YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte PKK'nın 10 maddelik yol haritası
Yeniden yapılanan PKK, yeni sürece ilişkin izleyeceği yol haritasını 10 maddede açıkladı.
İşte PKK'nın 10 maddelik yol haritası
13 Temmuz 2013 / 14:03 Güncelleme: 13 Temmuz 2013 / 14:05

Yeniden yapılanan PKK, yeni sürece ilişkin izleyeceği yol haritasını 10 maddede açıkladı.

“Siyasi Tutum Belgesi” adı altında yapılan açıklamada çözüm sürecine bağlı kalınacağı, PKK'lıların sınır dışına çekilme planının devam ettirileceği kaydedildi.

İşte o maddeler:

1- Abdullah Öcalan'ın yeni Yol Haritası ve Nevruz çağrısıyla ortaya koyduğu, adına “Demokratik Kurtuluş ve Özgür Yaşamı İnşa Süreci” dediği ve demokratik siyasal mücadele hamlesiyle başarılmasını öngördüğü demokratik siyasal çözüm sürecinin kabul edilmesi ve bunun gerektirdiği tüm görevlerin başarıyla yerine getirilmesi.

2- Bu temelde KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı'nın 23 Mart'tan itibaren geliştirdiği ateşkes ve geri çekilme durumunun onaylanması.

3- Yeni bir karar olmadıkça HPG güçleri tarafından ateşkes durumunun korunup geri çekilme planının uygulanması. Bunun demokratik siyasi çözüm sürecine paralel ve planlı bir biçimde yürütülmesi.

4- AK Parti hükümeti üzerinde siyasal baskı oluşturmak üzere halk serhıldanları temelinde demokratik siyasi mücadele hamlesinin tüm toplumsal dinamiklerin harekete geçirilmesi temelinde etkili bir biçimde geliştirilmesi.

5- Halk serhıldanlarının (Başkaldırı) Türkiye'ye yayılması, Barış ve Demokrasi Konferansı'nın aldığı kararları pratiğe geçirmek üzere yoğun bir eylem ve örgütsel çalışma içinde olunması. Türkiye demokratik siyasetinin örgütlenmesinin demokratik güçlerle birlikte ve seferberlik düzeyinde yürütülmesi.

6- Çeşitli güçlerden gelebilecek olası saldırılar karşısında gerillanın aktif savunmaya her an hazırlıklı olması. Gerektiğinde misilleme hakkını kullanması.

7- AK Parti tarafından sürecin sabote edilmesi veya sürecin giderek bir oyalama ve aldatma politikasına dönüştürülmesi durumunda Yönetimimizin Abdullah Öcalan'ın duruşuna göre tutum geliştirmesi.

8- Rojava'da (Kuzey Suriye) üçüncü çizgi olma temelinde şimdiye kadar sürdürülen siyasetin daha da geliştirilerek geçici seçim yönetiminin ilan edilmesi ve bunun bir Kürt mahalli idaresini inşa düzeyine ulaştırılması.

9- Başur'da (Kuzey Irak) diğerlerinden farklılığımızı ve demokratik modernite çizgimizi ortaya koyan bir mücadelenin daha aktif bir biçimde yürütülmesi. Önümüzdeki seçimlerin demokratik güçler tarafından kazanılması ve Kürdistan Ulusal Konferansı'nın toplanması için çaba harcanması.

10- Rojhilat'ta (İran) İran devletiyle PJAK arasında var olan mevcut ateşkesin devamı için çalışılması. İran rejiminin geliştirebileceği farklı yaklaşımlara karşı da hazırlıklı olunması.

 

Türkiye Gazetesi

12:40
 // madde
Maddeler eksik yazilmiş 12- bütün pkk unsurlarinin canina okunmasi, 13- öcalanin idam cezasinin infaz edilmesi, 14- pkk ya katildiktan sonra cinsel istismara uğrayan kizlarin ( şimdi kadin) ailelerine teslim edilmesi, 15- gay ilişki yaşayan pkk lilarin teşhir edilmesi 16- sibyancilar tarafindan istismar edilen çocuk yaştaki erkek pkk lilarin psikolojik tedaviden sonra ailelerine teslim edilmesi....
14 Temmuz 2013 12:40
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler