YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte TÜBİTAK kumpasının perde arkası
TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Abdullah Çavuşoğlu, 'böcek davası'nda yargılanan Hasan Palaz hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, Palaz'ın kriptolu telefonların sertifikalarını SMS yoluyla değiştirebildiğini öne sürdü
İşte TÜBİTAK kumpasının perde arkası
05 Ocak 2015 / 08:54 Güncelleme: 05 Ocak 2015 / 09:08

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde çalışma ofislerine 'böcek' konulması ile ilgili davada yargılanan eski Tübitak Başkan Yardımcısı Hasan Palaz'ın savunmasına halefi Abdullah Çavuşoğlu sosyal medya üzerinden cevap verdi.

İşte Palaz'ın iddiaları ve TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Çavuşoğlu'nun cevapları...

Palaz: Ocak 2012'de MİT, böcek cihazı bulunduğunu belirterek teknik hizmet istedi. Bu konuda Gökhan Mıcır'ı görevlendirdim. Dinleme cihazını prize sabitleyen silikonun ne zaman konulduğu ve katılaştığı konusunda da uzman Hamza Turhan da yardım talep edildi. Bulunamadı. Ardından da bir rapor hazırladık. Ancak daha sonra yazdığım raporu değiştirmemi istediler. Dinleme cihazının sökülmesi yanlıştı. Kanıt yok olurdu. Zayıf sinyal verdirip hedef yakalanmalıydı. Ayrıca hiç dinlenmeden görevden alındım.

Çavuşoğlu: Hasan Palaz 'böcek sökülürse kanıt yok olur' derken 2011'de konan böceğin pili ne zaman biter söylesin. 'Yazdığım raporu değiştirmemi istediler' derken diğer suçlardan sıyrılma gayreti de açıkça belli oluyor. Palaz'ın alanı olmayan bir konuda -silikonun ne zaman donduğu (kimya işine elektronikçi bakıyor)- rapor yazması zaten suç. Yazdığı rapor, TÜBİTAK kayıtlarındadır. Hasan Palaz ve ekibi kriptolu telefonların sertifikalarını SMS yoluyla değiştirebildiklerini kamuoyuna açıklasalar ya! Kriptolu telefonla “session key” parametreleri ile neler yaptıklarını da açıklasınlar! Bakan talimatına rağmen 148 kişiyi işe alıp karşılığında görevden alınınca rapor değiştirme yalanına sarıldı.

 

TÜRKİYE GAZETESİ

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler