YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Org.Başbuğ'dan çok önemli mesajlar
İşte Org.Başbuğ'dan çok önemli mesajlar
İşte Org.Başbuğ'dan çok önemli mesajlar
27 Ağustos 2008 / 19:55 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda devir teslim töreni yapıldı. Org. İlker Başbuğ, Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevini Org. Işık Koşaner'e devretti.
Devir öncesi Başbuğ bir konuşma yaptı. İşte konuşmasından bazı satırbaşları:


Devir teslim törenine hoş geldiniz. Tüm konuklara teşekkür ederim. 25 Ağustos 2006 tarihinde teslim aldığım görevimi aynı duygularla değerli silah arkadaşım Sayın Org. Işık Koşaner’e teslim olmak üzere burada olmaktan mutluluk duyuyorum.


Türkiye’nin ebedi Başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk’ün ordularından bir subayı olmanın verdiği onur ve gurur sözcüklerle ifade edilemez.


Görevde bulunduğum sürece birlik eğitiminin gelişmesine, modernize edilerek küçültülmüş ancak daha etkin bir kuvvet yapısının oluşturulması çalışmasına verdik.


Genelkurmay Başkanım Yaşar Büyükanıt’ın büyük desteğini yanımda gördüm. Kendisine şükranlarımı sunarım.


Eğirdir’deki Dağ Komando Okulu’nda Isparta’da iç güvenlik eğitim ve tatbikat merkez komutanlığı teşkil edildi.


Bugün iç güvenlik bölgesinde görev alan er erbaş uzman erbaş ve subaylar dünya orduları eğitim standartları üzerinde eğitim alarak birliklerine gönderilmektedirler.


Kara Kuvvetleri’ndeki 5 adet komando tugayı’nın profosyonelleştirilmesine devam edilmiştir.


İç güvenlikte devrim niteliği taşıyan insansız hava aralarının yoğun olarak kullanılmasına başlanmıştır.


İç güvenlik harekâtında en büyük tehdidi el yapımı bombalar ve mayınlar oluşturmaktadır.


Bunun neticesi olarak el yapımı patlayıcıları bulmadaki oran yüzde 70’e ulaşmıştır. Diğer bir deyişle bu yüzde terör örgütünün hazırladığı her 10 adet patlayıcının 7 adetinin birlikler tarafından önceden tespit edilip etkisiz hale getirilmesidir.


Harbe hazırlık seviyesinin yükseltilmesinde en önemli araç eğitimdir. Bu bağlamda ufku geniş, sorgulayabilen yaratıcı zekaya sahip liderlik ve aynı zamanda yöneticilik niteliklerini kazanmış komutanların yetiştirilmesi geleceğin insiyatifimizde gelişmesine büyük katkılar sağlayacaktır.


Birlik eğitiminde gerçekçi fiziki dayanıklılığa dayanan birlik eğitimi daha iyi seviyelere taşınmıştır.


Bölücü terör örgütüyle mücadelede teröristleri arayıp bulmak temel görevdir. Örgüte etkili darbeler vurulması planlanmıştır. Örgütün rahat hareket etme durumunu engellemektir. Sürekli operasyonların icrası yanında yurtiçinde kontrolün sağlanması da başarı için şarttır. Bu konuda tedbirler alınmıştır. Güvenlik kuvvetleri silahlı kadroları etkisiz hale getirirken örgüte katılım devam ediyorsa bu durumda görev devlete de düşmektedir. Onların neden örgüte katıldığının tespiti sağlanmalıdır.


Terörle mücadele bir süreçtir. Üstelik zor bir süreçtir. Bölücü örgüte karşı verilen mücadele silahlı bir mücadeledir. Kamuoyunun hassasiyet gösterilmesi takdire şayandır. Ancak burada dengenin korunmaması terör örgütüne hizmet eder. TSK, terör örgütü etkisiz hale getirilnceye kadar, yurt içinde ve yurtdışında mücadele etmeye devam edecektir.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler