YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Sarıkamış'ta yapılacak o Şehitlik
Başbakan'ın grup toplantısında bahsettiği Kars, Sarıkamış'taki şehitliğina ayrıntıları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nca yayınlandı.
İşte Sarıkamış'ta yapılacak o Şehitlik
19 Kasım 2013 / 13:02 Güncelleme: 19 Kasım 2013 / 13:09

Bakanlıktan yapılan açıklama şu şekilde;

Kars, Sarıkamış Harekâtının gerçekleştiği alanlardaki tarihi, doğal ve kültürel değerleri korumak, geliştirmek ve tanıtımını sağlamak amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Çevre ve Orman Bakanlığı arasında 05/03/2007 tarihinde Sarıkamış Harekatı Bölgesi ve Şehitliklerine İlişkin Protokol imzalanmıştır.

Bu protokol kapsamında ve 23/09/2008 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan ilan metni doğrultusunda Sarıkamış Harekatı Anma Alanları Fikir Yarışması, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmiştir. Yarışma sonuçları 08/01/2009 tarihli 27104 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak ilan edilmiştir.

“Sarıkamış Harekâtı Anma Alanları Fikir Yarışması” sonucunda birincilik ödülünü kazanan fikir projesi doğrultusunda, uygulama projelerinin elde edilmesine yönelik “Sarıkamış Harekâtı Anma Alanları, Tören Alanı, Tanıtım Merkezi Projeleri ve Çevre Düzenleme Projesi Yapımı” işinin 4734 sayılı Kamu İhale Kanunun 22/b maddesi uyarınca “Doğrudan Temin” yöntemi ile yaptırılması planlanmaktadır. Konuya ilişkin çalışmalar yürütülmektedir.

Ayrıca söz konusu işin proje yapımı ve uygulamasına yönelik olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ödenek sağlanacak olup, bu doğrultuda Sarıkamış Harekâtı Bölgesi ve Şehitliklerine İlişkin Protokol’e ek protokol yapılması planlanmaktadır. Hâlihazırda ek protokol hazırlanmış olup, taraf Bakanlıkların incelemelerinden sonra taraf Bakanlarımızın imzasına sunulması planlanmaktadır.

sarkamis_2.350px.pngsarkamis_4.350px.png

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler