YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte tahrip edilen o araçlar
Toplu taşıma ücretlerini protesto eden öğrenciler tarafından tahrip edilen belediye otobüsleri, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından basın mensuplarına gösterildi...
İşte tahrip edilen o araçlar
18 Mart 2010 / 15:29 Güncelleme: 18 Mart 2010 / 15:56

Ankara'da ulaşım ücretlerini protesto etmek amacıyla belediye otobüslerine spreyli boyayla yazı yazdılar. Protestoyu gerçekleştiren öğrencilerin tahrip ettiği  araçlar ise Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından basın mensuplarına gösterildi...

FOTOGALERİ İÇİN TIKLAYIN...

Ankara'da, ulaşım ücretlerini protesto etmek amacıyla yaptıkları eylemin ardından gözaltına alınan ve Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen 28 Hacettepe Üniversitesi öğrencisi, savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

Polisin adliyeye getirdiği öğrenciler, sağlık kontrollerinin ardından ''2911 Sayılı Yasaya muhalefet'', ''ulaşım araçlarının hareketini engellemek'' ve ''suç işlemeye tahrik'' suçları kapsamında soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısına ifade verdi. Savcı, ifadesini aldığı 28 öğrencinin tümünü serbest bıraktı.

ODTÜ öğrencisi 99 eylemcinin daha adliyeye sevk edilmesi bekleniyor.

Bu arada, eylemci öğrencilerin yakınları, arkadaşları ile bazı kitle örgütlerinin temsilcileri destek amacıyla adliye önünde toplandı.

KESK Genel Başkanı Sami Evren, adliye önünde yaptığı basın açıklamasında, öğrencilerin parasız ulaşım hakkı için verdiği mücadeleyi desteklediklerini ifade etti.

Evren, ''devletin ve iktidarın gençlere karşı tutumunu anlayabildiklerini, ancak halka ulaşım hizmeti sunmakla görevli yerel yöneticilerin ve özellikle Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in tutumunu anlayamadıklarını'' söyledi.

TÜDEF Başkanı Ali Çetin ise ulaşım ücretleri konusunda ''Ankara'daki kaosun sorumlularının Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olduğunu'' savundu.

Öğrencilerin demokratik taleplerinin şiddetle bastırıldığını ileri süren Çetin, ulaşım hakkıyla ilgili 27 Martta miting düzenleyeceklerini bildirdi.

Çetin, ''Bu, 2 kuruşluk bilet meselesi değil, ekmek ve hürriyet kavgasıdır'' dedi.

Eğitim Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç da en demokratik tepkilere dahi tahammül gösterilmediğini savunarak, ''Bu demokratik tepkinin sonuna kadar yanındayız'' diye konuştu.

ODTÜ Mezunları Derneği Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Ülker de öğrencilerin gözaltına alınmasını protesto etti.

Gazetecilere yaptıkları açıklamalarda arkadaşlarının serbest bırakılmasını talep eden öğrenciler ise ''Büyükşehir Belediyesinin bugün ODTÜ ve Hacettepe Üniversitesi Beykent Kampüsüne otobüs göndermediğini'' iddia etti.

Adliye önündeki grup, bir süre slogan atarak protestosunu sürdürdü.

OTOBÜS ŞOFÖRÜNE GÖKÇEK'TEN ÖDÜL

Öte yandan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, dün ODTÜ'deki toplu taşım ücretlerini protesto sırasında eylemcilere direnen otobüs şoförüne ödül verdi.

Büyükşehir Belediyesinin konferans salonundaki ödül töreni öncesinde konuşan Gökçek, toplu taşım ücretleri konusunda üç gündür üst üste otobüslerin gasp edilmesi yönünde olayların yaşandığını, böyle bir olayı kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyledi.

En son dün ODTÜ ve Hacettepe Üniversitelerinde bu tip bir olayın yaşandığını ve otobüslerin alıkonulduğunu hatırlatan Gökçek, ''bunu her eylemin arkasına olan kişilerin yaptığını, otobüslerin üzerine yazılanlara bakıldığında da bu kişilerin kimliklerinin ortaya çıktığını'' kaydetti.

Otobüslere yapılanların doğrudan doğruya devlet malına zarar vermek olduğunu ifade eden Gökçek, Türk Ceza Kanunu'nda yer alan 14 ceza maddesinden verdiği örneklerle eylemcilerin alabilecekleri cezaları anlattı.

Bu olaylar karşısında en ufak bir şekilde geri adım atma niyetinde olmadıklarını belirten Gökçek, ''Biz Türkiye Cumhuriyeti devletini temsil ediyoruz. Ankara Büyükşehir Belediyesi kamu adına hizmet veriyor. Kamu hizmetini kim engellerse bu engellemenin karşısında yasal yollara müracaat ederek bunun sonuna kadar takipçisi olacağız'' dedi.

Otobüs şoförlerinden bu tip olaylarda otobüslerini bir karakolun önüne çekmelerini ve kimlik tespiti yaptırmalarını isteyen Gökçek, üniversitelerin içinde bu tip olayların devam etmesi  ve araçların zarar görmesi durumunda, bu üniversitelere araç göndermeyeceklerini kaydetti.

Devlet malını korumak zorunda olduklarını vurgulayan Gökçek, ''Çünkü üniversitenin içerisine polisin girmesine müsaade edilmiyor. Araçların üzerine yazı yazılmış ve devlet malına inanılmaz zarar verilmiş. Kalkıp haktan hukuktan bahseden, 'halktan yana olduklarını' söyleyen insanların halkın otobüsüne verdikleri zararın mantığını anlayabilmek mümkün değil'' diye konuştu.

Melih Gökçek, daha sonra ''Televizyonda gururla direnişini, karşı duruşunu, tepkisini seyrettim ve belediye başkanı olarak Ankara halkı adına bu arkadaşımla gurur duydum'' diyerek, yanına çağırdığı otobüs şoförü Celal Sağdıç'a ''60 yevmiye tutarındaki 2 bin 350 TL'yi'' verdi.

Sağdıç'ın aldığı ödülün toplu iş sözleşmesi kapsamında verilebilecek en büyük ödül olduğunu, aynı ödülü gelecek ay için de vereceklerini ifade eden Gökçek, ''Kendisine milletin malına, Ankaralının malına sonuna kadar sahip çıktığı için ve gerçekten bu cesareti gösterdiği için bu ödül az bile, kutluyorum'' dedi.

SORULARI CEVAPLADI

Gökçek, bir gazetecinin ''konuyla ilgili ODTÜ Rektörü ile konuştunuz mu?'' sorusuna, ''Konuştum ve yardım istedim. Onlar da engellemeye çalıştıklarını söylediler'' yanıtını verdi.

''İstanbul'da da benzer eylemler oldu, neden Ankara ve İstanbul'da bu tip eylemler oluyor?'' sorusunu da Gökçek, şöyle yanıtladı:

''Tekli biletlerin pahalı olmasının nedeni aktarma olduğu için. Aktarmadan inen vatandaşlar aynı bileti başkasına veriyorlar ve üst üste birkaç kişi tarafından kullanıldığı için otobüs idaresinin inanılmaz zararına neden oluyor. Biz aslında tekli biletleri kaldırmayı arzu ettik ama mahkeme kararıyla devam ettirmek zorunda kaldık. Tekli biletlerin zararını indirebilmek için özel bir fiyatla satıyoruz. Bizim gerçek biletlerimiz, çoklu biletlerimizdir. Bu da 150 kuruştur. Bunun fiyatına bakıldığı zaman İstanbul'un da İzmir'in de altında fiyatlar. Bütün bunlara rağmen muhalefet 'Ankara ulaşımda en pahalı yer' tabirini kullanıyorlar.

Otobüs idaresi Türkiye'nin her yerinde zarar eder. Zarar etmeyen kent yok, bütün kentler zarar içerisindedir otobüs açısından. Ankara'da da geçtiğimiz yıl içinde otobüsten zararımız 121 trilyondur. Bu zarar yapılırken kalkıp keyfe keder zam yapmamız söz konusu değildir.''

Ankara'daki toplu taşım ücretlerinin Avrupa'dakilerden de ucuz olduğunu kaydeden Gökçek, ''Tüketici Hakları Derneği Ankara'nın İstanbul'un bilet fiyatlarına AK Partili belediyeler, belediye başkanları olduğu için dava açarlar ama İzmir belediyesine dava açmazlar'' dedi.

Gökçek, 600'e yakın yeni otobüs aldıklarını ve bunla ilgili aylık minimum ödemenin 15 trilyon lira olduğunu belirterek, bunun toplu taşımaya ekstradan 58 kuruş zam getirdiğini ancak bunu almadıklarını dile getirdi.

Melih Gökçek, daha sonra, belediyenin önüne getirilen dün eylemciler tarafından zarar verilen otobüsleri basın mensuplarına gösterdi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler