YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte resmi belge
İşte resmi belge
İşte resmi belge
31 Mayıs 2008 / 08:08 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


CHP'ye yönelik dinleme iddialarının Sav'ın yanlış tuşa basmasından kaynaklandığı belgelendi. Telekom'dan alınan dökümde, Vakit Ankara Bürosu'ndan Sav'a ait cep telefonunun arandığı ve 44 dakikalık görüşme yapıldığı ortaya çıktı. Dinlenme iddialarını 'Watergate' diye niteleyen Baykal'ın nasıl bir tavır içine gireceği merak ediliyor.


CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın Bolu eski Valisi Ali Serindağ ile CHP Genel Merkezinde yaptığı görüşmenin devletin herhangi bir birimi tarafından dinlenmediği, meselenin sadece basit bir gazetecilik olayı olduğu, Türk Telekom'un resmi kayıtlarıyla ispatlandı. Vakit'in dilekçesi üzerine, 23 Mayıs tarihli gazeteye ait bütün telefonların görüşme dökümleri verildi. Buna göre; 23 Mayıs günü saat 10.03'te Vakit'in Ankara bürosunun sabit telefon numarası 310 41 19'dan Önder Sav'ın cep telefonu aranıyor. Sav'ın telefonu tam 44 dakika 6 saniye açık kalıyor. Önder Sav da Vali Serindağ ile tam bu saatte CHP Genel Merkezindeki odasında görüştüğünü ve görüşmenin yaklaşık 1 saat sürdüğünü açıklamıştı.


CHP'li Önder Sav'ın iddiasıyla Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturmayı inceleyen savcı, Vakit'in telefonundan Sav'la görüşüldüğünü belirledi.


HÜKÜMET DİNLETTİ


CHP lideri Baykal olaydan sonra şunları söylemişti: Genel Sekreterimizin makam odasındaki özel görüşme dinlendi. Devletin güvenlik güçlerinin, anamuhalefet partisi genel sekreterini dinlediği, ortaya çıkmıştır. Bu devlet güçlerinin dinci gazeteyle yakın ilişkisi, suçüstü yakalanmıştır. Olağanüstü vahim olaydır. Teknoloji, devlet içinde yerleşmiş belli çetelerin aracılığıyla, bir kısım vatandaşlara karşı sistematik olarak kullanılmaktadır. Ülkede devletin güvenlik güçleri, istihbarat örgütleri, İçişleri Bakanlığı, iktidar ne hale gelmiş!. Watergate skandalı ortaya çıkınca, ABD'de bir iktidar, muhalefeti dinlediği belirlenince, devrildi. İktidarın kontrolü altındadır, çok açık.'


CHP'DE SESSİZLİK


Gerçeğin ortaya çıkmasıyla CHP sesizliğe gömüldü. Sav'ın da dün Turkcell'e müracaat ederek, telefonunun 23 Mayıs'ta Vakit'in Ankara bürosundan aranıp aranmadığı sorduğu öğrenildi. Gelen bilginin de tıpkı Türk Telekom kayıtları gibi görüşmenin gerçekleştiğini ortaya koyunca, CHP yönetimi şok yaşadı. CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, bir gün önceden belli olan, basın toplantısını son dakikada iptal etti. Sav, telefonun açık kalışı ile ilgili bilgilere “Tamamen yalan, uydurma ” dedi.


İŞTE RESMİ BELGE


GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler