YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Reyhanlı saldırısının perde arkası
İşte Reyhanlı saldırısının perde arkası
15 Mayıs 2013 10:10
Reyhanlı'daki bombalı saldırılarda kullanılan araçların saklandığı depo bulundu.

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde 51 kişinin öldüğü saldırının ardından polis geniş çaplı soruşturma başlattı. Türkiye Gazetesi'nden Melik Duvaklı ve Yusuf Gülbakan'ın haberine göre ilk olarak saldırıda kullanılan minibüslerin plakaları belirlendi. 06 AH 6072 plakalı açık renk Ford Transit marka minibüsün 1 yıl önce Ankara'dan alındığı tespit edildi. Patlamada kullanılan 31 ARS 83 plakalı minibüsün de yine yaklaşık 1 yıl önce Hatay'dan alındığı istihbarat birimleri tarafından belirlendi.

Plakaların tespit edilmesinin ardından polis aralarında minibüs sahiplerinin de bulunduğu 9 kişiyi tespit etti. Tespitlerin hemen ardından Hatay'a bağlı Harbiye Beldesi'ndeki depoya baskın düzenleyen polis saldırganların El Muhaberat'tan aldığı 5 milyon Suriye parasını da burada ele geçirdi.

İstihbarat birimlerine tespitlerine göre minibüsler alındıktan hemen sonra teröristler turistik sayfiye beldesi Harbiye'de 1 yıllığına depo kiraladı. Minibüsleri buraya saklayan teröristler bombaların gelmesini bekledi. Suriye'nin Lazkiye kentinden balıkçı teknelerine yüklenerek deniz yoluyla gönderilen RDX ile güçlendirilmiş 200 kilogram plastik patlayıcı, bomba eğitimi almış uzman teröristler tarafından depodaki minibüslere yerleştirildi.

Zaman ayarlı patlayıcılar daha sonra Harbiye'den 51 kilometre uzaklıktaki Reyhanlı'ya götürüldü. Burada minibüslerden birisi ilçenin meydanı olarak bilinen PTT binasının önüne, diğer minibüs ise belediye binasının önüne bırakıldı. Bu arada gözaltına alınanların sayısı 13'e çıktı.

Elde edilen bir bilgiye göre saldırganların ilk başta hedefi Ankara'ydı. Bombalardan birinin burada patlatılması hedeflendi. Bir diğer hedef ise patlamanın meydana geldiği Reyhanlı Belediye binasıydı. Buranın hedef seçilmesinin dikkat çeken bir ayrıntısı ortaya çıktı. Daha önce yapılan bir programa göre Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in patlamanın olduğu gün Reyhanlı'da olması bekleniyordu. Bakan Ergin'in sağlık gerekçesi ile bu toplantıya katılmayı son anda iptal ettiği öğrenildi.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler