YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte TSK'nın Kaplanları: 'Yeni nesil tank avcıları' geliyor
Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve FNSS arasında yeni nesil tank avcılarının tedarikine yönelik sözleşme imzalandı. Sözleşmeye göre Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacı doğrultusunda 260 adet tanksavar sistemi tedarik edilecek.
İşte TSK'nın Kaplanları: 'Yeni nesil tank avcıları' geliyor
28 Haziran 2016 / 15:13 Güncelleme: 28 Haziran 2016 / 15:15

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ve FNSS arasında, Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacı doğrultusunda, yeni nesil tank avcılarının tedarikine yönelik Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi Sözleşmesi imzalandı.

Müsteşarlıktan yapılan açıklamaya göre, Savunma Sanayii İcra Komitesi’nin 9 Mart'ta gerçekleştirilen toplantısında alınan karar uyarınca FNSS Savunma Sistemleri AŞ ile yürütülmekte olan sözleşme görüşmeleri tamamlandı.

260 adet tanksavar sistemi 

Sözleşmeye konu proje kapsamında, Kara Kuvvetleri Komutanlığının envanterinde bulunan ve yurt içinde geliştirilmiş tanksavar füzeleri, muharebe etkinliğini arttıracak şekilde, projeye özel geliştirilecek tanksavar kuleleri ile zırhlı araçlara entegre edilecek.

Proje ile paletli ve tekerlekli tipte, toplam 260 tanksavar sistemi tedarik edilecek. Modern atış ve komuta kontrol yeteneklerine sahip olarak geliştirilecek tanksavar silah sistemi kuleleri, atışa hazır tanksavar füzesinin yanı sıra 7,62 milimetre makinalı tüfek ile donatılacak.

FNSS, KAPLAN araç ailesinin en hafif üyesini, STA Projesi kapsamında paletli tip, PARS 4x4 aracını ise tekerlekli tip tanksavar aracı olarak üretmeyi planlıyor.

Mayın korumasına sahip olacak
STA Projesi kapsamında geliştirilecek amfibi özellikteki paletli ve tekerlekli araçlar, balistik ve mayın korumasına sahip olacak, zırhlı birliklerle ortak harekat icra edebilecek, modüler mekanik ve elektronik altyapıları ile ileride doğabilecek ihtiyaçlara çabuk uyum sağlayabilecek.

Tanksavar silah sistemi taşımaya yönelik geliştirilecek araçlar, dünya ordularındaki benzerleri arasında en modern örnekler olarak öne çıkıyor. Araçlar, zırh korumalı hafif yapısıyla farklı görevlerde de kullanılabilecek platformlar olarak tasarlandı.

Prototip 2018'de tamamlanacak

Bu projede geliştirilen sistemlerin, tasarım, geliştirme faaliyetleri ve prototip kalifikasyon süreçleri 2018'de tamamlanacak ve takip eden 2 yıl içerisinde 260 STA Sistemi "milli ve yerli" üretimin örnekleri olarak Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girecek.

 // Rasim DUMAN
FNSS, hafif zirhli paletli araclardaki ( ZMA,ZPT, ZTA...gibi ) basarisini ve rusdunu yillarca once isbat etmisti zaten. Bir donem "Beyaz Turkler" tarafindan onu kesilmek istendi ve ciddi problemlerle karsilasti. Cok sukur Hukumetimiz cabuk uyandi da, bu guzide kurulusumuz kurtuldu. Aslinda ALTAY tankimizi onlar yapmali idi. Bu fasil hayli uzuntu vericidir, geciyorum....
28 Haziran 2016 19:06
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler