YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte 'Suriyelilere vatandaşlık'ın ayrıntıları
Suriyelilere vatandaşlık konusunun ayrıntıları netleşiyor. Vatandaşlık kazanan kişinin aile fertleri de bu hakka kavuşacak. Bazı kritik isimlerden, vatandaşlık yoluyla can güvenliği sağlanıp istihbarat alanında da faydalanılabilecek
İşte 'Suriyelilere vatandaşlık'ın ayrıntıları
09 Temmuz 2016 / 09:49 Güncelleme: 09 Temmuz 2016 / 11:11

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kilis’te bir iftar programında Türk vatandaşı olmak isteyen Suriyeli sığınmacılara vatandaşlık hakkının verileceğini açıklamasının ardından, Türkiye’de ve Avrupa Birliği’nde bu konu tartışılmaya başladı.

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye’nin huzurunu bozan, teröre bulaşanların vatandaşlığa alınmayacağını belirtirken, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci vatandaşlığa alınacak kişilerde teröre bulaşmamış olma ve ‘ahlaki anlamda’ Türk vatandaşlığı kıstaslarını taşıyabilme özellikleri aranacağını söyledi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise “Kriterler mutlaka olacak ve incelenecek” demişti.

Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, MİT ve diğer kurumları ilgilendiren çalışmanın detayları, vatandaşlığa alınacaklarda aranacak kriterler ve arka planı şöyle: 

7 HAZİRAN ÖNCESİ GÜNDEME GELDİ 

7 Haziran öncesinde de Suriyelilere vatandaşlık verilmesi konusu gündeme geldi. Öneriler üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, konunun speküle edilebileceğini ifade ederek düzenlemeyi ertelediği belirtiliyor.

Suriye iç savaşı ve sığınmacı krizi baş gösterdiğinde, başta Almanya olmak üzere çeşitli Avrupa ülkeleri az sayıda da olsa temiz sicil, eğitim durumu, din ve mezhep kriterlerini göz önünde bulundurarak, doktor, mühendis, tekniker gibi Suriyelileri vatandaşlığa aldı, bu insanları sisteme kazandırdı. 

ÜLKEYE KATKI SAĞLAYABİLİYORLAR 

Düzenleme tartışılırken, Türkiye’nin ciddi, tutarlı ve istikrarlı bir göçmen politikası oluşturamaması göz önünde bulunduruldu.

İkinci Dünya Savaşı öncesinde yoğun Yahudi nüfusun Türkiye’ye geldiği, bunların çocuklarından hâlâ üniversitelerde ders verenler olduğu, Albert Einstein’ın o dönemde gelen ancak sonra Türkiye’den ayrılan Yahudilerden biri olduğu hatırlatıldı.

Yine İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanya’sından kaçanların ABD’de CIA’nın alt yapısını kurduğu, NASA gibi önemli kurumlara büyük katkı sağladığı vurgulandı. 

YETİŞMİŞ GÖÇMENLERE ALAN AÇILIYOR 

Düzenlemenin sadece Suriyelilere değil, genel olarak göçmenlere alan açacağına, ülkenin zenginleşmesine, bilim ve teknolojik altyapısına katkıda bulunacağına, yetişmiş insanların değerlendirilmesini sağlayacağına vurgu yapılıyor.

Belirlenen kriterlerle yetişmiş insanlar alınacak, bunlara sorumluluk verilecek, çalışma hakkı sağlanarak sisteme entegre edilecek. Taslak çalışma devam etmekle birlikte, Türkiye’deki 3 milyona yakın Suriyelinin 2 milyonu kadınlar ve çocuklardan oluşuyor.

Kadınlar genelde çalışma hayatının dışında. Bu 2 milyon kişiyi isihdam etme imkânı yok. 1 milyon kadar erkeğin de 500 bini çocuk ya da engelli.

İstihdamda değerlendirebilecek yaklaşık 500 bin kişi var. Bunların içinde teknik elemanlar bulunuyor. Elektrik, sıva, seramik ustası vb. ara elemanlar gibi. 10-15 bin kadar doktor, mühendisin bir bölümünün Avrupa’ya gittiği, yine de hatırı sayılır bölümünün Türkiye’de kaldığı belirtiliyor. 

AMAÇ VE KRİTERLER

Suriyeli sığınmacıların 11.5 milyar dolar olarak tespit edilen ve kalıcı halen gelen maliyeti, kamu bütçesine getirdiği yük kadar, hükümetin sosyo-ekonomik açıdan düşük kesimlere yönelik harcamalarını ve bunlarla etkileşimini de sarsacak niteliğe ulaştı. 

Kriterlere gelecek olursak; birinci hedef doktor, mühendis gibi beyaz yakalılar. İkincisi, ara eleman olarak çalışacak teknik iş yapanlar.

Kayıtdışı çalışan bu insanların istihdam sistemine entegre edilmesi amaçlanıyor. Üçüncü olarak, farklı nedenlerle Avrupa’ya gitmeyen zenginler, nakit parası olanlar var. Bu insanlar da yatırıma yönlendirilecek. 

NASIL VATANDAŞ OLACAKLAR?

-Suriyeliler vatandaşlığa peyderpey alınacak. İlk etapta aranan mesleki nitelikler göz önünde bulundurularak 30-40 bin kişi vatandaşlığa geçecek. 

- Toplamda 300 bin kişinin Türk vatandaşı olması hedefleniyor. Varsa, bu kişilerin Türkiye’deki aile fertleri de vatandaşlık hakkı kazanmış olacak. 

- Vatandaşlığa geçenler 1 yıl içinde yapılacak seçimlerde oy kullanamayacak. 

- Mevcut hükümlere göre, vatandaşlık hakkı için yabancıların Türkiye’de 5 yıl kalmış olmaları gerekiyor. 5 yıldan az süre Türkiye’de olan Suriyelilerin de vatandaş olabilmesi için düzenleme yapılabilir. 

- Vatandaşlığa alınacaklar için güvenlik soruşturmalarını MİT yapacak. 

-Parası olan ve yatırım yapamayan Suriyeli işadamlarının önü açılacak. 

- Rejim muhalifi olan bazı kritik isimlerin, ‘vatandaşlık’ yoluyla can güvenliği sağlanacak. Bu isimlerden, istihbari olarak da faydalanılabilir. 

- Suriyelilere vatandaşlık verilmesi konusunda kamuoyunda oluşabilecek olumsuz algının giderilmesine yönelik çalışmalar da yürütü- lecek. Bu kapsamda, Suriyelilerin dedelerinin Çanakkale’de Türklerle omuz omuza savaştıklarını, yani ‘Çanakkale ruhu’nu öne çıkaracak bir kampanya yapılması da ihtimaller arasında. 

- Bundan sonrası için de adımlar atılacak. Gayrimenkul satışı, parası olanlar için yatırım olanakları, Avrupa ülkelerine gitmek isteyen zengin Suriyelilerin burada tutulması amaçlanıyor.

 

HABERTÜRK

Sırça köşk...
 // Rasim DUMAN
Aziz ve muhterem kardeşlerim, kendimden çok bahsediyorum, bu hiç uygun görmediğim birşey aslında, ama "savunma" sâdedinde söylemek zorunda hissediyorum : Ben öyle sırça köşkte falan oturmuyorum. Emekliyim ve Devletimizden aldığım emekli maaşı ile "kifâf-ı nefs" eyleyen bir vatandaşım. Araba kullanmayı - hem de, gayet hızlı kullanmayı - çok seven bir insanım, ama çok şükür araba almaya imkânım olmadı. Ben de FORMULA-1 yarışlarını seyrederek teselli buluyorum. :) Selâm ve dua ile....
09 Temmuz 2016 Cumartesi 19:57
Çok mühim tâsrih-2
 // Rasim DUMAN
Risâle-i Nûr müellifi, cennetmekân Said Nursî Hz.lerini, CHP zihniyeti tam 30 ( otuz ) sene hapsetmiş (1926-1956) ve o mübârek insana her türlü zulmü revâ görmüş olmasına rağmen, F.GÜLEN denilen bu sahtekâr herif, seçimlerde CHP ve HDP'ye oy verilmesini istemiştir. Bu kadar zıvanadan ve şirâzeden çıkmış bir hain-müfterî ve alçak bir insanla, Risâle-i Nûr Cemaatinin en küçük bir irtibâtı, illiyeti, kurbiyyeti v.s. ASLA yoktur ve olamaz. Aman yanlış zan'da bulunmayalım kardeşlerim....
09 Temmuz 2016 Cumartesi 19:49
Çok mühim tâsrih
 // Rasim DUMAN
Risâle-i Nûr Cemaati'nin, bu sahte/sahtekâr F.GÜLEN ile hiçbir alâkası yoktur ve olmadığı da zâten bu güzîde cemaatin ileri gelenleri tarafından gayet net ve açık bir şekilde efkâr-ı umûmiyyeye arz ve ilân edilmiştir. F.GÜLEN, insanlarımıza, bu cemaatin "ileri gelen bir lideri" olduğu zehâbını hep vermiş ve aziz milletimizin bu cemaate karşı hissettiği muhâbbet ve itimâdı, "alçakça" istismâr etmiştir....
09 Temmuz 2016 Cumartesi 19:41
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler