YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Ramazan'da tok kalmanın sırrı
İşte Ramazan'da tok kalmanın sırrı
16 Temmuz 2013 14:25
Maraş çöreği, uzun Ramazan günlerine dayanmak isteyen vatandaşların da en önemli tercihi oluyor.

Kahramanmaraş’ta Osmanlı’dan bugüne kadar üretilen geleneksel Maraş çörekleri, iftar ve sahur sofralarının vazgeçilmez lezzeti olarak yerini koruyor.Kolay hazmı, bozulmaması ve tok tutmasıyla bilinen Maraş çöreği, uzun Ramazan günlerine dayanmak isteyen vatandaşların da en önemli tercihi oluyor. Kahramanmaraş’ta 1969 yılında çırak olarak mesleğe adımını atan Yılmaz Akçöp, 44 yıldır geleneksel Maraş çöreği üretiyor. Gerek yaz aylarında, gerekse de kışın tüketilen Maraş çöreğinin ayrı bir lezzet olduğunu ifade eden Akçöp, insanların da bu geleneği severek yaşattığını belirtti. Maraş çöreğinin özellikle Ramazan ayında fazla tüketildiğini dile getiren Akçöp, şöyle konuştu: “Ben 1969 yılından bu yana çörek üretiyorum. Bu çöreğimizin özelliği geçmişte özellikle Ramazan Bayramlarında misafir ikramı olarak değerlendirildi.

Bayramdan önce evlerde hamurlar yapılırdı ve fırınlarda pişirilirdi. Şimdilerde ise günlük üretim yapıyoruz. Vatandaşlarımız ihtiyaçları nispetinde çörekleri alıp tüketiyor. Çöreğin özelliği, yumuşak olması, bunun yanında orta gevrek, çıtır gevrek ve fıstıklı gibi çeşitlerimiz var. Artı bu çöreğimiz Ramazan günlerinde tok tutar. Geceleri sahura kalkıldığında diyelim ki kompostoyla, üzüm, karpuz ve peynirle tüketildiğinde tok tutar ve açlığa dayanıklılığı artırır. Bu nedenle Ramazan’da talep edilen çörekleri karşılamakta zaman zaman zorlanıyoruz.”

Çöreğin Osmanlı’dan bugüne kadar üretildiğini de dile getiren Akçöp, bu nedenle geleneksel hale gelen bu ürünün şehir dışına da hediye olarak gönderildiğini belirtti. Çöreklerde maya kullandıklarını ve böylelikle bozulmanın da önüne geçtiklerini kaydeden Akçöp, “Çörekte maya kullanırız, bu nedenle mideye zarar vermez. Günlük olarak üretiyoruz. İnsanlarımız bunu alıp dolaba koyuyorlar, sonra mikrodalgada ısıtıp tüketiyor. Yine çıtır çöreklerimiz, istendiği kadar dışarıda kalsın bozulmaz. Çünkü natürel. Ayrıca bu çörekler Kahramanmaraşlılar tarafından, şehir dışındaki eşine, dostuna veya okuyan çocuklarına gönderilir. Yani geleneksel bir ürün” diye konuştu.

Akçöp, özellikle Ramazan ayının son günlerine doğru talepleri karşılamakta büyük zorluk çektiklerini sözlerine ekledi.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler