YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte rehine operasyonunun perde arkası
IŞİD'in 101 gün önce kaçırdığı Musul Başkonsolosluğu'ndan 49 personel çatışmayla değil, müzakereler sonucu ikna yöntemiyle kurtarıldı.
İşte rehine operasyonunun perde arkası
20 Eylül 2014 / 10:25 Güncelleme: 20 Eylül 2014 / 10:27

IŞİD’in 101 gün önce kaçırdığı Musul Başkonsolosluğu’ndan 49 personelin serbest bırakılmasıyla ilgili ilk perde arkası bilgiler gelmeye başladı.

Çatışma olmadı

Hürriyet’in güvenilir kaynaklardan aldığı bilgiye göre, rehinelerin kurtarılmasında silahlı bir çatışma veya silahlı bir operasyon kesinlikle olmadı.

Müzakere yoluyla ikna

Rehineler değişik kanallar üzerinden yürütülen müzakereler sonucu ikna yöntemiyle kurtarıldı. Rehinelerin kurtarılmasında MİT “Ana üstlenici” olarak operasyonun baş rolünde yer aldı.

Son günlerde sinyaller geldi

Ancak MİT askeri unsurlarla da sürekli irtibat halinde kaldı. Özellikle son iki gün içinde müzakereler yoğunlaştı ve rehinelerin serbest bırakılabileceği sinyalleri alınmaya başlandı.

Bordo bereliler hazır bekletildi

Bordo bereli özel harekatçılar her an silahlı operasyona başlanılacakmış gibi 24 saat hazır tutuldu. Kaçırılma olayından serbest bırakılana kadar rehinelerle görüntülü irtibat hiçbir zaman kesilmedi.

8 kez yer değiştirdiler 

49 rehinenin kaçırıldıktan sonra tam 8 kez yer değiştirdikleri bildirilirken, Musul’da teslim alındıkları ancak güvenlik nedeniyle Suriye’den getirildikleri öğrenildi.

Fidye ödendi mi?

Rehinelerin üçünün Iraklı yerel personel, 46’sının ise Türk vatandaşı olduğu belirtildi. Serbest bırakılma için fidye ödenmediği belirtildi.

iyide catisma yok
 // muslim
iyide catisma yok fidye yok nasil getirdiler insan merak ediyor. amerika kendi mi verdi bizi oraya cekmek icin rehineleri bahane ettigimiz icin bahaneyi mi ortadan kaldirdilar ?...
20 Eylül 2014 18:07
13:24
 // bilge
yüce allaha hamd olsun...
20 Eylül 2014 13:24
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler