YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte saat saat kriz yönetimi
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail'in Gazze'ye insani yardım götüren gemilere yaptığı terörist saldırının ardından ortaya çıkan krizi bakın nasıl yönetti?
İşte saat saat kriz yönetimi
02 Haziran 2010 / 18:13 Güncelleme: 02 Haziran 2010 / 18:32

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısını, Medeniyetler İttifakı Üçüncü Forumu için gittiği Brezilya'nın Rio De Janerio kentinde uçağı Washington'a hareket etmek üzere pist başı yaptığı esnada öğrendi.

Davutoğlu, bunun ardından pilotlara uçağı kaldırmamaları yönünde talimat vererek, pist başında yaklaşık bir saat süreyle gelişmeleri takip etti ve olayı kesin olarak teyit etmeye çalıştı.

Havalimanı görevlilerinin uçağın artık kalkmak veya pistten çekilmek zorunda olduğunu bildirmeleri üzerine, içinde Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin bulunduğu uçak havalandı.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, saat saat krizi şöyle yönetti:

-Davutoğlu, saldırıyı, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile İran'ın nükleer programıyla ilgili Washington'da yapacağı görüşme için Rio de Janerio'da bindiği uçakta öğrendi.

-Davutoğlu'nu taşıyan özel bir şirketten kiralanan uçak pist başında yaklaşık bir saat bekledikten sonra uyarılar üzerine havalanmak zorunda kaldı.

-Rio'dan kalkan uçak Hollanda Antilleri'ne varıncaya kadar geçen sürede Davutoğlu ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri değerlendirmelerde bulundular.

-Hollanda Antilleri'ne inen uçakta Davutoğlu, neler olup bittiğini kesin olarak öğrendikten sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile telefon görüşmeleri yaptı.

-Görüşmelerin ardından saldırının BM Güvenlik Konseyine taşınması kararı alındı.

-BMGK'nın acil olarak toplanması için gerekli hazırlıkların yapılması amacıyla Türkiye'nin BM'deki Daimi Temsilcisi Ertuğrul Apakan'a talimat verildi.

-Uçağın ABD'li pilotlarına acil durumlarda güzergah üzerinde inilebilecek havalimanlarını çıkarmaları ve talimat verilmesi durumunda hemen inmeleri gerektiği bildirildi.

-Hollanda Antilleri'nden havalanan uçağın Washington yerine Davutoğlu'nun BMGK toplantısına katılması için New York'a gitmesi istendi.

-Güzergah üzerindeki havaalanlarından pilotlara sürekli İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak'ın Davutoğlu ile görüşmek istediği bilgisi geldi.

-Davutoğlu, New York'a iner inmez Barak ile telefonda görüştü ve Barak'tan derhal gemileri ve içinde bulunan masum sivilleri serbest bırakmalarını istedi. Barak'ın gemilerdeki insanların durumunun iyi olduğunu söylemesi ve yaralılara iyi bakıldığını ifade etmesi üzerine Davutoğlu'nun "Böyle bir eylemde bulunan ülkede biz yaralılarımızı bile bırakmayız" dediği ve "Türkiye'nin öyle herhangi bir ülke olmadığını" hatırlattığı belirtildi.

-New York'a gelen Davutoğlu, traş bile olmadan BMGK'ya gitti.

-Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türkiye'nin çağrısıyla acil olarak toplanan BMGK'ya katıldı.

-BMGK'yı Genel Sekreter Ban Ki-mun Uganda'da olduğu için Genel Sekreter Yardımcısı yönetti.

-BMGK'da önce olay, başından sonuna kadar okunarak özetlendi.

-Türkiye, BMGK toplantısının ardından "uluslararası vicdanın sesinin bir an önce duyulması" amacıyla, bir başkanlık açıklamasını talep etti.

-BMGK'da Türkiye dahil 15 ülkenin temsilcileri konuşma yaparken, Filistin ve İsrail temsilcileri de birer konuşma yaptılar.

-Türk heyeti, İsrail temsilcisinin konuşmasını dinlemeden salondan ayrıldı.

-BMGK'de yayınlanan başkanlık bildirisinde Türkiye'nin istedikleri yer aldı.

-Davutoğlu, İsrail Savunma Bakanı Barak ile ABD Dışişleri Bakanı Clinton'a "Eğer 24 saat içinde yani bugün akşama kadar vatandaşlarımız serbest bırakılmazsa, İsrail ile ilişkilerimizi tümüyle gözden geçiririz" mesajı verdi.

-İsrail, dün gece itibariyle elinde rehin bulunan tüm sivillerin serbest bırakılacağını açıkladı. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler