YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Paralel Yapı'nın resmileşen adı
KCK ve Gülen Hareketi Paralel Yapı şemsiyesi altına giriyor. Kırmızı Kitap'ta altı çizilerek belirtilen cemaat ve tarikatlar tehdit değildir noktasından sonra Paralel Yapı için resmi tanımlama P.Ö (Pensilvanya Örgütü) oldu.
İşte Paralel Yapı'nın resmileşen adı
25 Kasım 2014 / 08:00 Güncelleme: 25 Kasım 2014 / 11:57

Devlet, sadece "paralel yapı" olarak anılan Gülen örgütünü değil, terör örgütü PKK'nın çerçeve oluşumu KCK gibi yapılanmaları da "paralel yapı" şemsiyesi altına alıyor. Bu kapsamda milli güvenliği tehdit eden ve kamu düzenini bozan iç ve dış legal görünüm altında illegal faaliyet yürüten tüm paralel yapılanmalarla mücadele edileceği vurgulanıyor.

Zirvenin bu kararı üzerine 'Kırmızı Kitap' olarak bilinen Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'ni de yakından ilgilendiren resmi yazışmalarda Gülen örgütü ile ilgili yeni bir tanımlamaya gidildi. Artık kamuoyunda "paralel yapı" olarak bilinen Gülen örgütü için resmi yazışmalarda "PDY/ PÖ" kodu kullanılacak.. Kaynaklar bu kodlamanın açılımını "Paralel Devlet Yapılanması/ Pensilvanya Örgütü" olarak niteledi.

İç ve dış denildi

Konuyla ilgili ilk açıklama 10 saat 20 dakika sürerek bir rekora imza atan 30 Ekim 2014 tarihli, tarihin en uzun MGK toplantısının ardından yapıldı. MGK'dan yapılan açıklamada, "paralel devlet yapılanması" tanımının sadece kamuoyunda "paralel yapı" olarak anılan Gülen hareketini değil, "milli güvenliği tehdit eden ve kamu düzenini bozan iç ve dış legal görünüm altında illegal faaliyet yürüten tüm yapılanmalar ve illegal oluşumlar"ı kapsadığına işaret edilmişti.

Genelkurmay tarafından kullanıldı

Genelkurmay, geçtiğimiz hafta sonu yaptığı açıklamada kurumun paralel yapılarla en başından mücadele ettiğini vurguladı. Genelkurmay kaynakları, açıklamaya ilişkin yaptıkları değerlendirmede, Genelkurmay'ın paralel yapı açıklamasının terör örgütü PKK başta olmak üzere tüm paralel yapılanmaları hedeflediğini belirtti.

 

SABAH

önemli mücadele
 // ali
Allah devlet düşmanlarına fırsat vermesin, içte ve dışta düşman çok. İhanet eden çok. Milletin tokadı çok ağırdır, özellikle dini suistimal edenlere....
25 Kasım 2014 Salı 09:59
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler