YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Rusya'nın Suriye'ki örtülü amacı!
Eski Emniyet Genel Müdürü ve Hakkari Eski Valisi Kemal Çelik, Gözden Kaçanlar programında, Rusya'nın Suriye politikası, Paralel Yapı, seçimler ve PKK'ya dair kritik değerlendirmeler yaptı.
İşte Rusya'nın Suriye'ki örtülü amacı!
10 Ekim 2015 / 06:55 Güncelleme: 10 Ekim 2015 / 07:57

Kanal A Yayın Koordinatörü Fahrettin Damga'nın hazırlayıp sunduğu Gözden Kaçanlar programına konuk olan, Eski Emniyet Genel Müdürü ve Hakkari Eski Valisi Kemal Çelik PKK ile mücadelede öne çıkan gelişmeleri değerlendirdi.

İşte Kemal Çelik'in açıklamalarından satır başları:

"Koalisyon hükümetleri ile çözüm süreçleri her zaman zordur"

"Koalisyon hükümetleri ile çözüm süreçleri her zaman zordur. Benim burada anlatacağım en hassas, önem verdiğim konu, koalisyon hükümeti-tek parti hükümeti konusudur. Çözüm sürecinde ne oldu bakalım. Türkiye'de bakın o zaman çözüm süreci başlatıldı. Güneydoğu'da röportajlar yapılıyordu. Vatandaşa soruyorlardı. Vatandaş çok memnundu. Çözüm süreci 'aman devam etsin' diyordu. Şimdi unutturulmaya çalışılıyor. Güneydoğu'daki vatandaşlarımız çözüm süreci diyordu başka bir şey demiyordu. Neden? Çözüm Sürecinde ne oldu? O bölgenin refahı arttı. Kalkınması arttı. Yatırımlar arttı. Organize sanayi bölgelerinde yer bulunmamaya başlandı. Maalesef seçimler yaklaştıkça çözüm sürecinin mimarını hedef almaya başladılar."

"Çözüm Süreci aynı zamanda bir gözlem süreciydi"

"Çözüm Süreci aynı zamanda bir gözlem süreciydi. Devlet, PKK'yı, HDP'yi gözlemledi. Devlet halkı da gözlemledi. Halk memnun mu değil mi? Devlet aynı zamanda Kandil'i de gözlemledi. Aynı zamanda uyuyan militanları vardı. Devlet aslında zaaf göstermedi. Devlet burada bir şeyler daha yaptı. Savunma sanayisini geliştirdi."

"Terörle mücadelede şunu söylemek istiyorum. Teröristin kazanması diye bir şey söz konusu değildir. Biraz zaman alabilir. Geçmişte bu oldu. Ama şimdi zamanda almıyor. Bakın 75 gün oldu ve PKK bitme noktasına geldi. Hatta biz zaman zaman PKK kendisini tavsiye mi ediyor dedik. Yavaş yavaş PKK olayı da bitecek. Çözüm süreci gibi politikaların iktidarlara bazı maliyetler getirir. Bunu da öyle görmek lazım. 7 Haziran'da bu maliyet görüldü. Şİmdi kazanım zamanıdır. PKK bir yanlış yaptı. Çözüm sürenin önemini Doğu ve Güneydoğu'daki vatandaşlarımız gördü. HDP Kürt halkının temsilcisi değildir. Kürt halkının güvenliğini bu hükümet sağladı. Yine de bu hükümet sağlayacak."

"1 Kasım seçimlerinde Güneydoğu'daki Kürt kökenli vatandaşlarımız ile Batı'daki Kürt kökenli vatandaşlarımızın, doğruyu eskiden olduğu gibi yapacaklarına inanıyorum. Bizim için Kürt-Türk kardeşliği önemlidir. Benim zamanımda Hakkari Şemdinli'de Ordu'lu arıcılar vardı. Ben hep o arıcılara orada sahip çıkardım. Derdim ki onlara, "Buradan ayrılmayın." Yani Batı'da Kürt olsun. Doğu'da Türk olsun. Her yerde olalım. Bizim kültürümüz birdir."

Rusya'nın Suriye'deki hesabı ne?

"Rusya'nın bir Ukrayna sorunu var. Kırım'ı ilhak etti. Rusya'nın bir de Baltık ülkeleri sıkıntısı var. Estonya, Letonya, Litvanya bunlar 2004'te AB'ye girdi. 2005'te de NATO'ya girdiler. Rusya bunu hazmedemedi. İngiltere, NATO, İtalya oraya asker silah gönderiyor. Bu ülkeler Rusya'yı tedirgin ediyorlar. Rusya sıkıştı, Ukrayna nedeni ile ekonomisi sorun yaşamaya başladı. Ve dolayısıyla bir adım attı. Bundan sonra yapabileceği şey Türkiye'den özür dilemesi. Türkiye'den özür dilemesi gerekiyor. Rusya'nın hesabı ne? Bu masada bende varım. Beni Baltık'ta rahatsız etmeyin. Ukrayna'da benim. Bir yandan da Çin'in ne kadar yanında yer alacağını merak ediyor."

Kaset Operasyonunu MHP'ye Paralel Yapı yaptı

"Sayın Cumhurbaşkanı, Paralel Yapı'ya darbe yapmış. MHP'yi kasetle düşürenlere darbe yapmış. Sayın Tayyip Erdoğan'a sahip çıkması gerekiyor MHP'nin. Kaset operasyonunda Paralel Yapı'nın amacı MHP'yi ele geçirme operasyonuydu. Belli bir noktada da başarılı olundu. O yapıda giderek zayıflıyor biliyorsunuz. Sayın Cumhurbaşkanı sayesinde Türkiye'nin geleceği kurtarıldı."

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler