YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte paralel yapının korkunç planı!
17 Aralık operasyonunun merkezi İstanbul Organize ve Mali Şube'deki paralel yapı deşifre oldu.
İşte paralel yapının korkunç planı!
01 Şubat 2014 / 20:17 Güncelleme: 01 Şubat 2014 / 20:18

Emniyet İmamı'nın polislere 'Bilgisayar ve arşivlerdeki her şeyi alın. 24 Ocak'ta hükümet düşecek' talimatı dinlemeye takıldı. Savcılık soruşturma başlattı.

Siyasi iktidarı hedef alan ve ülkeyi milyarlarca dolarlık zarara uğratan 17 Aralık Operasyonu'nun ardından, operasyonu gerçekleştiren Organize Suçlarla Mücadele Müdürlüğü ve Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü bilgisayarlarının formatlandığı ve arşiv kayıtlarının silindiği ortaya çıkmıştı. Bu usulsüzlük ve Emniyet'in suç duyurusu üzerine, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma kararı aldı. Soruşturmanın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosu'ndan alınıp Terörle Mücadele Kanunu'nun 10. Maddesi'yle Yetkili Büro'ya tevzi edilmesinin ardından paralel yapıya yönelik soruşturmada ikinci büyük adım geldi.

Terör savcısı görevlendirildi

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün yaptığı suç duyurusu üzerine harekete geçen İstanbul Cumhuriyet Savcısı İsmail Uçar paralel emniyetin İstanbul ayağına yönelik operasyon başlattı. İstanbul'daki operasyon da TMK bürosunca yürütülüyor. Soruşturmanın kapsamına yönelik ilk bilgiler de adliyeden dışarı sızdı. Hükümet darbesini hedefleyen 17 ve 25 Aralık soruşturması savcıları hakkında devlete ait gizli belge ve bilgileri örgütsel amaç için kurum dışına kaçırmak suçlaması bulunuyor.

İki müdürün ifadesi alınacak

17 Aralık öncesi İstanbul Adliyesi'nde görevli savcılar ile İstanbul Emniyeti Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Nazmi Ardıç ile Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Yakup Saygılı'nın da şüpheli olduğu öğrenildi. Soruşturmayla ilgili belgelerin İstanbul Emniyeti'nde POL-NET'e bağlı olmayan kozmik odadaki bilgisayarlara yüklendiği ortaya çıkmıştı. İddiaya göre, 17 Aralık'ın ardından atama rüzgarının ardından görevden alınan polis şefleri bilgisayarların harddisklerini formatlayarak belgeleri şubelerin dışına çıkarttı ve örgüte teslim etti. Bir kısım belge ise internet ortamında yayımlandı. Eski Emniyetçiler hakkındaki bir iddianın da delil karartma ve suç uydurma olduğu belirlendi. Konuyla ilgili önümüzdeki günlerde ilgili polis şeflerinin ifadesinin alınacağı belirtildi.

Deşifre oldular

Paralel yapı sıkı takibe alındı, lider kadrosunun verdiği talimatlar bir bir belirlendi. 'Tapelerde oynama yapıldığı', 'kutu içindeki para görüntülerinin fezlekeye konularak delil üretildiği', 'Polisin para saymak için götürdüğü para sayma makinesinin suç delili gibi gösterildiği', 'İtfaiye soruşturmasında, teknik ve fiziki takip yetersizliği, ıslak imzasız tapelerle, yetersiz soruşturma dosyasıyla operasyon kararı alınması' konularında suç duyurusunda bulunulmuştu.

Fişleri yok edin

Örgüte yönelik yapılan takiplerde, yapının hiyerarşik organizasyonu içinde, sözde üst makamların her an bilgilendirildiği belirlendi. 17 Aralık Operasyonu'nun ardından, sözde emniyet imamının operasyon yapan Organize ve Mali Şube Müdürlüğü'ndeki elemanlarına, 'Bilgisayar ve arşivlerdeki her şeyi alın. 24 Ocak'ta hükümet düşecek, dosyalar bizde kalsın' talimatı verdiği ortaya çıktı. 17 Aralık ve sonrasında hükümet düşmeyince sözde emniyet imamının, bu kez de, 'Plan tutmadı, Himmet Fişleri'ni kaybedin' talimatı kayıtlara girdi. Öte yandan sürekli tayinlerin yaşandığı günlerde dahi, şubelerden imama, saniye saniye bilgi aktığı öğrenildi.

 

YENİ ŞAFAK

20:41
 // HANİ TUTUKLULAR
O kadar iddia var ama tutuklu yok, şüpheliler hala görevde. Bu nasıl soruşturma. Neymiş, göver yerleri değiştirilmiş miş....
01 Şubat 2014 20:41
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler