YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte terör saldırılarının 30 günlük bilançosu
Son 30 gündeki (7 Temmuz-5 Ağustos) terör saldırılarında, aralarında Malazgirt İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Arslan Kulaksız'ın da bulunduğu 22 güvenlik görevlisi şehit oldu, 6 vatandaş hayatını kaybetti, 89 kişi yaralandı.
İşte terör saldırılarının 30 günlük bilançosu
06 Ağustos 2015 / 10:00 Güncelleme: 06 Ağustos 2015 / 15:07

Silah bırakıp sınır dışına çekilmek yerine eylemleriyle "Çözüm Süreci"ni sabote eden bölücü terör örgütü PKK, KCK'nın geçen ay "barajlar ve baraj inşasında kullanılan araçların hedef alınacağını" açıklamasının ardından hain saldırılarını artırdı.

Terör olayları nedeniyle yıllarca her alanda geri kalan ve kalkınamayan Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da, "Çözüm Süreci"nde devletin yaptığı reformlar, yatırımlar ve teşviklerle eğitim, ekonomi, sağlık, turizm, tarım ve hayvancılık başta olmak üzere her alanda büyük değişim ve gelişim yaşandı.

Atılan olumlu adımlara rağmen bu süreci yeniden yapılanma ve daha fazla eleman kazanma açısından fırsat gören terör örgütü PKK, silah bırakıp sınır dışına çekilmek yerine Çözüm Süreci'ni sabote eden ve halkın huzurunu kaçıran eylemler gerçekleştirdi.

Bölücü terör örgütü, KCK'dan temmuzda yapılan "barajlar ve baraj inşasında kullanılan araçların hedef alınacağı" yönündeki açıklamanın ardından hain saldırılarını artırdı.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, son 30 gündeki (7 Temmuz-5 Ağustos) terör saldırılarında, aralarında Malazgirt İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Arslan Kulaksız'ın da bulunduğu 22 güvenlik görevlisi şehit oldu, 6 vatandaş hayatını kaybetti, 89 kişi yaralandı.

Bu dönemde teröristlerce 100'den fazla araç ateşe verilirken, çatışmalarda 11 terörist öldürüldü, 2 terörist yaralı ele geçirildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından terör örgütü PKK'ya yönelik yurtdışı ve yurtiçinde belirlenen hedeflere hava operasyonları yapıldı. Bölgede 1 Ağustos'a kadar gerçekleştirilen operasyonlarda, aralarında PKK'nın üst düzey yöneticilerinin de bulunduğu 260'tan fazla teröristin etkisiz hale getirildiği, 400'ü aşkın teröristin de yaralandığı açıklandı. Devam eden operasyonlarda bugüne kadar yüzlerce teröristin etkisiz hale getirildiği öğrenildi.

Son yaşanan terör olaylarının ardından, pek çok ilde, çoğunluğu PKK ve gençlik yapılanması YDG-H olmak üzere DAEŞ ve DHKP-C terör örgütlerine yönelik operasyonlarda, 24 Temmuz'dan bu yana bin 500'den fazla kişi gözaltına alındı, 275 kişi tutuklandı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler