YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Paralel Yapı'nın yeni stratejisi
Kumpasları deşifre olunca kan kaybeden Paralel Yapı, eğitim, ekonomik ve sosyal alanda küçülmeye gidiyor. Artık amaç, yeni insanlara ulaşmaktan ziyade, faaliyetleri azaltıp mevcut tabanı koruyabilmek
İşte Paralel Yapı'nın yeni stratejisi
28 Aralık 2014 / 09:21 Güncelleme: 28 Aralık 2014 / 09:24

Sabah'tan Mehmet Ali Berber'in haberine göre, Milli Güvenlik Kurulu'nda alınan karar sonrası yakından takip edilen Paralel Yapı'nın, tabanında oluşabilecek çatlakları engellemek için "Stratejik küçülme" kararı aldığı ortaya çıktı. Ekonomik alanda başlayan bu küçülmenin sosyal alanda, eğitim faaliyetlerinde ve devlet içindeki yapılanmalarda devam edeceği kaydedildi. Yapının küçülme stratejisinin Bank Asya ile başladığı kaydedildi.

Bank Asya, batma aşamasındayken alınan karar ile küçültülmüş ve sadece Paralel Yapı'nın kendi finansal işleri için yeterli bir büyüklükte devam etmesi sağlanmıştı. 17 Aralık'tan sonra bin 300'ün üzerinde çalışanını işten çıkaran ve 70'in üzerinde şubesini kapatan bankanın bu politikasıyla gelen ekonomik rahatlama üzerine, küçülme hamlesinin tüm alanlara genişletilmesine karar verildi.

Tabana psikolojik mesaj

aha önce "Daha çok adam kazanın", "Her bir kişi bir adam getirsin" gibi talimatlarla sürekli büyüme hedefleri koyan Paralel Yapı, son talimatlarla ancak tabanı bir arada tutmaya yönelik faaliyetlere girişti. Yapı kendi tabanı nezdinden de "Bu sürecin sonunda zafer bizim. Erdoğan mutlaka yargılanacak. Er ya da geç hesabı soracağız" diyerek motivasyon sağlamaya çalışıyor. Önümüzdeki dönemde Paralel Yapı'nın eğitim faaliyetlerinde de küçülmeye gideceği ileri sürüldü. Özellikle yurtdışında maliyeti yüksek olan okulların faaliyetlerinin bir süre için durdurulacağı, bu okulların devredileceği ya da satılabileceği belirtildi. Küçülme dengeli götürülerek, öğretmenlerin işsiz kalmaması, yapının kazandığı öğrencilerin yine kendi okullarda eğitim görmeye devam etmesi amaçlanıyor.

Üniversitelerde de ev sayısı azalacak. Tespitlere göre Paralel Yapı, faaliyetlerine stratejik noktalarda devam edecek. Özellikle Brüksel, Strazburg gibi AB merkezlerinde ve ABD'deki çalışmalara yoğunlaşılacak. Küresel güçlerle kurulan ittifak sonuna kadar devam ettirilecek. Bu merkezlerde daha fazla propaganda kampanyaları gerçekleştirilecek. Yapı böylece mağduriyet algısını güçlendirip, hükümeti ve devleti her alanda sıkıştırmayı planlıyor.

Uyku ve kriptolaşma

Küçülme hamlesinin bir diğer önemli ayağını ise devletin sinir uçlarına kadar varan kadrolaşma kapsamında alınan kararlar oluşturuyor. Kendini gizleyen "Kripto" Paralel kişilerin yapı ile hiçbir alanda temasa geçmeden, adeta uykuya geçtikleri, daha önce deşifre olan çok sayıda kişinin de küçük itiraf ve pişmanlıklarla konumunu korumaya çalıştığı belirtildi. Bu durumun kopma olarak değil, "Hedeflerin bir süre ertelenmesi" olarak değerlendirilmesi gerektiği kaydedildi.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler