YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte terfi eden komutanların özgeçmişleri
YAŞ kararları Cumhurbaşkanı Gül tarafından imzalandı
İşte terfi eden komutanların özgeçmişleri
04 Ağustos 2009 / 16:31 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Yüksek Askeri Şura kararları Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından imzalanarak yürürlüğe girdi. Terfi eden komutanların özgeçmişleri..


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanan 2009 Yüksek Askeri Şura kararlarına göre, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç’ın yerine Donanma Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu’nun yerine Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay atandı.
Oraminar Yiğit ve Orgeneral Aksay’ın özgeçmişleri şöyle:


ORAMİRAL EŞREF YİĞİT:


Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç’ın yerine Donanma Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit geçti.


Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit, 1945 yılında Çorum'da doğdu. 1964 yılında Deniz Harp Okulundan mezun olan Yiğit, ilave iki yıl öğrenim görerek 1966 yılında donanmaya katıldı.


1975 yılına kadar Deniz Kuvvetlerine bağlı çeşitli birliklerde gemi seyir harekat subaylığı, gemi 2. komutanlığı ve gemi başçarkçılığı yapan Yiğit, 1977 yılında Deniz Harp Akademisinden mezun oldu. Yiğit, ardından kurmay subay olarak, Deniz Kuvvetleri Harekat Başkanlığında Kısım Amirliği, Mayın Filosu Harekat Şube Müdürlüğü, TCG Muavenet 2. Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Başkanlığı Plan Teşkilat Dairede Plan Subaylığı, Napoli'de Güney Bölge Müttefik Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (NAVSOUTH) Plan Dairede Plan Subaylığı, TCG Yücetepe Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Başkanlığı Plan Teşkilat Dairede Teşkilat Şube Müdürlüğü, Harp Filosu Komutanlığı Kurmay Başkanlığı ve 2. Muhrip Filotila Komodorluğu, Donanma Komutanlığı Harekat Grup Başkanlığı ve Donanma Komutanlığı Harekat Başkanlığı görevlerini yürüttü.


1992 yılında tuğamiralliğe terfi eden Yiğit, Deniz Harp Okulu Komutanlığı, Napoli'de Güney Bölge Müttefik Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (NAVSOUTH) Plan Daire Başkanlığı ve Çanakkale Boğaz Komutanlığı görevlerinde bulundu.


1997 yılında tümamiralliğe terfi eden Yiğit, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Lojistik Başkanlığı, Mayın Filosu Komutanlığı ve Deniz Kuvvetleri Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı görevlerini yürüttü. 2002 yılında koramiralliğe terfi eden Yiğit, Deniz Kuvvetleri Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı ve Kuzey Deniz Saha Komutanlığı görevlerinde bulundu. 30 Ağustos 2007 tarihinden geçerli olarak oramiralliğe terfi ederek, Donanma Komutanlığı’na getirilen Yiğit, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na atandı.


Evli ve iki çocuk babası olan Yiğit, İngilizce biliyor.


ORGENERAL HASAN AKSAY:


Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu’nun yerine Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay atandı.


Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay, 1947 yılında İzmir-Ödemiş'te doğdu, 1967 yılında Hava Harp Okulundan, 1968 yılında ise Uçuş Okulundan mezun oldu. 1979 yılına kadar Hava Kuvvetlerine bağlı çeşitli birliklerde taktik av ve keşif pilotluğu yapan Aksay, 1981 yılında Hava Harp Akademisinden mezun oldu, ardından kurmay subay olarak 4. Ana Jet Üs 141. filoda eğitim subaylığı, harekat subaylığı ve filo komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Genel Sekreterliğinde Koordinasyon Şube Harekat Subaylığı ve Koordinasyon Şube Müdürlüğü, Ottowa Askeri Ateşeliği, 6. Ana Jet Üs Komutanlığında Kontrol Heyet Başkanlığı ile Harekat Komutanlığı ve 2. Taktik Hava Kuvvet Harekat Başkanlığı görevlerini yürüttü. 1994 yılında tuğgeneralliğe terfi eden Aksay, tuğgeneral rütbesi ile 8. Ana Jet Üs Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı Plan Harekat Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu.


Aksay, 1998 yılında tümgeneralliğe terfi ederek, bu rütbe ile 1. Taktik Hava Kuvvet Komutan Yardımcılığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Başkanlığı görevlerini yürüttü. Aksay, 2002 yılında korgeneralliğe terfi ederek Hava Eğitim Komutanlığı, 1. Taktik Hava Kuvvet ve 6. Birleşik Hava Harekat Merkezi (CAOC) Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Değerlendirme ve Denetleme Başkanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevlerinde bulundu. 30 Ağustos 2007 Harp Akademileri Komutanlığı görevine getirilen Orgeneral Hasan Aksay, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na atandı.


Evli ve iki çocuk babası olan Aksay, İngilizce biliyor.


ORGENERAL HASAN IĞSIZ


Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız, Birinci Ordu Komutanlığı’na atandı.
Birinci Ordu Komutanı Hasan Iğsız, 1946 yılında İstanbul'da doğdu. Orgeneral Iğsız, 1966 yılında Kara Harp Okulu'ndan, 1967 yılında ise İstihkam Okulu'ndan mezun oldu. 1974 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı çeşitli birliklerde takım komutanlığı yapan Orgeneral Iğsız, 1976 yılında Kara Harp Akademisi'nden mezun oldu. Orgeneral Iğsız, ardından kurmay subay olarak Kara Harp Akademisi Öğretim Üyeliği, Belçika/Brüksel'de Uluslararası Askeri Karargah Plan prensipler Dairesi'nde plan subaylığı, Genelkurmay Personel Dairesi'nde general-amiral şube proje subaylığı ve şube müdürlüğü ile Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanlığı görevlerini yürüttü.


1993 yılında Tuğgeneralliğe terfi eden ve bu rütbede Kara Kuvvetleri Tayin Daire Başkanlığı ve 16. Zırhlı Tugay Komutanlığı görevlerinde bulunan Orgeneral Iğsız, 1997 yılında Tümgeneralliğe terfi etti. Orgeneral Iğsız, Tümgeneral rütbesiyle Jandarma Asayiş Komutan Yardımcılığı, Kara Kuvvetleri Personel Başkanlığı ve Belçika-Mons'da Milli Askeri Temsil Heyeti Başkanlığı görevlerini yürüttü.


2001 yılında Korgeneralliğe terfi eden Iğsız, bu rütbede Genelkurmay Personel Başkanlığı, 5. Kolordu Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı görevlerinde bulundu ve 2006'da Orgeneralliğe terfi ederek 2. Ordu Komutanlığı görevine getirildi. 30 Ağustos 2008’de Genelkurmay 2. Başkanı olan Orgeneral Iğsız, Birinci Ordu Komutanlığı’na atandı.


Orgeneral Iğsız, Ayşe Iğsız ile evli ve iki çocuğu bulunuyor. Iğsız, İngilizce biliyor.


ORGENERAL ASLAN GÜNER


Genelkurmay 2. Başkalığı’na 2. Ordu Komutanı Orgeneral Aslan Güner atandı.
Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Aslan Güner, 1948 yılında Akçaabat/Trabzon'da doğdu. 1967 yılında Kara Harp Okulundan, 1968 yılında Topçu ve Füze Okulundan mezun oldu. 1976 yılına kadar Kara Kuvvetlerine bağlı çeşitli birliklerde Batarya Subaylığı, Takım ve Batarya Komutanlığı yapan Korgeneral Güner, 1978 yılında Kara Harp Akademisinden mezun oldu, ardından Kurmay Subay olarak; 4'üncü Kolordu Komutanlığında Karargah Subaylığı, 28'inci Motorlu Piyade Tümen Lojistik Şube Müdürlüğü, Kara Harp Akademisinde öğretim üyeliği, Napoli/İtalya'da Güney Avrupa Müttefik Kuvvetleri Komutanlığı (AFSOUTH) Plan Prensipler Başkanlığında Karargah Subaylığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Tayin Daire Kurmay Şube Müdürlüğü, Cumhurbaşkanı Başyaverliği ve Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanlığı görevlerini yürüttü.


Korgeneral Güner, 1994'te Tuğgeneralliğe terfi etti. Tuğgeneral rütbesi ile 51'inci Piyade Tugay Komutanlığı, Genelkurmay Silahlanma ve Savunma Araştırma Daire Başkanlığı ve Genelkurmay Eğitim ve Teşkilat Daire Başkanlığı görevlerinde bulunan Güner, 2000 yılında Tümgeneralliğe terfi etti.


Tümgeneral rütbesi ile Genelkurmay Genel Sekreterliği ve Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı görevlerini yürüten Güner, 2004 yılında Korgeneralliğe terfi etti.
Güner, Korgeneral rütbesi ile Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı ve 4'üncü Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulundu. 30 Ağustos 2008 tarihinden geçerli orgeneralliğe terfi ederek Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevine getirilen Güner, Genel Kurmay 2. Başkanlığı’na atandı.


İnci Güner ile evli ve iki çocuğu bulunan Korgeneral Aslan Güner İngilizce biliyor.


 


ORGENERAL BEKİR KALYONCU


Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral Bekir Kalyoncu, 1950 yılında Sarıyer-İstanbul’da doğdu. 1972 yılında kara harp okulundan, 1973 yılında muhabere okulundan mezun oldu. 1979 yılına kadar kara kuvvetlerine bağlı çeşitli birliklerde takım komutanlığı, mal saymanlığı ve ikmal subaylığı yapan Kalyoncu, 1981 yılında Kara Harp Akademisinden mezun olarak ardından Kurmay Subay olarak; Kara Harp Okulu’nda Öğrenci Bölük Komutanlığı, k-Kara Harp Akademisi Öğretim Üyeliği, 9’uncu Piyade Tümen Harekât ve Eğitim Şube Müdürlüğü, Brüksel/Belçika’da Uluslararası Askerî Karargâh (Ims) Plan Prensipler Başkanlığı Strateji Plan Şube Karargâh Subaylığı, 3’üncü Ordu Harekât Başkanlığı Plan ve Harekât Şubesinde Plan Subaylığı ve Şube Müdürlüğü, Genelkurmay Strateji Ve Kuvvet Plan Daire Başkanlığı Nato Strateji Şube Müdürlüğü Ve Kara Harp Okulu Öğrenci Alay Komutanlığı görevlerini yürüttü.


1997 yılında Tuğgeneralliğe terfi eden Kalyoncu, Tuğgeneral rütbesi ile Genelkurmay Elektronik Sistemler Komutanlığı Ve Mons/Belçika’da Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargâhı(Shape) Plan Harekât Daire Başkanlığı görevlerinde bulunarak, 2001 yılında Tümgeneralliğe terfi etti. Tümgeneral rütbesi ile Genelkurmay Plan Harekât Daire Başkanlığı Ve Muhabere Elektronik Ve Bilgi Sistemleri Okulu Ve Eğitim Merkez Komutanlığı Görevlerini yürüterek, 2005 yılında Korgeneralliğe terfi etti. Korgeneral rütbesi ile Genelkurmay Harekât Başkanlığı ve 7’nci Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulunan Kalyoncu, Orgeneralliğe terfi ederek Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevine atandı.
İngilizce bilen Orgeneral Kalyoncu bir çocuk babası.


ORGENERAL HÜSEYİN NUSRET TAŞDELER


Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Hüseyin Nusret Taşdeler, 1951 Yılında Samsun’da doğdu. 1970 Yılında Kara Harp Okulu’ndan, 1971 Yılında Topçu ve Füze Okulu’ndan mezun oldu. 1978 yılına kadar Kara Kuvvetleri’ne bağlı çeşitli Topçu Birliklerinde İleri Gözetleyici ve Batarya Subaylığı yapan Orgeneral Taşdeler, 1980 yılında Kara Harp Akademisi’nden mezun olarak, Kurmay Subay olarak; 29’uncu Piyade Tümen 29’uncu Piyade Alay Karargâh Ve Servis Bölük Komutanlığı, 10’uncu Piyade Tugayı Harekât Ve Eğitim Şube Müdürlüğü, Kara Kuvvetleri Plan Prensipler Başkanlığı Savunma Araştırma Şube Taktik Konsept Program Subaylığı, Kara Harp Akademisi Öğretim Üyeliği, Mons/Belçika’da Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargâhı (Shape)’Nda Prensipler Başkanlığı Prensipler Ve Program Şubede Karargâh Subaylığı, Genelkurmay Genel Sekreterliği Protokol Şube Müdürlüğü Ve Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanlığı görevlerini yürüttü.


1996 yılında Tuğgeneralliğe terfi eden Taşdeler, Tuğgeneral Rütbesi ile 12’nci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı ve Napoli/İtalya’da Nato Güney Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı (Afsouth)’nda İstihbarat Daire Başkanlığı ile Plan Prensipler Başkanlığı görevlerinde bulundu. 2000 yılında Tümgeneralliğe terfi ederek, Tümgeneral rütbesi ile Genelkurmay Strateji Ve Kuvvet Plan Daire Başkanlığı ve 3’üncü Kolordu Komutan Yardımcılığı ve 52’nci Zırhlı Tümen Komutanlığı görevlerini yürüttü ve 2004 yılında Korgeneralliğe terfi etmiştir. Korgeneral rütbesi ile 8’inci Kolordu Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı, Genelkurmay Harekât Başkanlığı ve Genelkurmay Genel Plan Ve Prensipler Başkanlığı görevlerinde bulunan Taşdeler, Orgeneralliğe terfi ederek, Harp Akademileri Komutanlığı görevine atandı.


Süeda Taşdeler ile evli olan Orgeneral Hüseyin Nusret Taşdeler bir çocuk babası ve İngilizce biliyor.


ORGENERAL BİLGİN BALANLI


Genelkurmay 2. Başkan Yardımcısı Orgeneral Bilgin Balanlı, 1948 yılında Ankara’da doğdu. 1967 yılında Hava Harp Okulu’ndan, 1968 yılında Uçuş Okulu’ndan mezun oldu. 1977 yılına kadar Hava Kuvvetlerine bağlı çeşitli birliklerde Kol Uçuculuğu yapan Orgeneral Balanlı, 1979 yılında Hava Harp Akademisinden mezun olarak, Kurmay Subay olarak; 7’nci Ana Jet Üs Komutanlığında 171’inci Filo Taktik Av Pilotluğu, Harekât Komutanlığı Harekât Subaylığı, 173’üncü Filoda Harekât Subaylığı Ve Filo Komutanlığı, Hava Harp Okulu Komutanlığı Askerî Bilimler Bölüm Başkanlığı, Moskova Hava Ataşeliği, 1’inci Ana Jet Üs Komutanlığında Kontrol Heyeti Başkanlığı ve Harekât Komutanlığı görevlerini yürüttü. 1994 yılında Tuğgeneralliğe terfi eden Balanlı, Tuğgeneral rütbesi ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı Komuta Kontrol Daire Başkanlığı ve 9’uncu Ana Jet Üs Komutanlığı görevlerinde bulunarak,1998 yılında Tümgeneralliğe terfi etti. Tümgeneral rütbesi ile 2’nci Taktik Hava Kuvveti Komutan Yardımcılığı, Hava Harp Okulu Komutanlığı Ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı Plan Prensipler Başkanlığı görevlerini yürüttü, 2003 yılında Korgeneralliğe terfi etti. Korgeneral rütbesi ile 2’nci Hava Kuvveti Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı, 1’inci Hava Kuvveti Ve 6’ncı Birleştirilmiş Hava Harekât Merkezi (Caoc) Komutanlığı görevlerinde bulunan Balanlı, Orgeneralliğe terfi ederek, Genelkurmay 2. Başkan Yardımcılığı görevine atandı. İngilizce bilen Balanlı, evli ve iki çocuk babası.


ORAMİRAL EMİN MURAT BİGEL


Donanma Komutanı Oramiral Emin Murat Bigel, 1952 yılında Üsküdar/İstanbul’da doğdu. Bigel, 1970 Yılında Deniz Harp Okulu’ndan mezun olduktan sonra, Subay olarak öğrenime devam edip 1972 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda fiilen göreve başladı. 1978 yılına kadar Deniz Kuvvetlerine bağlı çeşitli gemilerde Branş Subaylığı yapan Oramiral Bilgel, 1980 yılında Deniz Harp Akademisi’nden mezun olduktan sonra, Kurmay Subay olarak; TCG Karayel Komutanlığı, TCG Piyalepaşa Seyir Harekât Subaylığı, Deniz Kuvvetleri Harekât Başkanlığı Plan Ve Teşkilat Daire Başkanlığı Plan Şube Müdürlüğü NATO Plan Subaylığı, TCG Doğan Komutanlığı, Napoli/İtalya’da Güney Avrupa Müttefik Kuvvetleri Karargâhı (Afsouth) İstihbarat Başkanlığı Plan Harekât Tatbikat Ve Eğitim Şube Deniz İstihbarat Subaylığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Özel Sekreterliği, TCG Yıldırım 2. Komutanlığı, TCG Yıldırım Komutanlığı, TCG Yavuz Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Harekât Başkanlığında Eğitim Yönetim Ve Kıymetlendirme Şube Müdürlüğü, Tatbikat Eğitim Plan Program Şube Müdürlüğü İle 1. Hücumbot Filotillası Komodorluğu Görevlerini Yürüttü. 1997 yılında Tuğamiralliğe terfi etti. Tuğamiral rütbesi ile Millî Savunma Bakanlığı Genel Plan Prensipler Daire Başkanlığı, Napoli/İtalya’da Güney Bölge Müttefik Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (Navsouth) Plan Daire Başkanlığı ve Kuzey Görev Grup Komutanlığı görevlerinde bulundu. 2001 Yılında Tümamiralliğe terfi etti. Tümamiral rütbesi ile İstanbul Boğaz Komutanlığı, Hücumbot Filosu Komutanlığı ve Donanma Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevlerini yürüten Bigel, 2005 Yılında Koramiralliğe terfi etmiştir. Koramiral Rütbesi ile Deniz Eğitim Ve Öğretim Komutanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı Görevlerinde bulunan Oramiralliğe terfi ederek, Donanma Komutanlığı görevine atandı.
Evli ve bir çocuk babası olan Bigel, İngilizce biliyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler