YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Paşa'nın darbe planı savunması
İşte Paşa'nın darbe planı savunması
21 Ocak 2010 07:59
Taraf'ın dün gündemi sarsan 'darbe planı' iddiasında adı geçen paşa bakın iddilar için ne dedi?

İddiaya göre 12 Eylül askeri müdahalesini model alan bir darbe planı uyarınca Fatih Camii’ne düzenekli bomba yerleştirilecek, birTürk F-16’sı da düşürülecekti

Taraf gazetesi, emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın Birinci Ordu Komutanlığı sırasında, Ak Parti hükümetine karşı “Balyoz Harekât Planı” adı altında 12 Eylül askeri müdahalesini model alan bir darbe planı hazırladığını iddia etti. Taraf’taki haberde, 5 bin sayfayı aşan belgelerden oluşan planın içinde, İstanbul’da bazı camilerde cuma namazından sonra bomba patlatılmasının öngörüldüğü de kaydedildi. Doğan ise görevini meşru zeminlerde yapmış olduğunu belirterek, ordu komutanlıklarında iç tehdit konusunda harp oyunu ve seminerler yapılmasının doğal bir uygulama olduğunu kaydetti. Ancak, camii bombalanması, uçak düşürülmesi gibi iddiaları kesin bir dille reddetti.

Taraf gazetesinde dün yayımlanan haberde, 2002 - 2003 yıllarında “Balyoz” adı altında darbe planı hazırlandığı ve planla ilgili 5 bin sayfayı aşan belgeler bulunduğu ifade edildi.

2003’te emekli oldu
1940 Trabzon doğumlu olan Çetin Doğan 1999’da orgeneralliğe terfi etti ve Ege Ordu Komutanı oldu. Doğan, Ağustos 2001’deki YAŞ’ta
1. Ordu Komutanlığı’na getirildi. TSK’da 1. Ordu Komutanlığı’na kıdemli orgeneralin atanması bir teamül. Ancak 2001 YAŞ’ında bu teamüle uyulmayarak, kıdemli olmayan Doğan 1. Ordu’ya atandı. Doğan 2003’te de emekliye ayrıldı.

Meclis’e alçak uçuş tehdidi

Taraf’taki habere göre, Oraj hava harekât planı kapsamında hükümetin sıkıyönetim ilan etmesi sağlanıncaya kadar faaliyetlere aralıksız devam edilecekti. Planda, “Meclis’in sıkıyönetim ilan etmesi için gerekli oy oranı yakalanamazsa, Ankara Ticaret Odası’nın davetlisi olarak Ankara  üzerinde hava gösterileri yapılacak, TBMM ’nin çalıştığı gün üzerinden alçak uçuşlar yapılarak TSK’nin varlığı hissettirilecektir” ifadelerinin yer aldığı öne sürüldü. Çarşaf planı bölümünde ise operasyon timinin cep telefonlarının, evlerinde ve eşlerinde olması istenerek, operasyon günü yeni telefonlar dağıtılacağı belirtildi.

Oraj, Suga, sakal, çarşaf

“Balyoz” ana başlığı altındaki planın diğer isimleri, öngörülerle ilginç benzerlikler taşıyor. “Çarşaf” ve “Sakal” planları, cemaatlerin yoğun olduğu İstanbul’un Fatih ilçesinde eylemler içeriyor. Plana adını veren “Oraj” ise bir havacılık terimi. Fransızca karşılığı “fırtına” olan “Oraj” havacılıkta da “şiddetli türbülans” anlamına geliyor. “Suga” ise bir denizcilik terimi. “Geminin demir attıktan sonra başkaca manevra yapmaması durumunda, demir zincirinin tutulması için kullanılan çelik veya demir şerit çembere verilen isim.

Doğan: TSK’nın her kademede planı vardır

“Balyoz Güvenlik Harekât Planı ”nda imzası bulunduğu öne sürülen dönemin 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan iddialara önce internetten ardından televizyondan yanıt verdi. Camilerin bombalanacağı, uçakların düşürüleceği ve hükümete darbe yapılacağı iddialarına internet sitesine yaptığı açıklamada “İç tehdide karşı koruma görevi kapsamında TSK’nın her kademesinde elbette planları vardır” diyen Doğan, Star TV’de “Yok böyle bir şey. Bu uydurma bir senaryoyla monte ediyorlar. Meşhur bir tabirle, kopyala ve yapıştır usulüyle” dedi.

Doğan,  ilk değerlendirmeyi www.t24.com.tr adlı internet sitesine yaptı.

İç tehdit olarak değerlendirilen bölücü ve irticai gelişmelerin emniyet ve asayiş planları çerçevesinde elbette ele alındığını kaydeden Doğan, söz konusu plan ve senaryoların Cumhuriyeti koruma ve kollama görevinin gereği olarak hazırlandığını ifade etti. Söz konusu planların ele alındığı harp oyunları ve seminerlere genelkurmay başkanları, kuvvet komutanları, ordu komutanları ve beraberlerinde getirdikleri general ve subayların  “gözlemci” olarak katıldığını belirten Doğan, “Görev nedeniyle bu komutanların katılamadığı etkinliklere mutlaka kendilerini temsilen bir üst rütbeli generalin görevlendirilmesi rutin bir uygulama” dedi.

Doğan özetle şunları kaydetti:

“İç tehdide karşı koruma görevi kapsamında TSK’nın her kademesinde elbette planları vardır. Bununla ilgili olarak Gnkur. Hrk. başkanlığım döneminde İçişleri Bakanlığı ile protokol da imzalanmıştır. İç tehdit sadece bölücü tehdidi değil, irticai tehdidi de kapsar. Bu kapsamda EMASYA (Emniyet ve Asayiş) planları seminerlerde elbette ele alınmıştır. Silahlı kuvvetlerin eski bir mensubu olarak daima meşru bir zeminde bulundum. Şahsıma yönelik çirkin bir iftira kampanyasında bulunanların asıl hedeflerinin ben değil TSK olduğunu biliyorum. Halen Ergenokon savcılarını mahkemeye verdim. Dava süreci devam ettiği için bu konuya girmek istemiyorum. ”

‘TSK’yı pasifize etme faaliyeti’

Ardından Star TV Ana Haber Bülteni’nde Uğur Dündar’ın sorularını yanıtlayan Doğan  iddialara ilişkin olarak “Nefretle, şiddetle kınıyorum. Böyle bir şeyi Silahlı Kuvvetler’den düşünmek. Halkımızın kutsal saydığı mekanlara bomba atmak, Silahlı Kuvvetler’de mevcut olanların yapabileceği Hiçbir şey değil. Bu ancak ve ancak benim şahsımda, her şeyden evvel, Silahlı Kuvetleri sindirmek, pasifize etmek faaliyetidir” dedi.
Doğan iddialara şu yanıtları verdi:

İMZA ATMADIM: Harp oyunlarımızda Silahlı Kuvvetler’in görev yeri, kuvvet yeterliliği her kademede yapılır. Hem iç tehdit hem dış tehditler değerlendirilmiştir. Buna kolordu komutanları ordu komutanları olarak katılmıştır. Benim ordu komutanı olarak imza atmam söz konusu değildir.

DARBE İDDİALARI: Yok böyle bir şey. Bu uydurma bir senaryoyla monte ediyorlar. Meşhur bir tabirle, kopyala ve yapıştır usulüyle. Ben şunu söylüyorum, şu anda yaptığımız bütün planların, yazışmaların hepsi Silahlı Kuvvetler’in arşivinde var. Herhalde, Silahlı Kuvvetler herhalde ihtilal yaparken, ordunun da başına geçiyorum. Bu hasta bir ruhun saplantının eseri. Darbeye her zaman karşı olmuşumdur. Çünkü darbeler, siyasete susamış, başa geçme olanağı bulamamış insanların iyi niyetli askerleri, subayları kullandıkları kendi emellerine hizmet eder.   Demokratik mücadelemi son nefesimi verinceye kadar devam ettireceğim.

FATİH CAMİİ’NE BOMBA VE UÇAK DÜŞÜRÜLMESİ: TSK, vatandaşının kutsal saydığı kutsal mekânlara saldırıda bulunması, uçağı düşürmesi... Böyle bir plan olmasına imkân yok. Alçakça Türk ordusunun uçağını düşürmek, kutsal bir mekânı bombalamak gibi, hıyanetlik ancak onu yazanların bu senaryoyu yazanların kafası...

‘Sıkışınca Ergenekon kullanılıyor’
Emekli Orgeneral Çetin Doğan, 1 ay önce Maya dergisinde yayınlanan röportajında, Tokat Reşadiye ve Bingöl’de 33 askerin şehit edilmesinin Ergenekon ile ilintilendirilmesini “iğrenç bulduğu”nu söylemişti. Doğan özetle şunları anlatmıştı:
“AKP iktidarda kaldığı sürece ‘zıvanadan çıkan Türkiye’yi siyasal, ekonomik ve sosyal açıdan rayına oturtmak’ ümitsiz bir vaka olarak görülüyor. Halkın algılama yetisinin azaltılmasının evrensel reçetesi dozunda afyon kullanmak, gündemi değiştirmek, korku salmaktır. Kutsal günlerde aşevi açmak, kömür ve erzak dağıtmak, bu kapsamdaki yeni buluş ve uygulamalardır... Diğer taraftan halkımızın bir bölümünün, Sayın Başbakan’ın Führer misali ‘Dediği dedik, çaldığı düdük’ duruşundan pek hoşlandığı, söylevleri ve anlattığı masallarla kan şekerleri düşerek tatlı rüyalara daldıkları görülmektedir...Ergenekon örgütünün varlığı henüz kanıtlanmamış olmakla beraber, ülkemizde belli çevrelerin günah keçisi olduğu, iktidarın elinin sıkıştığı zamanlarda spekülatif yeni bir iddia üretilerek, ülke gündemine oturtulduğu görülmektedir.”


Taraf,  Fatih  Camii’ne düzenlenecek  saldırının ayrıntılarını gösteren bir krokiyi de yayımladı.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler