YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Sarıyayla Karakol Raporu
İşte Sarıyayla Karakol Raporu
08 Mayıs 2010 11:59
Bakanlık raporundan: Sarıyayla Karakolu'na takviye birlikler geç gitti, yeterli mühimmat yoktu. PKK birlikteki ağır silahları da götürdü.
Taraf gazetesinin haberine göre, Sarıyayla Karakolu'nda dört askerin şehit olduğu baskınla ilgili incelemelerde bulunan İçişleri Bakanlığı heyeti, birbirini izleyen ihmalleri tespit etti:
İstihbarata rağmen önlem alınmadı Tunceli'nin Nazimiye İlçesi'nde dört askerin şehit olduğu Sarıyayla Karakolu baskınıyla ilgili incelemelerde bulunmak üzere kente giden İçişleri Bakanlığı müfettişleri çalışmalarını tamamladı. Heyet, baskına bir dizi ihmalin neden olduğunu saptadı. Tarafın ulaştığı bilgilere göre, İçişleri Bakanlığı heyeti şu tespitlerde bulundu: "Karakolun güvenliği yeterli değildi. İstihbarata rağmen önlem alınmadı. Baskın sırasında yardım geç gönderildi. Karakoldaki mühimmat yetersizdi. Saldırı sırasında askere ait üç telsizi ve iki ağır makineli biksi silahı PKK'hlar aldı."

Sorulara yanıt aranıyor
İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın, "Elimizde bulgular var. Çok boyutlu olarak araştırıyoruz" sözlerine açıklık getiren İçişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili Tarafa şunları söyledi: "Saldırı öncesi alınan istihbaratlar ve uyarıların değerlendirilmediği yönünde bazı güçlü bulgulara ulaşıldı. Şu anda en ciddi bulgu budur. Bu iddiaların ve bulguların hepsi tek tek araştırılıyor. Bölgede şu anda birçok uzman kişi var. Üç farklı istihbarat raporuna rağmen neden önlem alınmadığı araştırılıyor. Bunun cevabı bulunduğunda, resmin en önemli parçası da ortaya çıkmış olacak. Sonuçlar, başbakan ve cumhurbaşkanına sunulacak. İçişleri Bakanlığı ilk defa böyle bir inceleme yapıyor." (Taraf)
ne desek?
 // ibrahim çelikoğlu
Bu işin suyu çıkmış......
08 Mayıs 2010 18:57
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler