YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte tersane kazasının sebebi
Alaybey Askeri Tersanesi'nde bakımı yapıldıktan sonra denize indirilmek istenen, "TCG Değirmendere" adlı römorkör yan yattı. "TCG Değirmendere" römorkörü, havuzun balans ayarının bozulması sonucu sağa yattı
İşte tersane kazasının sebebi
23 Aralık 2013 / 23:08 Güncelleme: 23 Aralık 2013 / 23:19

İzmir Tersanesi'ndeki kaza öncesinde 27 Kasım'da bakıma gelen, "TCG Değirmendere" römorkörünün yanı sıra yine Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda hizmet veren ve ismi açıklanmayan bir mayın tarama gemisi de aynı havuzda bulunuyordu.

Bakım çalışması sona eren 2 gemiden ilk olarak mayın tarama gemisi yeniden denize indirilirken, bu sırada havuzda bulunan, "TCG Değirmendere" römorkörü, havuzun balans ayarının bozulması sonucu sağa doğru yan yattı.


8 asker 2 sivil

Tersaneye giderek yürütülen çalışmaları yerinde takip eden ve olayla ilgili bilgi alan İzmir Valisi Mustafa Toprak , arama kurtarma çalışmalarının sona ermesinin ardından gazetecilere açıklama yaptı.

Toprak, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı Alaybey semtindeki İzmir Tersanesi'nde elim bir kaza meydana geldiğini ve 1'i astsubay, 7'si er, 8 askeri personel ile 2 sivil işçinin olayda yaşamını yitirdiğini kaydetti.

Kazanın, öğle 12.50 sıralarında onarım için bir süre önce tersaneye gelen TCG Değirmendere römorkörünün havuzdan suya indirilmesi sırasında henüz teknik olarak bilinmeyen bir sebeple meydana geldiğini dile getiren Toprak, şu bilgileri verdi:

"İki tane gemi, biri indirildikten sonra diğerinde bir yatma oluyor ve ondan sonra dengeyi kaybettiği için bir deniz kazası meydana geliyor. O anda geminin, römorkörün içerisinde 1'i astsubay olmak üzere 8 asker, 2 de işçi bulunuyordu ve şu anda maalesef cesetlerine ulaşılmış oldu ve çıkarıldı. Yarın gerekli otopsi ve incelemeler yapıldıktan sonra belirlenecek bir saatte cenazeler kaldırılacak."

İçeride kimse kalmadı

Vali Toprak, olayla ilgili askeri savcılığın incelemesinin sürdüğünü, ayrıca Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu'nun da tersaneye gelerek, olayla ilgili bilgi aldığını bildirdi.

Olayda halen kayıp olarak aranan personel olup olmadığı yönündeki soruyu da yanıtlayan Toprak, "İçeride var olduğu, kaybolduğu bilinen 10 kişinin hepsinin maalesef cesetlerine ulaşıldı, çıkarıldı. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin, Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın, milletimizin ve şehitlerimizin ailelerinin başı sağolsun ve umuyoruz ki, bundan böyle elim kazaları yaşamayalım" dedi.

Toprak, yaralıların sağlık durumlarının iyi olduğu, yan yatan römorkörün yeniden yüzdürülmesi işleminin ise teknik incelemenin sona ermesinin ardından yapılacağını sözlerine ekledi.

'Vinç de bakım için sıradaydı' iddiası

Öte yandan, İzmir Tersanesi'nde yan yatan römorkörün kaldırılması için gönderilen yüzer vincin, bir süreden beri aynı tersanede bakım için sıra beklediği iddia edildi.

İzmir Limanı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Ege Denizi'ndeki tek tersane olan İzmir Tersanesi'nde, "TCG Değirmendere" isimli römorkörün yan yattığı kazanın ardından acilen göreve çağrılan, "TCDD Barbaros" isimli yüzer vinç, aynı tersaneden yoğunluk nedeniyle bakım için randevu alınamaması üzerine bir süre önce faaliyetini durdurdu.

Geminin bakımının yapılamaması nedeniyle Türk Loydu tarafından limana bağlanması yönünde karar verildi. Bugün yaşanan kaza sonrası talep üzerine özel izinle olaya müdahale eden vinç, kazada kaybolanların bulunması çalışmalarında görev aldı.

 

AA

16:00
 // Oktay D gezer
Tersaneler için çok onemli olan yüzer vinç Turk Lloyd'u tarafından arızası bulunup bağlanmış!İlk yapılacak is bu vincin onarılması olmalıydı.Merkezi Londra'da olan Lloyd
Belgeme/Sertifikasyon kurumunu,eger bilinmiyorsa,bizim Iş güvenliği ve Işçi Saglıgı yetkililerinin bilgilenmesi için dikkatlere sunuyorum!(emekli bir Özel sektör üst yoneticisi)...
24 Aralık 2013 16:00
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler