YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Ramazan ayının en ilginç oruç kazası!
Rize’nin Ardeşen ilçesinde akşam ezanını 8 dakika erken okumaya başlayan görevliyi bir köylü durdurdu.
İşte Ramazan ayının en ilginç oruç kazası!
08 Temmuz 2014 / 21:45 Güncelleme: 08 Temmuz 2014 / 21:52

Bu Ramazan’ın en ilginç ezan kazası Rize’nin Ardeşen ilçesinde yaşandı. İlçeye bağlı Hoşdere Köyü Camisi’nde cami görevlisi iftar ve akşam ezanını 8 dakika önce okumaya başladı. Görevlinin ezanı erken okuduğunu fark eden köy sakinleri camiye girerek hocayı uyardı. Ezanı yarıda kesen görevli ile köy sakinleri arasında ilginç olduğu kadar komik de bir diyalog yaşandı. Görevli ezanı erken okuduğunu fark edince “oyy anasını” şeklinde tepki verdi. Tüm bu diyaloglar mikrofon açık unutulunca hoparlörlerden yankılandı. Bu anı çevredeki bir alabalık tesisinde bulunan ve iftar açmak için bekleyen bir grup kafadar cep telefonları ile saniye saniye kaydetti.

Tüm yaşananlar cep telefonu kamerasında

Hoşdere Köyü Camisi'nin yanında bulunan Osmanlı Alabalık Çiftliği'nde arkadaşlarıyla birlikte iftar saatini bekleyen Davut Yılmaz isimli vatandaş, ezanın erkenden okunduğunu fark eder fark etmez cep telefonu kamerasıyla o an olup biteni saniye saniye kaydetmeye başladı. İşte tam da her şey bundan sonra başladı. Ezanı okuyan kişi, ezanı bitirir bitirmez aralarında erkek ve kadınların bulunduğu bir grup köylü camiyi gitti ve ezanı erken okudun uyarısında bulundular. Ezan okuyan görevlinin ise tepkisini, Yöredeki Lazlar'ın sıklıkla kullandığı şaşırma tepkisi olan ‘Oy Anasini’ ifadesi ile dile getirdi. Ardından köylüler ve ezan okuyan vatandaş arasında geçen yarı Lazca, yarı Türkçe cümleler ise komik anların oluşmasına neden oldu. Çevredeki vatandaşlar cami dışından ezan okuyan vatandaşa "mikrofonu kapat" diye seslense de, dışarıdaki vatandaşları işitmedi ve köylülerle konuşmaya devam etti. Bu sırada bir kişi mikrofonu alıp köylülere, “sakın orucu bozmayın ha” diyerek anons yaptı.

Bazı köylüler ezan sesini duyar duymaz orucunu açarken, bazı köylüler ise saati dikkate alıp orucunu açmadı.Konuyla ilgili açıklama da bulunan, olayın en yakın görgü tanığı Davut Yılmaz, “Arkadaş grubumuzla birlikte orucumuzu açmak için Alabalık Tesisi'ni tercih ettik. Ardından yemek öncesi elimizi yıkamak için tesisin bahçesine çıktık. Bir anda ezan okunmaya başlayınca şaşkınlık yaşadık ve hemen cep telefonumu çıkararak yaşananları kaydetmeye başladım. Ezandan sonra köylüler ve ezan okuyan vatandaş arasında geçen diyaloglar bizi güldürdü. Vatandaşın bilinç dışı böyle bir yanlışa düştüğünü düşünüyorum. Biz iftar vaktini bekleyerek ezana göre değil vakte göre orucumuzu açtık” şeklinde konuştu. 

22:31
 // HOCA BU NE HAL
Uy anasini... Ne oliy hoca!
Kesin evdeki hamsi kokusu aklını başından almış. Bir de, sanki mahalleli hoca efendi hazretlerine oyun oynamış gibi. Her şek tam taklavat yerinde. Kameralar, hocaya haber uçuran çocuklar... Merak etme hoca. Mahalleli sana oyun oynamış. Bir de bir kavanoza bir adet canlı hamsi koy. Kavanoz kapağına keçi zili monte et. Balığı tatlı suda yaşaması için eğit, olmuyorsa deniz suyu koy. Hepsini yaptın mı? Tamam. Balık tam iftar saatinde sıçrayıp, kavanoz kapağına değince, zil sesi duyacaksın. Hepsi bu kadar. Ha unutmadan, sahurda balığa bol miktarda yem ver. Yoksa sıçramaz....
08 Temmuz 2014 22:31
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler