YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte terörün Türkiye'ye maliyeti
İşte terörün Türkiye'ye maliyeti
18 Ocak 2013 23:38
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ''Terör belasında inşallah çalışmalarımız önemli bir noktaya geldi. Şu ana kadar tespit edilmiş rakamlarla 300 milyar dolar civarında bize artı yük getirdi'' dedi.

Bakan Yıldız, Akdeniz İhracatçı Birlikleri'nin (AKİB) Hilton Otel'de düzenlediği ''2012 Yılı İhracat Değerlendirmesi ve 2013 Projeksiyonu'' programında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ihracat hedefine ulaşmasına büyük katkı sağlayan ihracatçıların birer kahraman olduğunu söyledi.

Kayseri'nin Türkiye'nin ihracatında büyük pay sahibi olduğunu ifade eden Yıldız, ''Kayseri, bugün sadece sanayisiyle, idaresiyle, turizmiyle büyümüyor aynı zamanda zihniyle, beyniyle ve kalbiyle birlikte de büyüyor. Bunun örneklerinden biri de Memduh Boydak'ın Türkiye'nin önemli sivil toplum örgütlerinden TÜSİAD'ın yönetimine girmesidir'' diye konuştu.

Türkiye'nin yakaladığı siyasi istikrarın meyvelerini toplamaya başladığını ifade eden Yıldız, şöyle devam etti:

''Hatırlarsanız gerek partimiz adına gerek seçimler adına dolaştığımızda IMF'ye olan borçlarımızı kapatacağız, hatta kredi verecek mesafeye geleceğiz diyorduk. Bazıları bunlara şüpheyle yaklaşıyordu. 'Türkiye gayrisafi yurtiçi hasılasını 3 katına çıkaracak, ihracat da 36 milyar dolardan 152 milyar dolara çıkacak' desek herkes bunu da şüpheli karşılarlardı ancak oldu. Şimdi yeni bir hedeften bahsediyoruz. Nasıl geçtiğimiz 10 yılda gayrisafi hasılamız 3 katına çıktı, toplam bu varlıklarımızı 2 trilyon dolarlara çıkartacağımıza inanıyorum. Buna iş adamlarımızın da inandığını biliyoruz.''


-''Terörün getirdiği yük 300 milyar dolar''-


Sanayicilerin enerji yoğunluğunu azaltıp daha verimli çalışacakları bir noktaya gelmeleri gerektiğini vurgulayan Yıldız, şunları kaydetti:

''Herbirimiz farklı sektörlerde çalışıyoruz. Türkiye'deki bütün sanayicilerimizin tasarruf edeceği bir enerji miktarı var. Alt alta yazdık, rakamları topladık. Bugün ölçülebilir değerlerle 15 milyar TL yıllık tasarruf edeceğimiz bir miktar var. Bu çok büyük bir rakam, Kayseri'nin yaptığı ihracatın 7-8 katını tasarruf miktarı olarak Türkiye'de bir hedef koyduk. Yalnız evlerde yapılacak tasarruf miktarı, 4 milyar TL civarında. Bu farkındalığı hem şirketlerimizde hem de evlerimizde uyguluyor olacağız.''

Terör sorununun çözülmesi noktasında çalışmalar yapıldığını hatırlatan Yıldız, ''Terör belasında inşallah çalışmalarımız önemli bir noktaya geldi. Şu ana kadar tespit edilmiş rakamlarla 300 milyar dolar civarında bir yük getirdi. Böyle bir rakamın ülke ekonomisinde harcama kalemi olarak değil, bir gelir kalemi olarak bulunması halinde Türkiye'nin nasıl farklı olacağını tahmin edebilirsiniz'' diye konuştu.

Türkiye'deki istikrarın yurtdışındaki firmalara da güven verdiğine dikkati çeken Yıldız, ''Bugün Mersin Akkuyu için gerçekleştirdiğimiz anlaşma için 22 milyar dolarlık hazine garantisi istemediler. Bundan sonraki projelerde de böyle olacak. 2 gün önce Abudabi'de yaptığımız görüşmelerde meclis kararlarını bir hafta içinde aldılar. Bu Türkiye'ye duyulan güvenin çok önemli bir göstergesidir'' diye konuştu.

AA

01:08
 // Kenan Akkuş
Artık modern Ruanda olduğumuzun bilincine varıp, bir an önce çözümü geciktirilmiş ve kangren haline getirilmiş bu sorunu çözmeliyiz. Tek çözüm barıştır. Tıpkı vatandaşların pankartlara yazdığı gibi; 'SAVAŞANIN KAZANANI OLMAZ, BARIŞIN HER ZAMAN KAZANANI VARDIR' işte çözüm bu. Hemde tek çözüm, başka çaresi yok....
19 Ocak 2013 01:08
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler