Ermiş, Garip İrfan Torun, Hakan Akdoğan, Halis Yavuz Işılar, İlhami Ümit Handan, Kenan Temur, Maruf Şinik, Muhterem Bağcı, Onur Özdemir, Önder Koç, Recep Taylan, Salih Kurter, Satılmış Balkaş, Süleyman Esen veTuncay Hacıbektaşoğlu'nun beraatine hükmedildiğini bildirdi.

Dava dosyası ayrılan ve hayatlarını kaybettikleri için davaları düşen kimi sanıklarla ilgili kararlala birlikte, diğer sanıkların da yaptıkları iddia edilen eylemler sonucu aldıkları hapis ve para cezalarının tek tek okunduğu duruşma, saat 15.30 sıralarında sona erdi. Mahkemenin yazılı kararı ise yaklaşık 8,5 saat sonra, gece saat 23.45'de avukatlara tebliğ edildi.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler