YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte PKK'nın en büyük gelir kaynağı
Son bir yıldaki operasyonlarda 500 milyon TL'lik kaçak sigara ele geçirildi. İstihbarat raporlarında, PKK ile birçok terör örgütünün en önemli finans kaynağının kaçak sigara olduğu belirtildi.
İşte PKK'nın en büyük gelir kaynağı
26 Eylül 2015 / 11:28 Güncelleme: 26 Eylül 2015 / 12:26

İstanbul Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü, 2015 yılında düzenlediği 160 ayrı sigara kaçakçılık operasyonlarında 300 kişiyi gözaltına aldı,  5 milyon paket kaçak sigara ele geçirdi. Türkiye genelindeki operasyonlarda da 80 milyon paket kaçak sigara yakalandı. Bu sigaraların mali değerinin yarım milyar TL olduğu öğrenildi. 

'VERGİ' DİYE 'HARAÇ' ALIYORLAR

İstihbarat birimleri de hazırladıkları raporlarında ilginç verilere ulaştı.

2013'te Türkiye'de satılan sigaraların yüzde 20'sinin kaçak olduğu, son yıllarda yapılan etkin operasyonlarla bu rakam 2015 yılında yüzde 11'e kadar indiği belirtildi.

Raporda ayrıca, PKK başta olmak üzere terör örgütlerinin en önemli gelir kaynakları arasına sigara kaçakçılığının girdiği belirtildi. İstihbarat raporlarına göre, kaçak sigaralar Bulgaristan ve Irak'ta üretilip Irak, Suriye, İran ve Gürcistan üzerinden yurdumuza sokuluyor. PKK buralardaki tüm kaçakçılardan yüklü miktarlarda vergi adı altında haraç alıyor.

İŞTE YOL HARİTASI 

Bulgaristan'dan alınan sigaralar Irak ve Suriye'ye ihraç ediliyor gibi gösterilerek Mersin Limanı'ndan Suriye ve Irak'a gönderiliyor. Yükün büyük kısmı Van, Doğubeyazıt gibi sınır bölgelerinden yurda sokuluyor. Kaçakçıların son rotası ise sigaraları Gürcistan'a ithal ediliyor gibi gösterilip TIR'lara yüklenerek Sarp Sınır Kapısı üzerinden yurda sokuluyor.

 

AKŞAM

 // Milliye
Sigara içipte kanser olanlara ödenen SGK kanser tedavi ücretleri bizim vergilerimizle ödeniyor. Helal etmiyorum. Hem siyonist ve teröristlere yardım etmiş oluyorlar, hem de kanser olup yüzmilyarları heba ediyorlar. Leş gibi de kokuyorlar....
26 Eylül 2015 22:58
 // Kaan
Aynen öyle yapılan zamlar neredeyse zenginler hariç tüm kaçak sigara icirecek...
26 Eylül 2015 20:09
1
 // 1
Bence sigaraya indirim yaparak 6 ayda onları parasal kısımda yerle bir edebilirsiniz yaptığınız zamlar kaçağa ragbeti artırmış olabilir bence. .....
26 Eylül 2015 16:04
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler